Inzertní portál Bazoš.cz je velmi oblíbený pro prodej prakticky jakéhokoliv zboží: může jít o auto, elektroniku, oblečení, nebo hudební nástroje.
Podvodníkům je totiž úplně jedno, snaží se vás dostat do pasti, kdy nabídnou, že si pro zboží pošlou kurýra, peníze zaplatí rovnou a vy si je „vyzvednete“ přihlášením do internetového bankovnictví. Jde ale pouze o jeden z podvodů – ten, před kterým jsme informovali v minulosti, tedy že po vás chtějí zaplatit nízkou částku za poštovné, ale pak vám seberou údaje k platební kartě, zůstává i nyní.
Šmejdi mají nové zbraně
Nový, výše zmíněný typ podvodu, nás však zaujal svou precizností a zákeřností, kterou se odlišuje od těch předchozích. Na inzerát nám odepsal uživatel s českým telefonním číslem, viditelně žena, kontaktovala nás na platformě WhatsApp.
Nepožadovala slevu, což je první mírné upozornění, že může jít o podvod. Okamžitě požadovala poslání přes GLS, uvedla totiž, že je z Vlašimi, a tak nemá pro osobní schůzku čas. Když jsme kontrovali s tím, že využijeme raději služeb Zásilkovny, odmítla, že umí pouze GLS. Nicméně po stránce spisovné češtiny a gramatiky byl podvod takřka „neprokouknutelný“.
Některými zprávami nás podvodníci opravdu překvapili | Zdroj: Jakub Fišer, Chip.cz
Legrační a děsivé zároveň to začalo být ve chvíli, kdy zničehonic podvodník na druhé straně napsal tuto zprávu: „Teď mi často chodí zprávy od podvodniků a já se bojím, protože jsem jim kdysi naletěla. Potřebuji váš e-mail a číslo, na které vám zavolá kurýr.“
Jak je patrné, podvodníci zneužívají mediálního pokrytí, které před nimi varuje, aby získali důvěru své oběti. „Podvodník by přece nepsal, že ho podvedli“, řeknete si. Pokud s domluvenou dopravou souhlasíte, přijde vám na e-mail webová stránka, která napodobuje web GLS.
Pozor na podvody na Bazoši
Znovu ale musíme uznat, že web je zpracovaný velmi precizně. Kromě špatného odkazu a lehce zvláštního písma si totiž nepozorná oběť nemusí ničeho všimnout. Podvodníci falšují adresy, jména a pro přidání věrohodnosti dokonce odkazují v patičce webu na skutečné položky z webu dopravní společnosti GLS.
Podvodná stránka à la GLS | Zdroj: Jakub Fišer, Chip.cz
Pak už následuje ohraná píseň. Pro potvrzení platby musíte vybrat svou bankovní společnost, pak budete vyzváni k přihlášení do internetové samoobsluhy a tam vlastně celý podvod končí. Jakmile se přihlásíte, podvodníci okamžitě získají přístup k vašemu účtu.
Jak s těmito novými, chytřejšími triky bojovat? Předně doporučujeme nastavit si u přihlášení ke své bance dvoufaktorové ověření. Dále nevěřte na to, že vám nějaký kurýr přiveze peníze a odveze si zboží. Pokud možno, využívejte vždy služby Zásilkovny na dobírku, anebo klasickou výměnu hotovosti za zboží při osobním setkání.
Zdroj: Autorský text, Bazoš