Přejít k hlavnímu obsahu

Opatření proti podvodným voláním podle úřadu fungují

Pavel Trousil 30.11.2024
info ikonka
Zdroj: Freepik

Boj proti telefonním podvodům slaví úspěch. Podle Českého telekomunikačního úřadu jsou měsíčně zablokovány miliony falešných hovorů a kyberzločinci to mají těžší. Přesto je potřeba být na pozoru.

Kapitoly článku

Český telekomunikační úřad (ČTÚ) oznámil úspěšné výsledky boje proti telefonním podvodům. Díky novým regulačním opatřením jsou měsíčně blokovány miliony pokusů o podvodná volání využívající techniku spoofingu.

Co je spoofing a jak funguje?

Spoofing je technika, při které podvodníci manipulují s identifikací volajícího čísla. Dokážou tak předstírat, že volají například z banky, policie nebo jiné důvěryhodné instituce. Útočníci často používají tuto techniku k získání citlivých údajů nebo finančních prostředků od nic netušících obětí. Mohou se například vydávat za bankéře řešícího údajný problém s účtem nebo za policisty vyšetřující údajnou trestnou činnost.
 

Mohlo by vás zajímat

Účinná regulační opatření a nové výzvy

ČTÚ ve spolupráci s operátory zavedl systém, který efektivně blokuje pokusy o podvodná volání. Mobilní operátoři postupně implementují technická opatření nejen pro pevné linky, ale i pro mobilní čísla. Podle vyjádření České bankovní asociace a Policie ČR tato opatření vedou k významnému poklesu počtu úspěšných podvodů.

Podvodníci však hledají nové cesty - aktuálně se zaměřují například na rozesílání podvodných SMS s odkazy. Tyto zprávy často obsahují výzvy k zadání osobních údajů nebo provedení plateb. Operátoři proto nabízejí možnost přeposlat podezřelé SMS zdarma na číslo 7726, kde jsou analyzovány a v případě potvrzení podvodu jsou přijata ochranná opatření.
 

Mohlo by vás zajímat

Jak se chránit před podvody?

  1. Nikdy neposkytujte citlivé údaje po telefonu
  2. Ověřujte si identitu volajícího zpětným voláním na oficiální číslo instituce
  3. Podezřelé SMS přeposílejte na číslo 7726
  4. Neklikejte na odkazy v podezřelých SMS
  5. V případě pochybností kontaktujte svou banku nebo Policii ČR

ČTÚ hodnotí současná opatření jako dostatečně účinná a neplánuje zavádět další regulace. Situaci však nadále monitoruje a je připraven v případě potřeby zasáhnout. "Klíčová je však stále obezřetnost uživatelů," upozorňuje úřad, "protože podvodníci neustále vyvíjejí nové metody útoků."
 

Mohlo by vás zajímat

Spolupráce institucí

Na boji proti telefonním podvodům se podílí široké spektrum institucí - od ČTÚ přes mobilní operátory až po banky a Policii ČR. Tato mezioborová spolupráce se ukazuje jako klíčový faktor v úspěšném potírání telefonní kriminality.

I když současná opatření fungují efektivně, boj s podvodníky nekončí. Experti očekávají, že se podvodníci budou snažit najít nové způsoby, jak ochranná opatření obejít. Proto je důležité, aby uživatelé zůstali ostražití a dodržovali základní bezpečnostní pravidla při telefonní komunikaci.

Zdroj: ČTU
 


Máte k článku připomínku? Napište nám

Sdílet článek

Mohlo by se vám líbit








Všechny nejnovější zprávy

doporučujeme