Přejít k hlavnímu obsahu
Bezpečnost

Používáte veřejné Wi-Fi? Bankovnictví vůbec neotevírejte a s vyřizováním e-mailu raději také opatrně

Jiří Palyza 13.05.2024
Zdroj: Midjourney (vygenerováno pomocí umělé inteligence)

Kavárny, obchodní centra, restaurace, čerpací stanice – tady všude už považujeme veřejně dostupný bezdrátový internet za samozřejmost, a také jej rádi využíváme. Připojení k veřejné Wi-Fi ale má svá rizika, proto je dobré je používat pouze k některým aktivitám – nebo se vybavit potřebnými nástroji.

Kapitoly článku

Na veřejné a bezplatné Wi-Fi hotspoty jsme si rychle zvykli. Problém je, že Wi-Fi, které se nachází v restauracích, zábavních centrech a dalších místech, nemusí být bezpečné. Špehování připojených uživatelů není žádná velká věda a dá se provádět pomocí hotových nástrojů bez potřeby hlubší znalosti hackerských technik.

Ještě více nenápadně to jde pomocí špionážních aplikací. Nemusíte ale veřejné Wi-Fi kvůli tomu hned zatratit. Se správnými nástroji lze bezpečně používat i nezabezpečený veřejný internet. Co k tomu bude potřeba?

Základní ochranu si nastavte každopádně: ve Windows zabudovaný Defender je dobrý start

Windows Defender ve Windows 11
Uživatelé systémů od Microsoftu se mohou spolehnout na zabudovaný systém ochrany, Windows Defender. Není vůbec špatný a dokáže ochránit před celou řadou rizik, číhajících v internetovém prostředí.
Zdroj: Windows 11 / Zabezpečení Windows

Pokud nemáte vyřešenou základní ochranu svého zařízení, neměli byste s mobilem, tabletem nebo notebookem na internet raději vůbec chodit. A už vůbec ne se připojovat k veřejné nezabezpečené Wi-Fi, o které nic nevíte. Základní ochranou se rozumí především nejnovější aktualizace zabezpečení používaného operačního systému a v případě Windows i dobrý antivir. Aktualizace pro Windows, Android a iOS je nejlepší získávat automaticky.

Kromě toho byste také měli mít aktuální všechny programy a aplikace, které používáte. V případě mobilů je to vcelku snadné, v případě Windows už poněkud složitější. Nejdůležitější jsou aktualizace prohlížečů, protože ty jsou zpravidla v popředí zájmu útočníků. I zde se můžete zcela spolehnout na automatické aktualizace.
 

Mohlo by vás zajímat

Ochrana proti virům je pro Windows povinnost. Nemusíte ale nutně utrácet za placený produkt. Zabudovaný Windows Defender už sám o sobě chrání poměrně dobře a ve srovnávacích testech se často umisťuje na vysokých pozicích. Vytýkáno mu bývá příliš velké množství falešných poplachů a vyšší spotřeba prostředků. Pokud se vás tyto problémy netýkají, je Defender dobrou ochranou.

Kontrola a zesílení firewallu: opět to snadno zvládnete sami, jen nezapomenout

Windows Firewall ve Windows 11
Windows Firewall najdete také v části Zabezpečení Windows. Je dobré jeho nastavení projít a aktivovat vše potřebné.
Zdroj: Windows 11 / Zabezpečení Windows

Firewall systému Windows má integrované hotové profily pro soukromé a veřejné sítě. Pokud jste připojeni k veřejnému hotspotu, jste na veřejné síti. Zkontrolujte v Zabezpečení systému Windows, zda je brána firewall aktivní i pro tento účel. Také se doporučuje zaškrtnout blokování všech příchozích požadavků o připojení.

Složitější nástroje pro nastavení brány firewall systému Windows, jako je například Windows Firewall Control, také mohou uzavřít všechna příchozí připojení jednorázově.

VPN je dobrý nástroj, jen opatrně s některými bezplatnými verzemi: nemusejí chránit úplně spolehlivě a mají svá omezení
 

Privado VPN
Privado VPN patří do skupiny dobrých a doporučovaných bezplatných VPN služeb. Další, po kterých také můžete sáhnout, jsou Atlas VPN nebo Proton VPN.
Zdroj: Privado VPN

Pokud je Wi-Fi, ke které se připojujete, nezabezpečená, musíte se o zabezpečení postarat sami. VPN je nejlepší volbou, protože vytváří šifrovaný tunel pro vaše data a komunikaci. Podobně jako u antivirových skenerů se ale i v případě nástrojů VPN diskutuje o jejich bezpečnosti, a to především pokud jde o bezplatné VPN. Tyto verze raději používejte pouze v omezené míře  a počítejte s limity, na které budete narážet. Nejčastěji se setkáte s omezením kapacity dat, které budete moci v prostředí free Wi-Fi přenášet, dále je to omezená rychlost, a také počet lokalit umístění serverů, na které se můžete připojit. Rizikem také může být záznam uživatelských aktivit.

Pokud využíváte veřejné Wi-Fi častěji, určitě se vyplatí předplatit si některou z placených VPN služeb. Trh je velmi konkurenční, což má pro uživatele tu výhodu, že jsou na VPN služby v podstatě neustále slevové nabídky. V závislosti na zvoleném období předplatného tak zaplatíte částku vyšších desítek až nižších stovek korun měsíčně. Každý uživatel, který potřebuje VPN častěji, by raději měl jít touto cestou. Investice to není nijak vysoká a z hlediska bezpečnosti se to určitě vyplatí.

Co se týče placených služeb, chybu neuděláte u NordVPN, CyberGhostVPN, ZenMate VPN, ProtonVPN, AtlasVPN, případně Privado VPN.

Anonymní surfování pomocí Toru

Tor Project
Tor Browser si klidně instalujte jako druhý prohlížeč a používejte pro činnosti na internetu na nezabezpečených sítích. Nabízí zvýšenou ochranu osobního prostoru.
Zdroj: Tor Project

I když mnoho uživatelů VPN tvrdí opak, navzdory připojení k VPN ještě nemusíte být nijak zvlášť anonymní. Platí to především pro bezplatné služby VPN. Samotná síť VPN sice šifruje přenosy a mění IP adresu, ale přesto lze uživatele rozpoznat pomocí jiných technik, například fingerprintingu.

Lepší anonymitu nabízí síť Tor, kterou můžete používat pomocí prohlížeče Tor Browser. Prohlížeč si můžete instalovat vedle svých oblíbenců Chrome nebo Firefoxu. Pokud chcete komplexní řešení, za vyzkoušení určitě stojí Brave Browser. Jednoduše si v něm otevřete novou soukromou kartu s podporou Toru a surfujete v anonymní síti. V prohlížeči Brave si soukromý režim své označení skutečně zaslouží. Můžete jít ale i o krok dál a kombinovat VPN s Torem.

Mohlo by vás zajímat

Ne všechny sítě Wi-Fi jsou stejné. Doma máte nad routerem a všemi ostatními připojenými zařízeními kontrolu, ale u veřejného hotspotu je to jiné. Zde se musíte o svou bezpečnost postarat sami. Není to nic složitého a při dodržení několika základních pravidel si udržíte své soukromí i v případě neznámých veřejných sítí.

Pokud máte k dispozici dostatek mobilních dat, je lepší – a samozřejmě bezpečnější – variantou vytvořit si na smartphonu hotspot a připojit se k němu. 

Zdroj: ZDNET, Asurion


Máte k článku připomínku? Napište nám

Sdílet článek

Mohlo by se vám líbit
Všechny nejnovější zprávy

doporučujeme


články odjinud