Přejít k hlavnímu obsahu
Novinky

Od června 2021 je v Evropě vydáno už přes 591 milionů digitálních certifikátů EU COVID-19

redakce 27.10.2021

Ve své nejnovější zprávě o digitálním certifikátu EU COVID-19 Evropská komise prohlašuje, že nástroje certifikace vytvořily globální standard, který sehrál významnou roli v reakci států Evropy na pandemii COVID-19. 

Evropská komise minulý týden oznámila, že bylo dosud vygenerováno více než 591 milionů digitálních certifikátů EU COVID-19. V dokumentu z 18. října s názvem "Digitální certifikát EU COVID stanovil celosvětový standard, vydáno více než 591 milionů certifikátů" se uvádí, že digitální certifikát, který pokrývá jak očkování, tak i prodělání nemoci a testy na COVID-19, výrazně usnadnil bezpečné cestování v rámci EU. Byl tak nastaven globální standard, který je jediným systémem, který v současnosti funguje na mezinárodní úrovni. Díky tomu se stal certifikát klíčovou součástí podpory odvětví cestovního ruchu, které bylo pandemií velmi vážně postiženo. Zavedení a fungování digitálního certifikátu EU COVID-19 je považováno za celosvětový úspěch.

Ve 20 členských státech EU se digitální COVID certifikáty používají také k interním účelům, jako jsou například vstupy na koncerty nebo sportovní utkání, do restaurací, kin a do muzeí a další. Patří k nim Belgie, Česko, Dánsko, Německo, Estonsko, Irsko, Řecko, Francie, Chorvatsko, Itálie, Kypr, Lotyšsko, Litva, Lucembursko, Maďarsko, Malta, Rakousko, Polsko, Portugalsko a Slovinsko.

Češi se tak mohou běžně prokazovat mobilní aplikací Tečka, která jim slouží jako digitální doklad o tom, že jsou očkováni, popřípadě mají platný negativní test, nebo jsou po nemoci COVID-19. Na displeji svého telefonu si jej mohou zobrazit v podobě čtvercového QR kódu.

Podle informací v příspěvku "Digitální certifikát EU COVID" na stránce ec.europa.eu je v tuto chvíli k systému EU připojeno 43 zemí, z toho 27 členských států EU a 16 dalších území mimo EU. Kromě toho dalších 60 zemí projevilo zájem o zapojení do systému EU COVID-19. S 28 z nich se už vedou technické integrační diskuse.

eucovidpass

 Podle aktuálních informací Evropské komise už bylo vydáno přes půl miliardy elektronických COVID-19 certifikátů. | Zdroj: Nataliya Vaitkevich/Pexels

Spolu s individuálními držiteli certifikátu COVID-19, kteří díky němu mohou volně cestovat jak za turistikou, tak i pracovně, z něj velmi těží i sektor letecké dopravy. Podle organizace ACI Europe (The Airports Council International, aci-europe.org) se jen během července 2021 počet cestujících zvýšil o více než 50 procent ve srovnání s červencem 2020. Tato změna je přičítána zejména zavádění certifikátu EU Digital COVID-19 spolu se zmírněním cestovních omezení.

Evropská komise počítá s dalším rozvojem funkčnosti systému EU pro vydávání digitálního certifikátu EU COVID-19. Probíhat proto bude podrobný monitoring a vyhodnocování vydaných certifikátů očkování, prodělaných nemocí, testů na protilátky nebo PCR a antigenních testů. Současně pokračují práce na připojení dalších zemí do systému EU. Spolupráce je také nastavena s Evropskou agenturou pro léčivé přípravky (EMA) kvůli uplatňování vědeckých poznatků o diagnostice či léčbě nemoci COVID-19.

Příští zprávu ohledně uplatňování systému digitálního certifikátu EU COVID-19 by měla Evropská komise předložit do 31. března 2022. Podle aktuálního vývoje epidemiologické situace může zpráva vést k dalšímu prodloužení doby využití zavedeného systému digitální certifikace.


Máte k článku připomínku? Napište nám

Sdílet článek

Mohlo by se vám líbit








Všechny nejnovější zprávy

doporučujeme