Některé aplikace založené na ChatGPT v obchodech Google Play a Apple App Store nemají téměř žádnou funkčnost, a přesto uživatelům výrazně zpoplatňují své služby. Vývojáři si pak přijdou na pěkné peníze a uživatelé zbytečně platí za něco, co by měli jinak zadarmo. Uvádí to zpráva kyberbezpečnostní společnosti Sophos.
Její bezpečnostní výzkumníci označují tuto specifickou třídu "snake oil" (termín používaný pro klamavou reklamu) aplikací jako "fleeceware", nebo „FleeceGPT“. Fleeceware je označení softwaru, který vás má oškubat, nebo sedřít z kůže jako ovci (fleece je ovčí vlna). Jde o malwarové mobilní aplikace, která přichází se skrytými a příliš vysokými poplatky za předplatné.
Příklad fleeceware aplikace, která už byla z Obchodu Play odstraněna. | Zdroj: scerenshot Google Play.
Výzkumníci tvrdí, že podvodníci nabízejí placené služby, které jsou ve skutečnosti zdarma. Nutí uživatele k zavázání se k vysokým předplatných nebo v nich používají tak vtíravé reklamy, čímž se aplikace stávají nepoužitelnými a nutí uživatele koupit si verzi bez reklam.
"Sázejí na to, že uživatelé nebudou věnovat pozornost ceně nebo jednoduše zapomenou, že toto předplatné vůbec mají. Jsou speciálně navrženy tak, aby se po skončení bezplatné zkušební verze nepřipomínali, takže uživatelé aplikaci třeba i odstraní, aniž by si uvědomili, že mají stále platit měsíční nebo týdenní platby," řekl Sean Gallagher, hlavní výzkumník ve společnosti Sophos.
Vývojáři stojící za takovými aplikacemi záměrně nazývají své výtvory názvy vhodnými pro SEO (optimalizace pro vyhledávače), jako je "Chat GBT", aby se jejich software umístil na předních pozicích v obchodech Googlu a Applu. Podle výzkumníků ze Sophos nabízí aplikace Chat GBT stejné funkce jako bezplatná verze OpenAI, přesto si od uživatelů účtuje 10 až 70 dolarů měsíčně.
Verze aplikace Chat GBT pro iOS se jmenuje Ask AI Assistant. | Zdroj: screenshot obchod s aplikacemi.
"Verze Chat GBT pro iOS, nazvaná Ask AI Assistant, si po třídenní bezplatné zkušební verzi účtuje 6 dolarů týdně nebo 312 dolarů ročně a jen v březnu vynesla vývojářům 10 000 dolarů. Jiná aplikace podobná fleecewaru, nazvaná Genie, která uživatele vybízí k registraci za týdenní předplatné 7 dolarů nebo roční předplatné 70 dolarů, vynesla za poslední měsíc 1 milion dolarů," uvedli výzkumníci.
Aplikace jako tyto balancují na hraně toho, co je přijatelné podle podmínek společností Google a Apple pro přijetí do obchodu s aplikacemi. Protože se však aplikace podobné fleecewaru nepokoušejí o přístup k soukromým údajům uživatelů ani o obcházení zabezpečení platforem, zůstávají v obchodech k dispozici.
"A tyto aplikace nejenže generují peníze podloudným vývojářům, ale také obohacují majitele platforem prostřednictvím jejich podílů na tržbách z obchodu s aplikacemi - v případě Applu je to 30 % v prvním roce a 15 % od druhého roku," tvrdí zpráva.
OpenAI soce začala na začátku února nabízet uživatelům placenou verzi ChatGPT, ale základní funkce ChatGPT jsou stále k dispozici zdarma. A právě bezplatnou verzi využívají fleeceware aplikace a přitom si nechávají od uživatelů platit. Google už některé aplikace z obchodu odstranil, některé se pak rozhodli odstranit sami vývojáři.
Zdroj : Sophos