Přejít k hlavnímu obsahu

Policie v Česku modernizuje: nabízí komunikaci přes chat nebo video

Jakub Fišer 12.02.2025
info ikonka
Zdroj: Midjourney (vygenerováno pomocí AI)

Městská policie města Orlová na Karvinsku jako první v Moravskoslezském kraji nasadila novátorskou platformu Portál Bezpečí. Prostřednictvím té mohou občané komunikovat se strážníky přes živý chat, rychle odeslat polohu z mobilu nebo i provést videohovor. Dohromady už jsou do portálu zapojeni strážníci z 23 měst v České republice.

Kapitoly článku

Městská policie nabízí chat i videohovor

Portál Bezpečí byl původně vyvinut vývojáři aplikace Záchranka v roce 2020. Krátce poté se do seznamu začaly zapojovat útvary Městské policie z celé republiky. Posledním přírůstkem jsou strážníci z města Orlová v Moravskoslezském kraji.

Kromě toho lze moderním způsobem komunikovat se strážníky z Brna, Plzně, Zlína, Hradce Králové, Trutnova, Tachova, Dubí, Boskovic, Břeclavi, Dvora Králové, Mostu, Nymburku, Vyškova, Hranic, Litvínova, Milovic, Valašského Meziříčí, Mladé Boleslavi, Kralup nad Vltavou, Vsetína, Kolína a Šumperku. Současně s tím používají podobný systém městští policisté v Rakousku, Maďarsku a na Slovensku.

Zdroj: Městská policie Plzeň / YouTube

Jak funguje Portál Bezpečí?

Pokud se dostanete do krizové situace a zavoláte na linku 156, telefonista dle vašeho problému vyhodnotí, zdali rovnou přivolat pomoc, anebo dokončit spojení právě prostřednictvím novějších forem komunikace.

Následně vám odešle SMS s propojovacím odkazem do Portálu Bezpečí. Zde už můžete rovnou zahájit textový chat s funkcí automatického překladu (pro případ cizinců nebo turistů), samozřejmostí je možnost odesílání fotek či videí, anebo rovnou přejít k videohovoru. Zapojením do portálu rovněž dáváte souhlas ke sdílení aktuální polohy.

Mohlo by vás zajímat

Žádná aplikace, jen webový portál

Samozřejmě není nutné do vašeho telefonu instalovat žádnou aplikaci, vše probíhá přes webové rozhraní Portálu Bezpečí. Uživatel tím pádem ale musí být připojen k internetu, což by měl ale rychle vyhodnotit strážník na telefonu.

Městská policie tímto způsobem nechce nahradit svou pohotovost, nicméně portál může přispět k optimalizaci řešení méně závažných úkonů, jako je například odchyt zaběhnutých psů nebo sousedské neshody. Podle zástupců Městské policie Orlová není modernizace nijak technologicky náročná a vyjde zhruba na 50 tisíc korun.

Zdroj: Portál Bezpečí, Městská policie Orlová


Máte k článku připomínku? Napište nám

Sdílet článek

Mohlo by se vám líbit








Všechny nejnovější zprávy

doporučujeme