Přejít k hlavnímu obsahu
Novinky

Nové procesory Intelu pro tablety a smartphony nabídnou vysoký výkon a nízkou spotřebu

redakce 08.05.2013

Intel představil novou procesorovou mikroarchitekturu nazvanou Silvermont. Oproti dnešním Atomům nabídnou podle Intelu procesory s touto architekturou 3X vyšší výkon, nebo 5X nižší spotřebu. Počítá se s nimi především do smartphonů a tabletů, ale také do levných notebooků a úsporných serverů a provozovat se na nich může systém Windows, Android i další.

 

Společnost Intel představila svou novou úspornou a přitom vysoce výkonnou mikroarchitekturu Silvermont. Technologie je zaměřena zejména na nízkoenergetický provoz v mnoha segmentech - od chytrých telefonů po datová centra. Silvermont bude sloužit jako základna pro širokou škálu produktů, které začnou být uváděny na trh v druhé polovině letošního roku. Procesory budou vyráběny za pomoci technologie 22nm Tri-Gate SoC.

 

Mikroarchitektura Silvermont nabízí podle Intelu především výborný poměr výkonu a spotřeby. Vyjádřeno čísly, Silvermont nabízí trojnásobný výkon oproti stávající generaci procesorů Intel Atom, anebo stejný výkon na jádro ovšem při 5krát nižší spotřebě. Procesory s toto architekturou budou škálovatelné a mohou mít až osm jader a také grafickou část. Čtyřjádrové SoC (systém na čipu) “Bay Trail” by se na trhu měly objevit na podzim v tabletech a očekává se, že  více než zdvojnásobí výkon aktuální generace tabletů. Díky flexibilitě Silvermontu budou verze platformy „Bay Trail” použity v segmentech, jako jsou základní notebooky nebo desktopy v inovativních provedeních.

Intel „Merrifield” bude k výrobcům expedován do konce roku. Oproti současným produktům umožní vyšší výkon a delší životnost baterie a rovněž nabídne podporu pro kontextově nebo osobně orientované služby, velmi rychlé připojení pro streaming z webu a lepší zabezpečení dat, zařízení i soukromí. Intel „Avoton” nabídne skvělou energetickou účinnost a vynikající výkon na watt pro mikroservery a úložná zařízení. „Avoton” je SoC druhé generace procesoru Intel Atom a nabízí serverový výkon, včetně 64bitového provozu, oprav špatného kódu, virtualizačních technologií a softwarové kompatibility.  „Rangeley” je  zaměřen na síťovou a komunikační infrastrukturu, zejména na nižší až střední routery, switche a bezpečnostní aplikace. Oba produkty by se měly na trhu objevit v druhé polovině roku.

Poznámka redakce: Mikroarchitektura Silvermont je odpovědí Intelu na rostoucí podíl a vliv úsporných procesorů ARM, které se používají v populárních smartphonech a tabletech. Intelu se zatím v této oblasti moc nedaří a v nabídce je jen několik modelů smartohonů a tabletů s procesory Intel. Intel stále zůstává dominantní v oblasti osobních počítačů a notebooků, ale počet prodaných kusů klesá právě na úkor tabletů a chytrých telefonů.


Máte k článku připomínku? Napište nám

Sdílet článek

Mohlo by se vám líbit
Všechny nejnovější zprávy

doporučujeme


články odjinud