Největšími riziky zůstávají na platformě Android v Česku stále stejné varianty škodlivých kódů, uvádí experti ze slovenské firmy ESET. Malwary, jako třeba Andreed a Hiddad, se ukrývají v mobilních hrách.
Malware v mobilních hrách pro Android
Zatímco první jmenovaný, Andreed, je klasický adware, tedy rozsévá po systému reklamu a vydělává tím svým provozovatelům nemalé peníze, malware Hiddad je mnohem horší. Za rok 2023 jde o dosud největší hrozbu pro uživatele androidových telefonů. Hiddad se maskuje jako jiná aplikace, zatímco o vás krade data a přebírá kontrolu nad některými provozními vzorci.
„Na platformě Android stále nejvíce detekujeme Andreed a Hiddad, které se šíří prostřednictvím různých verzí známých her. Větší počet detekcí u něj pozorujeme zhruba od loňského přelomu jara a léta,“ potvrdil Martin Jirkal, vedoucí analytické týmu v pražské pobočce ESETu.
Útočníci v březnu nasadili zmíněné škodlivé kódy na mobilní hry Spider Man 2, LIMBO nebo Neighbours from Hell. Princip je jednoduchý – kyberzločinci pošlou do ověřeného obchodu Google Play falešnou hru vydávající se za běžně placenou verzi. Šetřiví uživatelé si fejk stáhnou a pustí tak do systému i malware. Před nedávném jsme informovali, že takto kyberzločinci zneužívají i hru Minecraft.
Uživatelům lze určitě doporučit, aby stahovali aplikace jen z originálního obchodu Google Play, kde je zaručena alespoň částečná bezpečnost. Určitě však nepodléhejte přesvědčení, že bezplatná verze placené hry bude stejně dobrá a hlavně bezpečná. Nebude, vystavujete se riziku.
Pokud už potřebujete vstupovat na neověřené obchody s APK soubory a aplikacemi, dbejte zvýšené obezřetnosti. V těchto obchodech totiž často řádí malware, který objevíte až když je moc pozdě.
Zdroj: ESET