Přejít k hlavnímu obsahu

Těžko byste hledali ohavnější typ podvodu: útočníci se vydávají za vaše děti a vnoučata

Jakub Fišer 20.11.2024
info ikonka
Zdroj: Midjourney (vygenerování pomocí AI)

Podvodníci na internetu a sociálních sítích, jako je Facebook nebo WhatsApp, většinou využívají několik typů podvodů. Mohou se například vydávat za dopravní společnost, za úředníka, za pracovníka banky a mnoho dalších osob, aby zvýšili věrohodnost svého podvodného jednání. K těm úplně nejodpornějším podvodům patří to, když se šmejdi vydávají za vašeho příbuzného.

Kapitoly článku

Podvodníci se vydávají za příbuzné

Kriminalisté z Kraje Vysočina vzhledem k několika nedávným případům varují veřejnost právě před tímto druhem podvodu. Spočívá v tom, že podvodníci osloví seniora přes WhatsApp, Facebook Messenger, SMS nebo mu rovnou zavolají a tvrdí, že jsou jejich vnukem, dcerou, synem nebo jiným příbuzným.

Podle majora Martina Vaněčka, vedoucího odboru analytiky a kybernetické kriminality v Kraji Vysočina, si šmejdi vymýšlí vždy nějaké alespoň trochu věrohodné legendy, kterými se snaží seniory obalamutit. Nejčastěji prý jde o dopravní nehodu, odtah, úplatek u lékaře nebo výhodný nákup.

Policie řeší podobné podvody na Vysočině

Objevují se však i případy, kdy seniorovi zavolá podvodník a předstírá, že jeho příbuzný je v ohrožení života, třeba právě kvůli autonehodě. Senior pak samozřejmě ve snaze pomoci svému blízkému nepřemýšlí moc racionálně a rovnou posílá peníze podvodníkům, kteří si o ně řeknou.

Podobný případ evidují policisté i u 60leté ženy z Vysočiny. „Tento týden oslovil zatím neznámý pachatel šedesátiletou ženu SMS zprávou bez zobrazení telefonního čísla a vystupoval jako dcera poškozené s běžnou informací, že se jí rozbil telefon, ať jí proto kontaktuje cestou WhasApp na telefonním čísle, které bylo uvedeno ve zprávě,“ uvádí policisté ve zprávě.

Podvodníci vymámili z ženy těsně před důchodem 40 tisíc korun. Ta je odeslala na smluvený bankovní účet, přestože poznala, že nejde o účet své dcery.

Mohlo by vás zajímat

Jak se bránit?

Policisté se snaží apelovat na veřejnost, aby si jakékoliv podezřelé zprávy ověřovali a jednali velmi obezřetně v případě, že jim přijde podobná SMS zpráva, zpráva do chatu nebo e-mail. Nikdy nereagujte na žádné zprávy a odkazy v nich uvedené, a to i kdyby se týkaly vašich blízkých. Skutečnost, že se ocitli v nouzi nebo tíživé situaci si nejdříve ověřte jiným způsobem. Jedině tak se můžete ochránit před útoky podvodníků.

Zdroj: Týdeník Policie


Máte k článku připomínku? Napište nám

Sdílet článek

Mohlo by se vám líbit








Všechny nejnovější zprávy

doporučujeme