To vše by mělo rozmělnit dominanci dvou silných hráčů v oblasti smartphonů: Apple a Google. Čínská technologická skupina Huawei ohlásila řadu nových produktů, které i navzdory rozsáhlým americkým sankcím obsahují technologie z USA. Představila také zcela přepracovanou verzi svého operačního systému HarmonyOS, která by měla být pro smartphony k dispozici v příštím roce.
Richard Yu, který ve společnosti zastává pozici šéfa skupiny Consumer Business, uvedl, že HarmonyOS 2.0 bude k dispozici také pro chytré hodinky a televize. Koncern jde přímo proti Google a Apple, a pomocí vlastní vyvinuté technologie se bude snažit uspět jako třetí silný hráč i mimo region Číny.
Huawei: výrobce smartphonů uvádí Harmony OS
Společnost Huawei vyvinula svůj vlastní operační systém. | Zdroj: Huawei
HarmonyOS byl poprvé představen v srpnu 2019 jako protiopatření obchodním omezením USA v oblastech hardwaru a softwaru. Huawei už nesmí ve svých nových zařízeních používat operační systém Android se službami Google. Výrobce poté přešel na open source verzi Androidu a paralelně vyvinul HarmonyOS.
V podobě vlastních mobilních služeb Huawei postupně vybudovala takřka úplnou náhradu za služby společnosti Google. Některé funkce ale stále nejsou k dispozici. Nové modely smartphonů Huawei se například musí obejít bez platební funkce Google Pay, která je jinak k dispozici na moderních zařízeních se systémem Android.
Na vývojářské konferenci Huawei také představila své nové uživatelské rozhraní EMUI 11 pro smartphony a tablety. Stále vychází z Androidu 10, zatímco verze operačního systému od Google byla pro některé modely smartphonů už aktualizována na Android 11.
Na konferenci v jihočínském Dongguanu koncern také představil nový hardware včetně dvou modelů notebooků, dvou modelů chytrých hodinek a nové verze bezdrátových sluchátek FreeBuds. Současně Huawei ohlásila vznik čínské aplikační aliance na podporu marketingu mimo region Číny. Jde především o šíření povědomí o aplikacích, které budou k dispozici vně zavedených platforem Apple a Google.
Embargo ze strany USA dostává Huawei pod tlak
Omezení dodávek amerických technologií se týká i hardwaru. | Zdroj: Mark Chan/Unsplash
Huawei a její přidružené společnosti čelí embargu, které uvalila americká vláda s cílem omezení čínského přístupu k americkým technologiím. Americký prezident obviňuje Huawei ze špionáže a blízké spolupráce s čínskou komunistickou stranou. Koncern tato obvinění vehementně popírá.
Ale i navzdory americkým omezením technologie z USA v noteboocích čínského výrobce použita je. Nový Huawei MateBook 14 obsahuje výkonný čip Ryzen od kalifornské společnosti AMD. Obzvlášť lehký a tenký notebook, MateBook X 2020, obsahuje procesor Intel Core i5-10210-U.
Vývozní omezení se vztahují i na společnosti mimo USA, a to z důvodu, že jejich produkty také obsahují americké součástky. Patří mezi ně i výrobci komponent a čipů, používající polovodiče z USA. Své výrobky už kvůli americkým sankcím nebudou moci Huawei dodávat například korejský Samsung (displeje) nebo SK Hynix (paměťové moduly).
Huawei chce mít HarmonyOS na 200 milionech zařízení
Nově se také objevila konkrétní čísla o představě Huawei o rozšíření vlastního operačního systému HarmonyOS pro rok 2021. Pokud by to bylo na čínském výrobci, jeho vize je, že v průběhu příštího roku by postupně fungoval na 200 milionech zařízení. Nejsou to jen smartphony, ale i další koncová zařízení, se kterými bude operační systém dodáván.
A nejde jen o produkty Huawei. Těch výrobce plánuje dodat bezmála 100 milionů, zbytek by mohl být od jiných výrobců. Operační systém lze použít v široké škále zařízení, například televizorech, chytrých hodinkách, zařízeních IoT atd. Hlavním cílovým zařízením pro HarmonyOS by se ale měly stát smartphony.
mohlo by vás také zajímat: po dilematu s androidem další velká rána pro huawei