Přejít k hlavnímu obsahu

Na darknetu jsou k dispozici miliony ukradených dat, možná i ta vaše: bezplatné skenery je vypátrají

Jiří Palyza 16.02.2025
info ikonka
Zdroj: Midjourney (vygenerováno pomocí umělé inteligence)

Většina uživatelů nemá s darknetem nic společného. Každý ale ví, že je plný nelegálního obsahu, a také se tam čile obchoduje s ukradenými daty. Pokud byste si chtěli prověřit, zda jsou mezi nimi i ta vaše, lze to pomocí bezplatných nástrojů.

Kapitoly článku

Na darknetových fórech se často nabízejí různé typy osobních dat, včetně přihlašovacích údajů nebo čísel karet

Darknet je považován za podsvětí internetu a uživatelé s ním zpravidla nechtějí mít nic do činění. I přesto však není úplně dobré tuto část internetu zcela ignorovat. Není hned nutné se do jeho vod pravidelně nořit, ale mít na zřeteli, co se tam děje a jaký to na nás může mít dopad, vůbec není od věci.

Pomocí běžného prohlížeče se do něj ale nedostanete. Jedna z možných cest by mohla vést přes prohlížeč Tor Browser, podobně se vám to podaří i s browserem Brave, který také nabízí režim Tor.

Patříte-li k uživatelům, kteří se zajímají o bezpečnost svých dat, pak by i pro vás mělo smysl Darknet nepouštět ze zřetele. Není ani tak nutné si prohlížet jeho obsah, stačí čas od času skenovat jeho obsah. Pokud by vám totiž někdo ukradl například osobní či přihlašovací údaje, mohou být na darknetu k dispozici k prodeji. Z toho důvodu stále více programů, jakými jsou například antivirové skenery nebo správci hesel, nabízejí integrovaný monitoring temného internetu.

Mohlo by vás zajímat

Jak zjistit, zda bylo ukradeno moje heslo

K základní strategii vlastní digitální bezpečnosti patří co nejlepší ochrana dat. Nicméně to, co se s nimi děje, často ani nemusí být ve vašich rukou. Často dochází k hackerským útokům na různé poskytovatele služeb, v rámci kterých útočníci kradou data. Ta se potom prodávají na různých darknetových platformách.

Za sebe můžete mít nastaveno vše správně a pro ochranu vlastních dat udělat maximum, nicméně co se s nimi děje jinde už neovlivníte. O krádeži se můžete dozvědět pomocí nástrojů pro skenování darknetu. Následně můžete přijmout potřebná opatření.

Pokud například dojde k úniku, a poté i prodeji vašich přihlašovacích údajů k Netflixu, můžete sáhnout po protiopatření a změnit si heslo.

Známou službou, která na ukradená hesla opakovaně upozorňuje, je HaveIBeenPwned. Pomocí webové aplikace můžete kontrolovat e-mailové adresy, hesla či telefonní čísla, a také dostávat informace o nových incidentech. Službu integruje i mnoho správců hesel, ke kterým patří například KeePassXC.

Pro skenování darknetu můžete využít i Mozillu

Webový skener Mozilla Monitor
info ikonka
Zdroj: Monitor.mozilla.com
Nástroj pro zjištění kompromitace osobních dat nabízí i Mozilla. Webová aplikace Mozilla Monitor provede sken a zobrazí, v kolika případech jsou data veřejně k dispozici a počet datových úniků, kterými jsou dotčena.

Mozilla Monitor je webová aplikace, která je propojena s vaším Mozilla účtem. Její pomocí můžete sledovat e-mailovou adresu, která je s účtem spjata. Na úvodní stránce "Mozilla Monitor" se zobrazuje přehledný souhrn nalezených úniků. Najdete v něm i upřesnění typů údajů, které v nich byly nalezeny. Také se dozvíte, zda byla kompromitována vaše hesla.

Velmi praktické na Mozilla Monitoru je to, že přítomnost vašich dat v některém z úniků kontroluje na pozadí. Pokud je monitoring s pozitivním nálezem, budete okamžitě informováni. A pokud byste se do služby pravidelného monitoringu registrovali, upozornění obdržíte i e-mailem.

Pomocí Mozilla Monitoru můžete také procházet všechny známé úniky v databázi HaveIBeenPwned a označit data, která byla opravena. Pro zvídavé jsou k dispozici i bezpečnostní tipy pro správná hesla. A pokud máte zájem, můžete si za účelem sledování přidat i další e-mailové adresy.

Mohlo by vás zajímat

Google darkweb report: uniklá data umí skenovat i poskytovatel Gmailu

Bezplatný sken darknetu nabízí pro konkrétní typy soukromých účtů i Google. Funguje to přímo v účtu Google v rámci sledování aktivit. Má to jen jeden – pro uživatele s regionu České republiky – podstatný háček. Služba je sice k dispozici pro 46 zemí, prozatím ale mezi nimi není Česká republika.

Mohlo by vás zajímat

Darknet se nevyplatí zcela ignorovat

Určitě dává smysl věnovat trochu času dobrému zabezpečení vlastních zařízení a systémů. Také stojí za to dávat pozor na únik dat. Prvním krokem může být kontrola, zda má váš antivirový skener nebo správce hesel zabudovanou funkci "Deep Web Scan".

Speciální placené služby ani nejsou potřeba. Pomocí webové aplikace HaveIBeenPwned a dalších zabudovaných služeb v různých nástrojích máte k dispozici dostačující prostředky k tomu, jak případné úniky včas identifikovat.

Zdroj: TorBrowser, HaveIbeenPwned, MozillaMonitor, KeePassXC, Identity Leak Checker


Máte k článku připomínku? Napište nám

Sdílet článek

Mohlo by se vám líbit








Všechny nejnovější zprávy

doporučujeme