Přejít k hlavnímu obsahu
Novinky

Microsofte, co to zase bastlíš? Vždyť to nebude nikdo chtít

Jiří Palyza 15.11.2023
Zdroj: Midjourney (vygenerováno pomocí umělé inteligence)

Kolik umělé inteligence systém Windows vlastně potřebuje? A kolik jí potřebují uživatelé? Podle současných kroků Microsoftu to vypadá, že hodně. Mnoho uživatelů má ale jiný názor. Microsoft nyní testuje spouštění Copilota s AI v Autostartu Windows 11.

Kapitoly článku

Nová funkce umělé inteligence, která se zobrazuje na pracovní ploše Windows jako postranní panel, zatím nebyla v Evropě oficiálně spuštěna. Experti z branže se domnívají, že je to kvůli problémům s ochranou dat.

Tím nejdůležitějším, na co zdá se Redmond v tuto chvíli upřel nejvíce své pozornosti, je umělá inteligence. Podle současných kroků této technologii Microsoft podřizuje téměř vše. Rozpracovaných míst s vysokou prioritou je ve Windows dost, ale vypadá to, že Copilot na pracovní ploše Windows ji má nejvyšší.

Funkce už byla distribuována v rámci aktualizací Moment 4 a Windows 11 23H2. Jen není v našem regionu aktivována. Mezitím ale Microsoft připravuje další kroky. Copilota do budoucna nemusíte spouštět sami, Windows to udělají automaticky.

Microsoft přidává umělou inteligenci do Autostartu

Panel s Windows Copilotem na pracovní ploše Windows 11
Copilot by se mohl brzy stát součástí automatického spouštění systému Windows. Zatím tuto možnost Microsoft testuje v programu Windows Insider.
Zdroj: Windows Latest

V současných preview verzích systému, který se objevuje v rámci programu Windows Insider, je vidět, že Microsoft i nadále experimentuje s následnými kroky pro službu Copilot. Sice to hned neznamená, že nové funkce budou automaticky zahrnuty do finální verze. Dá se ale předpokládat, že tomu tak bude. Microsoft nebude chtít riskovat, že Windows s umělou inteligencí propadnou.

Microsoft bere tento směr velmi vážně. Dokonce i Windows 10, jehož konec je už zpečetěn a nastane v říjnu 2025, kopilota dostane. Zda je to rozumný krok a uživatelé jej přijmou, to teprve uvidíme. Každopádně se zdá, že kopilota případně půjde vypnout.

Mohlo by vás zajímat

Autostart pro kopilota zatím není aktivován, takže v případě chuti jej testovat to uživatelé musejí povolit sami. Prozatím je nutné kopilota spouštět pomocí kombinace kláves [Windows]+[C]. To ale půjde pouze v případě, kdy se vám tuto funkci povedlo některým ze známých postupů aktivovat.

Slušný přehled nad funkcí Autostart

Prostředí programu Autoruns
Autoruns je výkonný nástroj, který vám umožní skvělé ovládání funkce Autorun. Je součástí sady nástrojů pro Windows, které mají souhrnný název Sysinternals.
Zdroj: Sysinternals/Autoruns

Modul Windows Copilot s prvky umělé inteligence se prozatím na pracovní ploše Windows nezobrazuje. Nicméně Microsoft by si to jistě přál. Mnoho uživatelů ale Copilota neobjeví, pokud zůstane skrytý v nastavení systému. Lze tedy předpokládat, že vývojáři v Redmondu dříve či později do Autostartu sáhnou a automatické spouštění Windows Copilota nastaví.

Pokud k tomu dojde a Windows začnou Copilota spouštět automaticky, uživatelé, kteří si to nepřejí, budou muset zasáhnout. Ve správci úloh je k tomu určena samostatná karta s názvem "Po spuštění". Zde lze najít všechny programy, které se spouští automaticky spolu s Windows. Zde by tedy mělo být možné vypnout i Copilota.

Mohlo by vás zajímat

Další z možností by mohl být i v současné době testovaný přepínač v nastavení Copilota. Je to v oblasti personalizace a uživatelé zde mohou najít položku "Open Copilot when Windows Starts/Otevřít Copilota při spuštění Windows".

Při krocení Autostartu by mohli být užiteční i další pomocníci. Jedním z nich je nástroj Autoruns, který ocení zejména uživatelé, požadující hlubší vhled.

Zdroj: Windows Latest, Sysinternals


Máte k článku připomínku? Napište nám

Sdílet článek

Mohlo by se vám líbit
Všechny nejnovější zprávy

doporučujeme


články odjinud