Není žádným tajemstvím, že celkové počty prodaných stolních počítačů klesají. Je to trend, který se nedá přehlédnout a je to i jeden z faktorů, proč má systém Windows stále méně uživatelů.
Podle informací analytické agentury Statista byl v červenci tohoto roku podíl Windows na poli operačních systémů 68,41 % celosvětově. Ještě v lednu 2009 se Microsoft mohl těšit z dominance v podobě 95 % tržního podílu.
Co se děje a proč Windows pomalu ustupuje?
Jedním z velmi zřejmých důvodů poklesu uživatelů systému Windows je úspěch konkurence. Apple se s jeho macOS postupně probojoval z přehlédnutelného podílu 3,68 % v lednu 2009 na více než 20% podíl v červenci 2023.
Z růstu se může těšit také Chrome OS a řada linuxových distribucí. I my vás často informujeme o zajímavostech v nenáročných a oblíbených distribucích, ke kterým patří například Linux Mint, Zorin OS nebo Ubuntu.
Mohlo by vás zajímat
Systém se tedy nachází na sestupné trajektorii a jeho podíl na trhu se trvale snižuje. To je ale jen část problému.
Na rozdíl od vylepšování Microsoft svůj systém spíš zhoršuje
Dalším důvodem klesajícího podílu na trhu může být i skutečnost, že mnoho "vylepšení" systému uživatelé vnímají spíš jako jeho zhoršení. Neberou jej jako Microsoftem často deklarovanou snahu o optimalizaci systému v zájmu uživatelů.
Někdy byla odstraněna klasická nabídka Start, pak se objevil nechtěný asistent Cortana, nebo Microsoft prostřednictvím Windows uživatele vyzýval k analýze jejich chování při používání systému. Na všechny tyto funkce existují řešení třetích stran. A kdo by se také chtěl pořád trápit neustálými změnami na softwarovém staveništi?
YouTuber, který si říká TechAltar, dokonce tvrdí, že se mu podařilo rozpoznat jistý vzorec:
- 1. krok: na trhu se objeví hrozba od konkurence, například iPady,
- 2. krok: Microsoft na to reaguje kompletním přepracováním systému Windows. Například Windows 8 byl navržen mnohem více pro dotykové ovládání s grafikou, která využívala prvky dlaždic,
- 3. krok: plán selhává a uživatelé jsou naštvaní,
- 4. krok: provedené změny se vracejí zpět, což opět vyžaduje zdroje a spoustu času.
Podle YouTubera Microsoft udělal podobné chyby i v případech smíšené reality, kdy Redmond reagoval na zvýšený zájem ohledně technologií virtuální reality, která se začala objevovat na trhu. Podobně to bylo i se systémem Windows 10S, který měl být reakcí Microsoftu na úspěch Chrome OS.
Microsoft se snaží trend zvrátit pomocí umělé inteligence
V internetových diskuzích panuje shoda, že každý druhý systém Windows byl neúspěšný. Například Windows XP patřil k velmi oblíbeným verzím, zatímco Vista se řadila spíš k propadákům.
Podobně na Windows 7 dodnes mnoho uživatelů vzpomíná a do poslední chvíle se jej nechtěli vzdát pro jeho zdařilost a bezproblémovou funkci. I samotnému Microsoftu přinesl spoustu radosti. Tento systém byl extrémně ziskový s maržemi okolo 70 %.
Pak přišla verze Windows 8, na kterou by mnozí nejraději zapomněli. Windows 10, který přeskočil číslovku, se opět stal oblíbenější. Zatímco Windows 11 očekávaní prozatím ani zdaleka nesplnil.
V případě Windows 11 snad ani nejde o samotný systém, ale spíš vysoké hardwarové nároky, které blokují upgrade na mnoha starších PC.
Microsoft ale dělá ve Windows 11 spoustu věcí správně. Firma v současnosti výrazně investuje do umělé inteligence a v této oblasti je napřed. Na rozdíl od výše uvedených příkladů není v roli výrobce, který by jen reagoval na změny, které probíhají na trhu.
Některé praktické inovace už byly integrovány do Windows a jeho nativních aplikací:
- Vyhledávač Bing nabízí službu ChatGPT,
- Aplikace Malování byla rozšířena o podporu práce s vrstvami a automatické ořezávání,
- Přímo v internetovém prohlížeči je k dispozici generátor obrázků Bing,
- Windows dostal asistenta Microsoft Copilot,
- Četné funkce s podporou umělé inteligence byly zahrnuty přímo do aplikací Office.
Poslední Windows a adié
Vzhledem k tomu, že s příchodem verze Windows 10 Microsoft začal shromažďovat velké množství anonymních údajů o chování uživatelů, byla v minulosti často přijímána rozhodnutí, která uživatele spíš obtěžovala.
Mnozí vydrží s Windows 10 až do konce jejich podpory, protože to původně měla být poslední verze systému.
Pokud se tedy Microsoftu nepodaří tento celkově sestupný trend podílu Windows na poli operačních systémů zvrátit, může skutečně nastat situace, že mnoho uživatelů po ukončení podpory desítek v říjnu 2025 jednoduše přejde na některou z mnoha použitelných alternativ.
S hodnocením ale ještě raději počkejme. Abychom byli spravedliví musíme uznat, že ve Windows se v současné době provádí mnoho dobrých změn.
Zdroj: Statista, Statcounter, TechAltar