Přejít k hlavnímu obsahu
Novinky

Nový PlayStation 5 Pro přinese revoluci: hry konečně pojedou ve 4K a 60 FPS

Jakub Fišer 19.03.2024
Zdroj: Midjourney (vygenerováno pomocí AI)

Už nějakou dobu se spekuluje o tom, že letos dorazí očekávaná sub-generační obměna pro konzoli PlayStation. Novinka se má jmenovat PlayStation 5 Pro (podle loňské generace) a nabídnout především nárůst výkonu a několik funkcí, které ještě vylepší zážitek při hraní. A jedna z nich, která unikla, nese ambiciózní označení Spectral Super Resolution.

Kapitoly článku

PlayStation 5 Pro s vyšším výkonem

PlayStation Spectral Super Resolution (PSSR) je nová technologie, kterou si vyvíjí přímo Sony. V jednoduchosti jde o speciální variantu upscalingu, tedy vykreslování více pixelů při zachování stejného rozlišení.

Sony již podobnou technologii používá u PlayStationu 5, ale chce jít ještě dál a nabídnout zákazníkům vylepšené verze PlayStation 5 Pro o poznání příjemnější zážitek. To znamená 4K 60 snímků za sekundu (FPS) jako samozřejmost, pro náročnější pak 8K při 30 FPS.

V modelových příkladech tak s PlayStationem 5 Pro budete moci hrát hru, kterou jste doposud mohli hrát v režimu výkonu při Full HD a 60 FPS ve vyšším rozlišení, konkrétně 2K. Respektive: hra, která disponovala ray-tracingem (propracované vykreslování světelných paprsků) ve 30 FPS, nyní bude běžet v 60 FPS.

Mohlo by vás zajímat

Dostupnost a další výbava

Dle interních informací, které cituje server Insider Gaming novináře Toma Hendersona, však Sony drží i dlouhodobější cíl. Do budoucna chce hráčům v rámci PSSR umožnit hrát v nativním rozlišení 4K se snímkovou frekvencí 120 FPS, popřípadě vyšší rozlišení 8K a 60 FPS.

Kromě funkce PSSR Henderson potvrdil u nového PlayStationu také několik dosud neznámých specifikací, například 28% nárůst operační paměti, nárůst výpočetního výkonu (při zachování stejného CPU) díky speciálnímu výkonnostnímu režimu a hlavně o 45% vyšší grafický výkon s lepším ray-tracingem.

Poslední spekulace, kterou Henderson potvrdil, je údajně představení během letošního podzimu. Sony tak nejspíš bude cílit s novou konzolí na vánoční nákupní horečku, kterou by mělo v pohodě stihnout i při představení v říjnu nebo listopadu.

Zdroj: Insider Gaming


Máte k článku připomínku? Napište nám

Sdílet článek

Mohlo by se vám líbit
Všechny nejnovější zprávy

doporučujeme


články odjinud