Přejít k hlavnímu obsahu
Novinky

Můj vlak - mobilní aplikace Českých drah

redakce 31.10.2014

České dráhy připravily speciální aplikaci „Můj vlak“ pro chytré mobilní telefony a tablety s operačními systémy Android a iOS. Aplikace umožní komplexní odbavení cestujících Českých drah.

Kromě běžných funkcí jako je hledání spojení nebo nákup jízdenek v ní cestující najdou palubní portál s průběžnými informacemi o jízdě vlaku, přestupech ve stanicích nebo o výlukách a mimořádnostech na tratích. Výhodou aplikace je také možnost hledání jízdních řádů off-line, a to včetně spojení do zahraničí. Aplikaci je možné zdarma stáhnout v Google PlayApp Store od 30. října 2014.

Aplikace poskytuje uživatelům kompletní informace o cestování vlakem, které jsou pro přehlednost sdružené do základních logických celků – Spojení, Vlak, Stanice a Jízdenka. Každá z platforem má své specifické ovladání (uživatelské rozhraní), tak, aby si uživatel nemusel zvykat na nové prostředí.    

Vyhledávání spojení a nákup jízdenek

spojeni Aplikace umožňuje pohodlné vyhledávání spojení vlakem ČD po České republice i do zahraničí. Do aplikace je možné doinstalovat balíčky s off-line jízdními řády pro různé země a spojení pak jde hledat i bez připojení k internetu, např. v případě nedostupnosti datového signálu. To ocení i uživatelé bez roamingových datových balíčků. Při vyhledávání je možné nastavit směrování přes konkrétní průjezdní stanice nebo zapnout filtr, který vybere spojení vhodná pro handicapované cestující nebo cestující s kolem. Po výběru vyhovujícího spojení mají cestující možnost si přímo v prostředí aplikace zakoupit jízdní doklady, které pak předloží ve formě aztéckého kódu ke kontrole vlakovému personálu. Tato možnost je ale dostupná jen u vnitrostátních spojení. Platba je možná platební kartou, virtuálním kontem PaySec nebo pomocí aplikace MasterCard Mobile. Do budoucna ČD zvažují i vlastní předplacený kreditový systém pro zrychlenou platbu vhodnou i na ty nejkratší cesty, kdy jízdenka stojí např. 10 korun.

V seznamu nalezených spojení jsou uvedené informace o případných zpožděních jednotlivých vlaků a o výlukách a mimořádnostech na zvolené trase. V detailech spojů je také možné zapnout notifikace – krátká upozornění, týkající se jízdy zvoleným spojem (zpoždění a jeho změny, výluky a mimořádnosti na trase spoje, upozornění na přestup do jiného spoje apod.).

Vše o vlaku

Funkce Vlak nabízí uživatelům několik záložek, které poskytují ucelený přehled o aktuální jízdě vlaku a opatřeních provedených z důvodů výluk a mimořádností a to i u vlaků již vypravených (na trase). V záložce Palubní portál najdou cestující informace o následující a cílové stanici, přestupech a případných zpožděních, výlukách a mimořádnostech. V seznamu je uvedeno, kdy a k jakému nástupišti vlak přijede a odkud odjíždějí navazující přípoje.

Dalšími záložkami jsou Jízdní řád zvoleného spoje, který umožňuje zobrazit časy odjezdů a příjezdů s ohledem na aktuální zpoždění, a Provozní informace, které informují o poslední známé poloze vlaku. Ve zbývajících záložkách najdou uživatelé řazení vlaku, poznámky a přehled služeb nabízených ve vlaku.

Informace o nádražích

detail-stanice Pomocí funkce Stanice lze snadno zjistit všechny potřebné informace o stanicích nebo zastávkách. Základní informací u každé stanice je přehled aktuálních odjezdů vlaků včetně informací o nástupištích, u kterých spoje zastaví, a také o jejich případném zpoždění. Přehled aktuálních odjezdů je k dispozici u všech stanic v ČR bez ohledu na to, zda je v nich fyzicky nainstalován nějaký informační systém. Snadno se lze také přepnout na přehled příjezdů vlaků. Další informace o stanici obsahují popis a umístění na mapě, seznam tratí, nabízené služby ve stanici včetně jejich provozní doby a také přístupnost stanice. 

Jízdenky – přihlášení uživatelé to mají snadnější

Součástí aplikace je také funkce Jízdenky, která slouží jako správce jízdenek zakoupených v rámci uživatelského účtu. Ten je přitom pro aplikaci „Můj vlak“ a pro standardní eShop ČD jednotný. Aplikace tak zobrazuje všechny jízdenky, které se k účtu vážou, bez ohledu na to, zda je cestující pořídil v prostředí aplikace nebo na eShopu ČD. Podobně jsou v historii nákupů na eShopu ČD zobrazené i jízdenky zakoupené pomocí mobilní aplikace. Uživatelé díky tomu mohou snadno zopakovat nákup jízdenek. U spojů souvisejících se zakoupenou jízdenkou jsou automaticky aktivovány notifikace.

 

Užitečné funkce navíc

Aplikace „Můj vlak“ nabízí také možnost přidání samostatných widgetů přímo na plochu Android telefonu. Můžete si sem vložit např. odjezdovou tabuli pro vybranou stanici a mít díky tomu rychle dostupný aktuální přehled odjezdů vlaků ze stanice. Na dalším widgetu se zobrazuje palubní portál naposledy sledovaného vlaku a během cesty tak lze sledovat průběh cesty i bez otevírání aplikace. Posledním nabízeným widgetem je Jízdenka, kde se automaticky zobrazuje aktuální platná jízdenka. Díky tomu mají cestující hned po ruce jízdní doklad, který ukážou průvodčímu při kontrole jízdenek. Pro iPhone budou widgety k dispozici v některé z dalších verzí. 

cd-aplikace


Máte k článku připomínku? Napište nám

Sdílet článek

Mohlo by se vám líbit
Všechny nejnovější zprávy

doporučujeme


články odjinud