Přejít k hlavnímu obsahu

Powerstation EcoFlow River EU: napájení pod kontrolou

redakce 23.09.2022
info ikonka
Zdroj:

Bez elektřiny už se téměř neobejdeme. Napájecí stanice dodává energii důležitým koncovým zařízením i v místech bez přístupu k elektrické síti. Chcete-li ji nabít, připojte ji buď k zásuvce, nebo přímo k solárnímu panelu.

Kapitoly článku

Tento test by měl vlastně probíhat na nějakém prázdninovém výletě s mobilním domem, při kempování mimo elektrickou síť nebo na výletě na odlehlé horské chatě bez vlastního napájení. Válka na Ukrajině však odhalila další možné využití nabíjecí stanice: prevence pro krizové situace.

Pokud dojde k výpadku elektrické sítě, situace se může stát rychle kritickou. Možnost ovládat nebo nabíjet elektrická zařízení pak může doslova zachránit životy. Když se řekne soběstačné napájení, mnoho lidí nejprve pomyslí na nouzové generátory elektrické energie. Ty jsou však velké, těžké a k výrobě elektřiny potřebují palivo. Jsou také hlučné a produkují výfukové plyny. Z tohoto důvodu je lze jen stěží použít v městském bytě.

U nabíjecích stanic je situace zcela odlišná. Takové zařízení je nejen mnohem levnější než benzínové elektrocentrály, ale také flexibilnější při jeho použití. Testovaný model EcoFlow River EU není v podstatě nic jiného než hodně velká powerbanka, která dokáže napájet několik koncových zařízení najednou daleko od elektrické zásuvky.

Lze ji tedy využít například k nabíjení chytrých telefonů nebo notebooků, nebo k zásobování jiných zařízení, která nutně potřebují energii. Akumulátor ve stanici Powerstation lze nabíjet buď předem prostřednictvím běžné elektrické sítě, nebo také pomocí až dvou samostatně dostupných solárních panelů. Pro test nám distributor poskytl zařízení EcoFlow River EU a odpovídající solární panel.

Nastavení pouze přes aplikaci

ecoflowriver-1

Flexibilní napájení: nabíjecí stanice EcoFlow River napájí až devět zařízení současně. | Zdroj: EcoFlow

Už po vybalení působí nabíjecí stanice EcoFlow příjemně pevným dojmem a je kvalitně zpracovaná. Je velká asi jako toustovač a váží cca 5 kg. Na přední straně je uprostřed vypínač a nad ním konektory USB-C, tři porty USB-A (jeden z nich pro rychlé nabíjení) a zásuvka pro autozásuvku zapalovače. Dvě zásuvky střídavého proudu jsou umístěny na pravé straně. Na levé straně, skrytý za klapkou, se pak nachází konektor pro nabíjení lithium-iontového akumulátoru, obsaženého v zařízení. Vedle něj se nachází spínač ochrany proti přetížení, uzemňovací šroub a přípojka pro solární panely.

Pro uvedení do provozu je nutná aplikace pro chytré telefony. Vyžaduje registraci u výrobce a přístup k Wi-Fi síti. Chtěla by také znát vaši aktuální polohu, ale funguje to i bez ní. Nemůžeme potvrdit zprávy na internetu o problémech s připojením k aplikaci, proběhlo to hladce.

Nabíjení a vybíjení

ecoflowriver-2

| Zdroj: EcoFlow

Displej na přední straně informuje uprostřed o aktuální úrovni nabití baterie. Vlevo od tohoto údaje je uvedena přibližná doba, za kterou se nabíjecí stanice zcela nabije nebo zcela vybije. Vpravo na displeji se také zobrazuje, kolik wattů energie právě přichází nebo odchází. Kromě toho se zde mohou objevit i další symboly, které zařízení zobrazuje pouze v případě chyby nebo pokud je používán určitý port.

Protože testovací zařízení bylo už z 99 % nabité, připojili jsme nejprve různé spotřebiče. Podle displeje jsme mohli provozovat stolní lampu přibližně 60 hodin. Při testu s konvicí, která odebírá maximálně 2200 W, při napájení z nabíjecí stanice trvalo k dosažení bodu varu dvakrát až třikrát déle, než je běžné. Pro náročné spotřebitele je stanice EcoFlow vybavena režimem X-Boost, který zdvojnásobí výkon na jednom z výstupů z 600 na 1200 W. Tento režim lze však aktivovat pouze prostřednictvím aplikace.

Síla slunce

ecoflowriver-3

Výroba vlastní elektřiny pomocí solární energie: stanice EcoFlow River se stává skutečně užitečnou v kombinaci s jedním, nebo dokonce dvěma samostatně dostupnými solárními panely. | Zdroj: EcoFlow

Poté jsme vybalili solární panel a postavili ho na balkoně na sluníčko. Zpočátku je trochu neskladný (rozložený má cca 160x51 cm) a má tendenci se skládat zpět. Ale to by se mělo časem poddat. Při stavu baterie 42 % a příkonu většinou kolem 45 W (ve špičce to bylo až 64 W) by podle displeje trvalo plné nabití akumulátoru asi čtyři hodiny. Za velmi pozitivní považujeme, že solární panel je dodáván s vlastní přepravní taškou, která může sloužit i jako podpěra. Pak lze panel nastavit tak, aby na něj sluneční světlo dopadalo pokud možno pod úhlem 90 stupňů.

Podle výrobce lze stanici EcoFlow River za optimálních podmínek plně dobít za méně než tři hodiny. Této hodnoty jsme při testech nedosáhli, protože slunce v době testu příliš silně nesvítilo. Na celkovém řešení je pozitivní, že powerbanka nabízí ať už pro letní dovolené bez možnosti elektrického připojení, tak v možné krizové situaci mít k dispozici alternativní možnost přísunu elektřiny, a to nezávisle na elektrické zásuvce. I kdyby pro řešení nouzové situace jen na několik hodin.

Technické parametry

Model EcoFlow River 600
Kapacita 288 Wh
Akumulátor Li-ion
Životnost 500 nabíjecích cyklů až do 80 % kapacity
Způsoby nabíjení AC, 12 V adaptér do auta, solární panel
Výstupní výkon 600 W (s X-Boost 1 200 W)
Konektory 1× USB-C, 3× USB-A, 1× autoadapter, 2x AC
Hmotnost 5 kg
Rozměry 28,8 × 18,5 × 19,4 cm
Cena Cca 11 000 Kč
Volitelné příslušenství 110W solární panel (8 800 Kč), 160W solární panel (10 500 Kč), přídavná baterie (7 000 Kč)

Máte k článku připomínku? Napište nám

Sdílet článek

Mohlo by se vám líbit








Všechny nejnovější zprávy

doporučujeme