Přejít k hlavnímu obsahu

Test: Apple MacBook Pro M3 – ukázková stylovka s parádním výkonem

Jakub Fišer 06.12.2023

V portfoliu produktů Apple je nyní číslo jedna iPhone, ovšem počítače zde mají, již historicky, takřka výsostní postavení. Zkraje podzimu Apple uvedl nový MacBook Pro s dosud nejvýkonnější rodinou čipů Apple Silicon, a sice M3. Stojí nové počítače MacBook Pro za to, nebo stačí zůstat u loňské generace a o nic zásadního nepřijdete?

Kapitoly článku

Design jako z učebnice

Společnost Apple si zakládá hlavně na designu svých produktů. MacBook Pro má jako málokterý notebook celokovové šasi z recyklovaného hliníku. Rozložení prvků je rozhodně správné – působí tak, že Apple rozhodně nechce plýtvat místem, ale zároveň se chce prezentovat volným, vzdušným řešením.

Minimalismus unibody designu narušují prakticky jen čtyři vystouplé nožičky vespod a dvojice výduchů pro chlazení, které se nachází po stranách a směřují také dolů. Počítat se musí samozřejmě s krapet vyšší hmotností, v případě naší 14″ varianty je to 1,55 kilogramu, tělo je pak tlusté 1,55 centimetru.

Apple MacBook M3
info ikonka
Zdroj: Jakub Fišer, Chip.cz
Levá strana patří magnetické nabíječce, dvěma USB-C a 3,5mm audiojacku
Apple MacBook M3
info ikonka
Zdroj: Jakub Fišer, Chip.cz
Na pravé straně najdete HDMI a MicroSD

Co se týče klávesnice, ta je kontrastně černá (tedy pokud máte stříbrnou verzi notebooku, jinak s šasi splývá) a je pochopitelně plastová. Zdvih je na poměry notebooku výborný, odezva také a oproti konkurenci potěší i nadprůměrně tichým klapáním. Obsahuje několik tlačítek, které windowsoví uživatelé nemusí znát, jako Command či Option, ta však fungují stejně jako Alt či Ctrl. V pravém horním rohu je pak ještě čtečka otisků prstů.

Nejvýkonnější počítač od Applu

Výkon nového MacBooku Pro je v každém případě vysoký a míří na náročnější klientelu. Poměrně dost ale závisí na tom, jak si pohrajete s konfigurátorem. V nejnižší možné variantě za 50 tisíc korun dostanete základní procesor Apple M3, 8 GB RAM a 512GB SSD. Oproti tomu s příplatkem 10 a více tisíc korun můžete dosáhnout až na 128 GB unifikované paměti a také duo výkonnější verzí procesoru M3 Pro a M3 Max.

V námi testované variantě všechny procesy běžely jako po drátkách, a to i přestože jsme disponovali pouze základním procesorem M3 (s 8jádrovým CPU a 10jádrovým GPU) s rozšířenou pamětí RAM na 16 GB a 1TB SSD. Laptop s takovou výbavou zvládá v mžiku oka střih videa ve Full HD, úpravu fotek (včetně funkcí AI) a samozřejmě i hraní her v rámci lehce omezené knihovny na macOS 14 Sonoma.

Cinebench 24
info ikonka
Zdroj: Jakub Fišer, Chip.cz
Geekbench v6
info ikonka
Zdroj: Jakub Fišer, Chip.cz

Pro ukázku výsledky v několika oblíbených benchmarcích: Geekbench v6 Single Core 3 020 bodů a Multi Core 11 848 bodů, Cinebench (verze 2024) 700 bodů Multi Core, 140 bodů Single Core a 3 295 bodů GPU.

Displej a konektivita

Obrazovka počítačů Mac je pro Apple velkou chloubou. Zde nasadil LED panel s prozaickým názvem „Liquid Retina XDR“. Od jiných výrobců jsme zvyklí spíše na označení Mini LED. Tento typ displeje má mnohem lepší vykreslení tmavých tónů, zároveň umí mnohem lepší svítivost (až 1 600 nitů) a barvy jsou na něm jedna báseň.

Apple MacBook M3
info ikonka
Zdroj: Jakub Fišer, Chip.cz
Displej je velký a dobře se používá, ale je lesklý
Apple MacBook M3
info ikonka
Zdroj: Jakub Fišer, Chip.cz
Výřez je originální doplněk, ale trochu zbytečný

Displej je lesklý, v poměru 15,4:10 a nabízí velmi solidní rozlišení 3024 × 1964 pixelů. To činí výslednou jemnost 254 pixelů na palec. Samozřejmě ale pouze v případě námi testované 14″ verze. Notebook je ještě dostupný ve větším 16″ vydání. V obou případech je displej nahoře mírně vyříznut, což je oproti windowsové konkurenci zajímavé ozvláštnění.

Portová výbava tak trochu odpovídá Applu. Najdeme zde dva USB-C konektory s podporou Thunderbolt 4, kterými tedy můžete počítač i nabíjet. Slouží také k připojení externího monitoru, který ale může být v nejlepším pouze jeden a maximálně 6K.

Kromě toho je zde i HDMI konektor, slot na SDXC kartu a samozřejmě 3,5mm jack. Boky dokresluje proprietární magnetický konektor MagSafe pro nabíjení, který naštěstí dostanete v balení.

Apple MacBook M3
info ikonka
Zdroj: Jakub Fišer, Chip.cz
Nabíjecí konektor MagSafe v praxi

Výdrž na baterii

Jednou z nejvýraznějších vlastností MacBooku Pro je jeho mimořádně dlouhá výdrž baterie. Díky optimalizaci hardwaru a softwaru umožňuje integrovaný čip M1 efektivně využívat energii, což v praxi znamená možnost pracovat bez větších obav o vybití.

Já osobně jsem se s notebookem dostal i na 3–4 dny práce bez nutnosti nabíjet. Zároveň ale musíte přihlédnout k tomu, jestli chcete takovou dobu na laptopu tvořit texty, brouzdat internetem, nebo třeba hrát hry. S náročnějšími operacemi jde samozřejmě výdrž dolů.

Technická data

MacBook Pro M3 14″


CPU / RAM Apple M3 / 8jádrový procesor / 4,05 GHz / 16 GB

Grafika integrovaná, 10jádrová

Displej (úhlopříčka / rozlišení) 14,2" / 3 024 x 1 964 / Mini LED / lesklý / nedotykový

SSD / HDD / ODD 1 TB / - / -

Rozměry a hmotnost 312 x 221 x 15,5 mm / 1,55 kg

Výbava 2x USB-C (USB 4, Thunderbolt), HDMI, SDXC, audio, webcam, Wi-Fi 6E, BT 5.3

Cena 61 990 Kč (základní model 49 990 Kč)


Máte k článku připomínku? Napište nám

Sdílet článek

Mohlo by se vám líbit








Všechny nejnovější zprávy

doporučujeme