Přejít k hlavnímu obsahu

Nejznámější počítač na světě oslavil 40. narozeniny. Jak vypadají jeho nástupci?

Jakub Fišer 24.01.2024
info ikonka
Zdroj: Johny Caspari / Unsplash

Společnost Apple je tu s námi již 48 let. Před 40 lety vydala svůj první počítač série Macintosh, který zásadně změnil vývoj celkového odvětví informatiky – ale co hlavně, přinesl osobní počítač do rukou běžným zákazníkům. Pro Apple to byla rozbuška, která vedla k ohromnému výbuchu popularity.

Kapitoly článku

Mac z roku 1984 má 40 let

Předchůdcem pro první Macintosh z roku 1984 byl počítač Apple II a Apple Lisa, který měl stát jako hlavní konkurence pro IBM PC. Mimochodem, právě součástí Apple Lisa byly funkce jako je drag-and-drop nebo dvojité kliknutí pro spuštění aplikace, které používáme dodnes.

Zpět ale k prvnímu Macu, respektive Macintoshi, jak se počítače Apple nazývaly do roku 1999. První počítač z ikonické řady nabízel především smysluplné rozměry a design, na tu dobu i bohaté grafické rozhraní a textový editor. Dokonce se jednalo o jeden z prvních osobních počítačů, který byl dodáván s myší a klávesnicí.

Jeho velkou nevýhodou však byl nižší výkon a paměť ve srovnání s konkurencí, ale hlavně opravdu vysoká cena. Jason Snell z The Verge vzpomíná, že první Macintosh stál 2 495 dolarů, což lze dnes převést asi na 7 300 dolarů, tedy 166 tisíc korun bez daně.

Zdroj: Mac History / YouTube

90. léta – iMac a Tim Cook

Na druhém konci 90. let přebral otěže společnosti Apple znovu Steve Jobs a zaměřil se na sérii Macintosh – tehdy už právě Mac – coby na sérii výkonných počítačů pro každodenní použití. Odpovědí na tuto poptávku měl být iMac, na kterém se coby šéf provozu podílel i současný CEO Tim Cook.

iMac byl další revolucí. Jednalo se totiž o All-in-one počítač, tedy vše bylo zabaleno do velkého displeje. Pod stolem nebylo nutné držet místo pro velkou počítačovou skříň, vše se vměstnalo do zařízení o velikosti televize. iMac byl také unikátní svým barevným zpracováním – přišel v modré, fialové, zelené, červené a oranžové barevné variantě.

Tím nejdůležitějším Macem pro Apple krátce na to byl – a je i nyní – tenoučký laptop jménem MacBook Air. Ten se vyvinul ze staršího PowerBooku a přinášel ideální poměr ceny, výkonu a designu. Tenké zařízení z hliníku, vysokým výkonem pro kancelářskou práci a cenou kolem 30 tisíc korun v přepočtu.

Mohlo by vás zajímat

Kde je Mac teď?

V současnosti stále platí, že MacBook Air je nejdůležitější počítač firmy Apple, ročně se ho prodá nejvíce. Řadě MacBook Air výrazně pomohl krok společnosti Apple z roku 2020, kdy došlo k přechodu na vlastní čipové sady Apple Silicon postavené na architektuře ARM.

Výrobce díky tomu dokázal zvýšit výkon oproti procesorům Intel až o 33 %, přičemž cenu udržel stejnou. Zákazníkům navrch slíbil, že aplikace poběží na počítačích s Apple Silicon plynuleji, protože bude mít Apple vývoj blíž.

V témže roce začal přechod na Apple Silicon. První byl MacBook Air, Mac Mini a MacBook Pro. O rok později následoval nový barevný iMac, iPad Pro (iPad Air až v roce 2022) a také zbrusu nový Mac Studio. V roce 2023 byl na vlastní čipy Apple převeden také Mac Pro.

Zdroj: Apple, The Verge


Máte k článku připomínku? Napište nám

Sdílet článek

Mohlo by se vám líbit








Všechny nejnovější zprávy

doporučujeme