Přejít k hlavnímu obsahu

Nesmyslné ceny za volání a data mimo EU? Poradíme vám způsoby, jak se jim vyhnout

Radek Kubeš 05.01.2024
info ikonka
Zdroj: Freepik

Zatímco v rámci Evropské unie nás už několik let telefonování a používání dat v zahraničí nemusí trápit, ceny mimo evropskou sedmadvacítku jsou astronomické. Jak obejít šokující ceníky tuzemských operátorů?

Kapitoly článku

Od poloviny června 2017 platí v rámci Evropské unie princip domácího roamingu, což znamená, že při pobytu ve kterékoli z 27 členských zemí můžete používat svůj mobilní telefon za stejných podmínek jako doma. 

Pravidelným i občasným cestovatelům tím spadl kámen ze srdce, protože mohou volně telefonovat, posílat SMS i využívat mobilní data, aniž by je to v měsíčním vyúčtování stálo jen korunu navíc (při využití stávajících podmínek jejich tarifu). Evropský roaming tím otevřel možnosti pohodlného využívání online navigace, získávání místních informací z webu nebo práce na dálku.

Nesmyslné ceny mimo EU

Zcela jiná je ale situace v zemích mimo EU. Zde si operátoři nechají krvavě zaplatit za každou minutu hovoru (i příchozího), odeslanou SMS a úplně největší jsou poplatky za každý MB (čtete správně, nikoli GB) mobilních dat. 

Chcete příklad? Pokud cestujete aktuálně se ohřát k moři například do Egypta, zaplatíte za minutu volání kolem 60 až 70 korun a za SMS přes 10 korun. A teď pozor – za 1 MB dat, což představuje odeslání asi 5 fotek přes WhatsApp, je to (podle operátora) od asi 4 Kč do 75 Kč.

Mohlo by vás zajímat

Nechat si zapnutá mobilní data v zahraničí mimo EU znamenalo v minulosti účty v řádu (deseti)tisíců za týdenní dovolenou. Dnes vás alespoň operátoři upozorní, pokud dosáhnete útraty například 1 000 korun a další přenosy automaticky pozastaví. V nabídce mají také datové balíčky pro pobyt v zahraničí, ale pokud se podíváte, za kolik jsou data u místních operátorů, stále vám přijde jejich cena nehorázně přestřelená. 

Podíváme se ale na dva způsoby, jak v zahraničí využívat data za mnohem lepších podmínek, než vám nabídne trojice našich operátorů.

1. Místní SIM karta

SIM karty
info ikonka
Zdroj: Silvie Lindemann/Pexels
Řada mobilních telefonů má slot na dvě SIM karty, případně univerzálnější hybridní slot (na dvě SIM nebo jednu SIM a jednu paměťovou kartu).

Prvním řešením, které napadne asi každého, je pořízení SIM karty s datovým tarifem u místního operátora. Taková možnost je vhodná především pro majitele telefonů se slotem na 2 SIM karty, protože mohou zároveň zůstat na příjmu na svém telefonním čísle a datovat za lokální, zpravidla výrazně nižší ceny. 

V běžných turistických destinacích si lokální datovou SIM kartu snadno pořídíte hned na letišti. Slabinou tohoto způsobu může být jazyková bariéra, kdy pro někoho nemusí být snadné domluvit se s lokálními prodejci, ale především v některých zemích složitý způsob registrace, bez kterého se pořízení „turistické“ SIM karty neobejde. Existuje ale mnohem elegantnější řešení.

2. Výhoda eSIM

V roce 2016 byl publikován standard eSIM, tedy náhrada za klasickou, fyzickou SIM kartu. V podstatě se jedná o integrovaný obvod, umístěný napevno v mobilním telefonu, do kterého lze nahrávat „virtuální“ SIM karty. 

Samsung Galaxy
info ikonka
Zdroj: Samsung
Mobilů s funkcí eSIM postupně přibývá. Podporují ji například novější modely telefonů Samsung Galaxy.

Výhody jsou naprosto zřejmé – eSIM pro datování v zahraničí si můžete pořídit předem, v klidu a pohodlí domova, kde můžete pečlivě zvážit všechny nabídky. Nevýhody jsou dvě: eSIM s datovými tarify pro použití v zahraničí často neumožňují hlasová volání (ale volání přes messengery nic nebrání) a podporu eSIM zatím zvládají jen novější modely smartphonů. V zásadě můžete vybírat mezi iPhony (od verze SE 2020 a novější), vyššími řadami smartphonů Samsung (například Galaxy S20 a novější) nebo třeba telefony Google Pixel. Seznam podporovaných smartphonů najdete na webových stránkách poskytovatelů eSIM karet. 

My jsme si zahraniční datovou eSIM vyzkoušeli ve smartphonu Samsung Galaxy S23+.

Pořízení eSIM

Existují různé druhy eSIM, které si můžete do svého smartphonu nahrát. Z hlediska mobilních dat se liší samozřejmě podle dostupného datového objemu, ale především také podle toho, v jakých zemích jej lze využívat. To je nutné zvážit především ve chvíli, kdy v rámci jedné cesty plánujete navštívit více zemí mimo EU. 

Poskytovatelů datových eSIM pro jednotlivé země i celé regiony je dlouhá řada. Mezi oblíbené patří například Airalo, služba s webovými stránkami v češtině a mnoha pozitivními referencemi. Pokud zůstaneme například u zmíněného Egypta, stojí za úvahu třeba datový balíček s 2 GB za 12,50 dolarů, tedy asi 280 korun. Pořízení eSIM je naprosto snadné, jako běžný nákup v e-shopu.

Airalo
info ikonka
Zdroj: Airalo
eSIM s výhodnými datovými tarify lze pořídit pro každý region.

Použití eSIM

Samotná eSIM je reprezentovaná QR kódem, který načtete fotoaparátem smartphonu. V našem Galaxy S23+ s prostředím One UI je třeba přejít do „Nastavení | Připojení | Správce SIM“ a zde klepnout na „Přidat eSIM“. Pak pokračujte volbou „Skenovat QR kód od poskytovatele služeb“ a fotoaparátem načtěte QR kód zakoupené eSIM. 

Nastavení datového roamingu

QR skenování
info ikonka
Zdroj: Chip
SIM nastavení
info ikonka
Zdroj: Chip/Samsung Galaxy S23+

Extrémně důležité je následující nastavení funkcí jednotlivých SIM karet ve vašem smartphonu. Zůstaňte ještě v nabídce „Správce SIM“ a zde pro „Hovory“ a „Zprávy“ zvolte fyzickou SIM vašeho českého operátora, která bude pravděpodobně označena jako „SIM1“ a pro „Mobilní data“ nastavte právě zakoupenou „eSIM1“. SIM karty si můžete v jejich nastavení pojmenovat libovolně, ale asi to není nutné.

Datování na cestách
 

Využití mobilních dat
info ikonka
Zdroj: Android/Nastaavení
Nastavení datového limitu pro eSIM v nabídce "Použití dat"

Teď už se nemusíte vůbec bát zapnout datový roaming v zemi mimo EU – eSIM se zde aktivuje automaticky, pouze si v nabídce „Mobilní sítě“ zkontrolujte, že máte přepínač „Datový roaming“ aktivovaný. Pro lepší přehled si můžete nastavit i datový limit pro vaši eSIM. To provedete v nabídce „Použití dat“, kde klepnete na „eSIM 1 | Využití mobilních dat“. Pokračujte klepnutím na ozubené kolečko a pak si nastavte „Datový limit“ a „Upozornění na data“.

Zdroj: časopis Chip


Máte k článku připomínku? Napište nám

Sdílet článek

Mohlo by se vám líbit








Všechny nejnovější zprávy

doporučujeme