Přejít k hlavnímu obsahu

Miliony uživatelů s ním pracují každý den: nejoblíbenějšímu formátu souborů je 30 let

Jiří Palyza 17.02.2023
info ikonka
Zdroj:

Každý, kdo pracuje s dokumenty, jistě používá také PDF. Tento souborový formát už je na trhu 30 let a stále patří k nepoužívanějším souborovým standardům.

Kapitoly článku

Adobe přišel s formátem PDF v roce 1993. Jeho snahou bylo digitálnímu světu představit univerzální formát, který by dokázal zobrazovat a tisknout dokumenty bez ohledu na použitý zdrojový program, hardware nebo operační platformu.

Formát PDF každodenně používají miliony lidí. Jen v produktech Adobe bylo loni údajně otevřeno více než 400 miliard PDF dokumentů.

Nejžádanějšími činnostmi jsou dnes prohlížení a jednoduchá editace PDF dokumentů. Bezplatné nástroje v tomto ohledu odvádějí svou dobrou práci.

Bezplatná řešení jsou často k dispozici i pro složitější a speciální úlohy. Oproti tomu kompletní workflow s PDF dokumenty je obvykle možné pouze pomocí placeného softwaru.

Obecně zažitým standardem se pro tyto účely stal Adobe Acrobat. Podobně, jako Microsoft Office pro řešení kancelářských aplikací.

PDF změnil svět

adobeacrobat

Formát PDF spatřil světlo světa v roce 1993 a dnes už si naší každodenní práci s počítačem nedokážeme bez něj představit. | Zdroj: www.adobe.com/cz/

PDF už mnoha uživatelům velmi pomohl. Ti kdo mají ještě málo zkušeností s Wordem jistě nepočítají s tím, že na jiných systémech nemusí jejich zdrojový dokument vypadat stejně jako na jejich vlastním počítači. Pak velice rychle ocení formát PDF.

Portable Document Format se stal nepostradatelným na školách, univerzitách, v práci i při každodenním jednání s úřady a firmami. Kromě Adobe ale samozřejmě existuje spousta dalších poskytovatelů, kteří nabízejí software k různým účelům podpory a práce s PDF.

Adobe uvedl PDF před třiceti lety ve snaze uvést formát, nezávislý na hardwarové a softwarové platformě, který by si udržel svůj vzhled. A to nejen při zobrazení ve své digitální podobě, ale také při tisku. Jinými slovy bylo snahou zajistit přenositelný formát bez rizika změny jeho vzhledu.

Pohodlné zobrazování a vytváření PDF

adobereader10

Liquid Mode se opírá o strojové učení Adobe Sensei. Funguje to v cloudu. | Zdroj: blog Adobe/Adobe Acrobat Reader

Dnes umí dokumenty PDF zobrazit každý internetový prohlížeč a rozšířené jsou i bezplatné prohlížeče, jako například Adobe Acrobat Reader. Ten funguje jako samostatný program. Pro časté prohlížení už není nutné instalovat další software.

Oblíbenými alternativami k Adobe Readeru jsou aplikace PDF-XChange Viewer (u aplikace PDF-XChange Editor je už k dispozici její nástupce) a Foxit PDF Reader.

PDF se ale neustále vyvíjí. Microsoft Edge brzy přepne svůj interní PDF engine na technologii Adobe. To by mohlo přinést zajímavou inovaci.

Vytváření souborů PDF už také dávno není nic složitého. Milníkem bylo začlenění této možnosti do Microsoft Office. Od té doby je možné dokumenty ukládat ve formátu PDF prostřednictvím volby "Uložit jako". Umí to i alternativy, jakou je například LibreOffice.

A nakonec si lze pomoct i dialogem pro tisk. Pro uživatele Windows jistě není žádnou novinkou, že volba "Microsoft Print to PDF" také uloží dokument v PDF formátu.

Úpravy PDF: od jednoduchých až po komplexní nástroje typu "split and merge"

pdf24creator1

Freeware nabízí dokonce použitelné OCR rozpoznávání textu. | Zdroj: pdf24.org/en/

V mnoha případech uživatelům postačí pouhé prohlížení souborů PDF. V posledních letech se ale nároky zvyšují. Například pro týmovou spolupráci se stala velmi důležitou možnost jednoduché editace PDF souborů. Často jde o různé korektury nebo připomínkování dokumentů. V takových případech se formulují různé změny nebo označují určité oblasti dokumentu.

Jednoduché zvýrazňování, označování nebo komentování textu je nyní možné i v běžných internetových prohlížečích, jakými jsou Chrome, Firefox nebo Edge. Také některé alternativní programy nabízejí k prohlížení PDF tyto jednoduché funkce práce s PDF.

Pokud byste potřebovali některé funkce navíc, můžete použít PDF-Xchange Editor. Dalším oblíbeným programem je také PDF24Creator. Zvládá základy prohlížení a vytváření dokumentů, ale zdobí jej i některé další vychytávky. Umí například spojit několik dokumentů PDF nebo naopak některé stránky vyjmout.

Pro profesionální nasazení a firemní práci s dokumenty PDF se stal zlatým standardem Adobe Acrobat.

Zdroj: TechRadar, Tracker SoftwareFoxitPDF Sam


Máte k článku připomínku? Napište nám

Sdílet článek

Mohlo by se vám líbit








Všechny nejnovější zprávy

doporučujeme