Přejít k hlavnímu obsahu

Odvěká bezpečnostní chyba: proč je PIN v bankomatech jen čtyřmístný

Josef Mika 15.11.2024
info ikonka
Zdroj: Dragana Gordic/Freepik

Dlouhá hesla, Face ID nebo přístupové klíče: dnes už existuje mnoho účinných způsobů ochrany našich dat. U bankomatů však stále stačí krátký čtyřmístný PIN. Skutečně stačí? Podívejte se s námi, kde se tato zastaralá bezpečnostní chyba vzala.

Kapitoly článku

Pokud jde o zabezpečení, pak v této oblasti platí, že více je skutečně více. Dlouhá hesla, vícefaktorové ověřování – a pokud jsou k dispozici přístupové klíče (passkeys), měli byste je využít a nahradit klasická hesla. Tak zní aktuální rady pro zabezpečení uživatelských účtů.

V kontrastu s tím se čtyřmístný PIN u bankomatů zdá být téměř směšný. Ačkoli jsou PINy obvykle čtyřmístné, například poskytovatelé mobilních telefonů již dlouho doporučují uživatelům, že lepší volbou jsou delší PINy nebo dokonce číselná hesla. Pro každodenní používání jsou pak k dispozici biometrické metody, jako je Face-ID.

Teoreticky Je možné nastavit až 12místný PIN

ATM
info ikonka
Zdroj: Dragana Gordic/Freepik
Delší PIN by byl bezpečnější, ale v bankomatech jsou (naštěstí) zavedena ještě další bezpečnostní opatření.

První bankomat se zabezpečením pomocí číselného PINu byl instalován ve Velké Británii. Konkrétně byl uveden do provozu 27. června 1967 v Londýně. První modely používaly čtyřmístný PIN, jiné šestimístné kódy. Vynálezcem bankomatu v dnešní podobě byl skotský technik John Shepherd-Barron. I on věřil, že delší kód je bezpečnější. 

Vynálezci a vývojáři prvních bankomatů často testovali systémy v rodinném kruhu. I John Shepherd-Barron dal své manželce Caroline testovací PIN, což mu pomohlo vyladit fungování a přijatelnost pro běžné uživatele. Jeho manželka se však prý svému muži zmínila, že si lépe pamatuje kratší PIN. Od té doby jsou tedy standardem čtyřmístné PINy. 

Když už mluvíme o standardech: pravidla hry stanovená v normě ISO 9564-1 by umožňovala i delší PINy. Počítá se teoreticky se 4 až 12 číslicemi. V praxi však bankomaty používají maximálně šestimístné PINy.

Různé délky PINu ale mohou způsobit problémy při cestování. Pokud máte pouze čtyřmístný PIN (což je standard i mezi českými bankami), měli byste zadávat pouze tento kód. Pokud automat zpracovává pouze krátké PIN kódy a zákazníkův vlastní PIN je šestimístný, může někdy pomoci zadat pouze první čtyři číslice kódu. Obecně by si však bankomaty měly poradit s různými délkami PINu.

Mohlo by vás zajímat

V zásadě platí, že čím delší je PIN, tím větší bezpečnost nabízí, protože existuje stále více možností vyzkoušet všechny kombinace. Pro každou pozici je možné použít číslice od 0 do 9. U čtyřmístného PINu tak vzniká až 10 000 možností. Při 6 číslicích by ale existoval milion variant.

Delší PIN by tedy byl bezpečnější, ale u bankomatů by samotný počet možných kombinací neměl být tak podstatný. Kromě PINu potřebujete také bankovní kartu – k výběru peněz jsou tedy nutné již dva faktory.

Pokud PIN zadáte třikrát nesprávně, karta se zablokuje. Výběry jsou obvykle sledovány také kamerovým systémem.

Bezpečnostní tipy pro práci s PINy

Dnes už sice na většině míst používáme bezkontaktní ověřování platební karty, ale zadávání PINu se přesto zcela nevyhneme. Důležitější než délka PINu je pro bezpečný výběr z bankomatu správné chování:

Zadávejte kód PIN skrytě: při zadávání PINu v bankomatu nebo v obchodě si vždy zakryjte klávesnici volnou rukou nebo peněženkou. Tím zabráníte třetím osobám, aby váš PIN viděly.

Udržujte si odstup: požádejte lidi, kteří stojí za vámi, aby při vašem zadávání PINu udržovali přiměřený odstup. Dávejte si pozor (v rámci možností), aby nikdo nestál příliš blízko nebo se nesnažil sledovat, co volíte.

Mohlo by vás zajímat

Nebuďte roztržití: buďte obzvláště opatrní, pokud vás někdo osloví nebo rozptýlí u bankomatu nebo pokladny. V takových situacích si hlídejte svou platební kartu. Nedovolte cizím lidem, aby se s vámi mezi vložením a vyjmutím bankovní karty dali do řeči. Nenechte se ohromit údajně seriózním vystupováním třetích osob nebo jejich tvrzením (například že jsou to sami zaměstnanci banky), dokud jste proces výběru nedokončili.

Nahlášení neobvyklých zařízení: pokud si na bankomatu nebo čtečce karet všimnete neobvyklých zařízení, okamžitě to nahlaste bance nebo personálu obchodu.

Pravidelně kontrolujte své účty: pravidelně kontrolujte své bankovní pohyby, zda na nich nejsou neznámé výběry nebo platby. Podezřelé transakce ihned nahlaste své bance a v případě pochybností nechte kartu zablokovat.

Nejlépe je mít PIN kód pouze v hlavě. V žádném případě si PIN nenechávejte v peněžence. Co můžete udělat pro bezpečnost: PIN si uložte do správce hesel. Tam je vaše tajemství bezpečně zašifrováno. Pokud PIN zapomenete, můžete si ho ve správci hesel znovu vyhledat.

Zdroj: časopis Chip, doporučení bank


Máte k článku připomínku? Napište nám

Sdílet článek

Mohlo by se vám líbit








Všechny nejnovější zprávy

doporučujeme