Není žádným tajemstvím, že Facebook svým uživatelům zobrazuje personalizovanou reklamu. Cílem je zvýšit její objem a z toho plynoucí zisk. Může to ale vést k nepříjemným a potenciálně nebezpečným situacím.
Podle nejnovějších informací se pacientům, kteří se léčí s rakovinou, zobrazují reklamy na zcela zbytečné léky. Konkrétně se jedná o přípravek Apatone, který má zabíjet zhoubné bujení. Neexistují ale žádné lékařské studie, které by to potvrzovaly, ani oficiální schválení. Kromě toho by pacienti měli za léčbou cestovat na mexickou soukromou kliniku CHIPSA.
Nebezpečné reklamy: jak reaguje samotný Facebook
Lěčba údajně spočívá především ve speciální dietě a pravidelných "detoxikačních kůrách". V medicíně je ale tento způsob léčby rakoviny už desítky let označován přinejmenším jako nonsens. Problémem je nejen to, že pacienti, kteří této nabídky využijí, nemusí být adekvátně ošetřeni. V některých případech mohou dokonce utrpět i další fyzické poškození, které je způsobeno inzerovanými produkty.
Koncern Meta, který provozuje Facebook, má zjevně problémy s tím, aby tento druh reklamy zastavil. Podle pravidel má závadná reklama zmizet ihned poté, co je nahlášena. Přesto se prozatím nepodařilo tuto inzerci od počátku jejího spuštění odstranit.
Některé z reklam CHIPSA už byly dříve z prostředí Facebooku odstraněny. Šlo také o inzerci na lék Apatone, který má být kombinací vitaminu C a K3, podávanou nitrožilně. I v této reklamě se hovořilo v tom smyslu, že uvedená specifická kombinace "zabíjí" rakovinotvorné bujení.
Zdroj: MIT Technology Review