Přejít k hlavnímu obsahu
Novinky

Na dovolené i doma: osm bezpečnostních pravidel, která se při používání smartphonu vyplatí dodržovat

Jiří Palyza 10.08.2022

V chytrém telefonu je mnoho soukromých a citlivých informací, které by se neměly dostat do rukou cizích lidí. Mnoho uživatelů na ochranu svých dat před krádeží nebo ztrátou nemyslí. Máme pro vás osm důležitých tipů a triků, jak smartphone zabezpečit lépe.

Ztráta chytrého telefonu může být nebezpečná. Soukromé fotky, kontakty a přístupové údaje k online bankovnictví se mohou dostat do nepovolaných rukou.

Dalším problémem je zálohování, které mnoho uživatelů neprovádí. Pokud dojde k nejhoršímu, uložená data, ke kterým patří fotografie, videa a kontakty, budou nenávratně ztracena. A to bez ohledu na skutečnost, zda došlo ke krádeži smartphonu, jeho ztrátě anebo technické závadě. Uživatelům smartphonů se proto vyplatí dodržovat několik bezpečnostních doporučení, které pomohou předcházet zbytečným komplikacím.

Osm tipů, díky kterým bude váš mobil ve větším bezpečí

8tips-1

Jde o jediné zařízení, které ale střeží mnoho pokladů. Smartphone by měl být co nejlépe chráněn před přístupem nepovolaných uživatelů a škodlivého kódu. | Zdroj: Jonas Leupe/Unsplash

1. Nastavení zámku obrazovky: zní to banálně, ale ne všichni uživatelé mají aktivované zamykání obrazovky. Přesto jde o jeden z nejdůležitějších prostředků, jak zabránit neoprávněnému přístupu. Při aktivovaném zámku musí uživatel nejprve zadat PIN kód, aby získal přístup k ovládání zařízení. Místo číselného kódu lze také využít sken otisku prstu, rozpoznání obličeje nebo kresbu obrazce na bodové matici 3x3.

2. Automatická instalace aktualizací: updaty zahrnují nejen nové funkce, ale také důležité bezpečnostní záplaty. Automatické aktualizace lze aktivovat v příslušné aplikaci obchodu pro stahování a instalaci. V případě potřeby se provádějí pouze při aktivním připojení Wi-Fi, aby se ušetřila mobilní data.

3. Tvorba záloh v cloudu: nejlepším způsobem ochrany před ztrátou dat je pravidelné zálohování. Fotky, videa, kontakty a další data smartphonu by měla být uložena online prostřednictvím cloudové služby, jako například iCloud nebo Disk Google. A soubory, které obsahují osobní nebo citlivá data, se vyplatí chránit heslem nebo zašifrovat.

4. Opatrně na veřejných Wi-Fi sítích: bezplatné hotspoty dnes najdete téměř na všech frekventovaných místech – na letištích, v nákupních centrech nebo autobusech a vlacích. Vaše datové přenosy ale mohou být sledovány. Při připojení k veřejným sítím se raději vyhněte online bankovnictví, online nakupování nebo přihlašování do e-mailu. Pro takové případy může pomoci služba VPN nebo připojení prostřednictvím mobilních dat.

8tips-2

VPN tunelování zajistí bezpečnou komunikaci v prostředí veřejné Wi-Fi sítě. | Zdroj: Bernard Hermant/Unsplash

5. Kontrola oprávnění aplikací: mnoho aplikací shromažďuje více dat, než by bylo potřebné k jejich provozu. Proto se vyplatí u každé aplikace zkontrolovat, zda skutečně potřebuje přístup k poloze, fotoaparátu nebo kontaktům. Pokud ne, vyplatí se omezit oprávnění v nastavení smartphonu.

6. Šifrování dat na paměťovém úložišti smartphonu: abyste zajistili, že v případě krádeže nebo ztráty smartphonu nebude mít nikdo cizí přístup k vašim datům, vyplatí se obsah úložiště zašifrovat. Tím chráníte své e-maily, kontakty nebo fotografie před neoprávněným přístupem. V případě potřeby zvažte také šifrování dat na externí SD kartě.

7. Aplikace stahujte pouze z oficiálních zdrojů: zvlášť opatrní při stahování aplikací byste měli být zejména během pobytu v zahraničí. V případě pochybností je vždy nejlepší stahovat z App Store od Applu nebo z Obchodu Play od Googlu. A to i přesto, že u druhého jmenovaného často upozorňujeme na výskyt malwaru v některých aplikacích. V zásadě ale platí, že stahovat aplikace je dobré pouze z důvěryhodných zdrojů.

8. Vzdálené vyhledání a uzamčení mobilu pro případ krádeže nebo ztráty: pokud dojde k nejhoršímu a vy o svůj mobil přijdete, měli byste se okamžitě pokusit jej vyhledat a uzamknout. Vhodné webové stránky a odpovídající nástroje jsou k dispozici jak pro uživatele Androidu, tak iOS.

Stačí opravdu jen několik minut

Pomocí těchto osmi jednoduchých kroků a návyků, které vás ani nebudou stát mnoho času, můžete zajistit svému smartphonu a potažmo sami sobě větší bezpečnost. Nikdo si samozřejmě nepřeje, aby k odcizení nebo ztrátě smartphonu došlo, ale když už se tak stane, budete alespoň klidnější, že vaše data nikdo nezneužije.

Zdroj: Verizon


Máte k článku připomínku? Napište nám

Sdílet článek

Mohlo by se vám líbit








Všechny nejnovější zprávy

doporučujeme