Přejít k hlavnímu obsahu
Novinky

Pokuta a hned další stížnost: Spotify jde v Evropě Applu po krku

Josef Mika 05.03.2024
Zdroj: Zhiyue/Unsplash

Apple prý řádně neprosazoval evropský zákon o digitálních trzích (DMA). V důsledku toho se nyní 34 společností v čele se švédskou Spotify obrátilo na Komisi EU. Jedná se o zatím nevětší útok na společnost z Cupertina. Jak se k němu EU postaví, zvláště po tom, co udělila tento týden Applu rekordní pokutu?

Kapitoly článku

Aliance Spotify, Epic Games a 32 dalších firem vyjádřila ve společném dopise Evropské unii své obavy ohledně uplatňování zákona o digitálních trzích (DMA) společností Apple. V dopise je Apple obviňován z toho, že nečiní dostatečné kroky pro splnění požadavků DMA a dále posiluje své dominantní postavení. Firmy označují uplatňování zákona DMA společností Apple za "frašku".

K odvolání se připojilo celkem 34 společností, které shodně zdůrazňují, že Apple nesplňuje ani právní požadavky, ani záměry, které za tímto zákonem stojí. Zejména kritizují, že Apple dává vývojářům aplikací na výběr, zda budou souhlasit se stávajícími podmínkami, které nejsou v souladu s DMA, nebo přistoupí na nové podmínky. Tento výběr však není v souladu s DMA a původní podmínky by pouze zachovaly nadřazenost Applu.

Společnosti ve své stížnosti kritizují Apple z více stran

App Store
34 firem v čele se Spotify podává na společnost Apple další stížnost.
Zdroj: James Yarema/Unsplash

V dopise se mimo jiné poukazuje na to, že nová struktura poplatků Applu slouží k udržení a rozšíření jejího dominantního postavení. Transakční poplatky a poplatek za základní technologii (Core Technology Fee, CTF) by odrazovaly vývojáře aplikací od používání alternativních poskytovatelů plateb a dusily by jakoukoliv přirozenou konkurenci. Kritizován je také přístup Applu k zavádění "odstrašujících obrazovek", protože uvádí uživatele v omyl a zhoršuje jejich zkušenosti.

Signatáři dopisu vyzývají EU, aby přijala opatření k vytvoření skutečné konkurence, včetně alternativních obchodů s aplikacemi a tzv. sideloadingu. Zdůrazňují význam nových obchodů s aplikacemi pro podporu hospodářské soutěže a posílení výběru pro vývojáře aplikací a spotřebitele. Nové podmínky společnosti Apple by však vytvořily nové překážky a dále upevnily nadvládu Applu v ekosystému iPhonů.

Mohlo by vás zajímat

Apple platí za svou dominanci už teď

Apple tento týden již dostal od Evropské komise pokutu 1,8 miliardy eur (více než 45 miliard korun). Jak oznámila v pondělí Komise, sankce je za to, že Apple bránil službám pro streamování hudby informovat uživatele o možnostech platby mimo svůj obchod App Store. Pro Apple je to první pokuta, kterou od antimonopolního orgánu Evropské unie dostal. 

Je zajímavé, že vyšetřování předcházející pokutě odstartovala stížnost, kterou v roce 2019 podala na Apple právě švédská streamovací služba Spotify, která momentálně figuruje na předních místech i mezi 34 firmami podepsanými pod výše zmíněným dopisem EU. Je tedy otázka, jestli bude jedna pokuta stačit, nebo zda EU rozjede další kolo vyšetřování.

Zdroj: Spotify, EU


Máte k článku připomínku? Napište nám

Sdílet článek

Mohlo by se vám líbit
Všechny nejnovější zprávy

doporučujeme


články odjinud