Tentokrát jde o grémium, které sleduje zahraniční investice v USA. Čínský majitel sociální video platformy TikTok, Bytedance, dostal termín k opuštění zdrojů a aktivit, souvisejících s provozem služby v USA, do čtvrtka 12. listopadu. V úterý zástupci TikToku oznámili, že požádali o prodloužení o 30 dnů. Od vlády USA ale doposud nedostali žádnou odpověď. Proto se nyní chtějí obrátit na soud.
CFIUS (Výbor pro zahraniční investice ve Spojených státech) je součástí administrativy Donalda Trumpa. Americký prezident zahájil v létě masivní útok na TikTok v USA. V průběhu volební kampaně ale o toto téma viditelně ztratil zájem poté, co selhal pokus o rychlý prodej aktivit TikToku na území USA některé z amerických korporací.
Lhůty pro ukončení aktivit TikToku zůstaly v platnosti. Provozovatel si ale už ve dvou případech zajistil u soudu více času. Například na konci října soudce ve státě Pensylvánie odmítl nařízení Ministerstva obchodu, které by také znamenalo úplný konec TikToku v USA dne 12. listopadu. Soudní příkaz vydal na základě žádosti tří autorů videí na platformě TikTok, kteří se jimi živí.
TikTok: situace v USA zůstává nejasná. | Zdroj: Foter.com/
Christoph Scholz
Už dříve soudce ve Washingtonu pozastavil stanovený termín ukončení možnosti stahování aplikace TikTok, plánovaný na konec září. Rovněž soudním příkazem. Vláda USA se proti tomu odvolala. Kvůli zastavení možnosti downloadu měl TikTok zmizet z amerických aplikačních platforem Google a Apple.
Trump aplikaci označil za bezpečnostní riziko, protože ji čínské úřady mohly zneužít k získání dat od občanů USA. Vlastníka služby chtěl donutit k tomu, aby aktivity alespoň na území USA byly pod kontrolou amerických vlastníků. Čínská vláda ale rozhovory o případném prodeji napadala novým pravidlem, které zakazuje export softwarových algoritmů bez zvláštního povolení.
Celkově zůstává situace kolem TikToku stále nejasná. Trump již oznámil, že schválil základní dohodu, která zajistí pokračující existenci TikToku v USA prostřednictvím vstupu amerických společností Oracle a Walmart. Objevují se ale také protichůdná prohlášení o tom, kdo by měl mít většinu z globálních aktivit TikToku: zda noví američtí partneři nebo Bytedance. A uzavření konečného znění dohody se stále odkládá.