Google si i nadále udržuje pozici lídra v oblasti internetových prohlížečů. Mnoho uživatelů ale z Chromu zrovna nehýká nadšením, přestože jej používají. Je to z důvodu ochrany uživatele a sledování jeho dat. Kdo by chtěl používat Chrome zcela bez Googlu, mohl by mu vyhovovat projekt Ungoogled Chromium. Vychází z otevřeného jádra Chromium a odstraňuje z něj všechny webové služby Googlu. Zároveň obsahuje několik vylepšení, které si uživatelé mohou ručně aktivovat pomocí příznaků. Například pro lepší ochranu dat a kontrolu nad sledováním.
Proto byl zdrojový kód Chromia upraven tak, aby v novém prohlížeči už společnost Google nehrála žádnou roli. Na první pohled nejsou tyto změny nijak patrné. Ungoogled Chromium vypadá jako Chrome a funguje stejně rychle.
Ungoogled Chromium 100
Prohlížeč je speciální odnoží svobodného prohlížeče Chromium, která se zaměřuje na ochranu soukromí. Za tímto účelem se projekt důsledně obejde bez obsahu Googlu.
Iridium Browser 2021.12
Prohlížeč, který klade vysoký důraz na bezpečnost uživatele
Brave Browser 1.25.73
Bezplatný prohlížeč Brave Browser sází na technologii Chromium a pracuje podobně rychle, jako Chrome. Kromě toho má zabudovanou ochranu proti sledování a umožňuje surfování prostřednictvím sítě Tor.
DuckDuckGo pro Chrome 2021.1.8
Rychlý přístup pro DuckDuckGo: bezpečné vyhledávání nabízí bezplatné rozšíření pro Google Chrome.
Ungoogled Chromium: Chrome bez Google
| Zdroj: Ungoogled Chromium
Ungoogled Chromium vypadá na první pohled jako Chrome, ale nenechte se zmást. V praxi si rychle všimnete, že se o Chrome nejedná. Hledané výrazy v adresní řádku nevracejí žádné výsledky, není možné se přihlásit k účtu Google a ani rozšíření se nedají instalovat prostřednictvím webového obchodu Google. Technicky vzato vývojáři zbavili otevřený zdrojový kód prohlížeče Chromium všech položek, týkajících se telemetrie Google. Vše, co s internetovým gigantem jinak čile komunikuje, bylo vypnuto.
Má to vedlejší účinky. Například byla deaktivována funkce "Bezpečné prohlížení/Safe browsing", která má chránit uživatele před phishingovými stránkami. Důvodem je skutečnost, že v Chromu je při aktivaci této funkce vždy kontaktován Google, který udržuje seznam škodlivých stránek, které bezpečné prohlížení prochází a kontroluje. Podle myšlenky Ungoogled Chromium je to v pořádku, ale z pohledu uživatele to oslabuje jeho bezpečnost.
Nemá to jen výhody
Google se v dostupných vyhledávačích ani nezobrazuje. | Zdroj: Ungoogled Chromium
Google je svou lačností po datech známý, ale díky mnoha funkcím a službám je jeho používání uživatelsky přívětivé a pohodlné. Například funkce predikce může v prohlížeči Chrome urychlit načítání webových stránek. Zlepšená ochrana dat tedy má svou cenu, zejména pokud jde o pohodlí a bezpečnost.
S odnožemi prohlížečů jsou obecně spojeny i další problémy. Na rozdíl od velkých prohlížečů Chrome, Firefox a Edge jsou jejich odnože a alternativy zpravidla vyvíjeny malými týmy, nebo dokonce jednotlivci. Bezpečnostní aktualizace se pak často dostanou do pokročilejších verzí prohlížeče až s delším zpožděním. Uživatel tedy získá větší ochranu dat, ale na úkor bezpečnosti.
Nejlepší je vytvořit si Google Chromium ze zdrojového kódu samostatně. Binární soubory, odkazované ke stažení, pocházejí od uživatelů. To může být další bezpečnostní riziko. Pokud nechcete svá data dávat k dispozici Googlu, jednoduše můžete také používat Firefox.
Neplést se Googlu do cesty
Snadno se nabyde dojmu, že se uživatelé buď vrhnou na Chrome, a pak používají všechny služby Google bez ohledu na jejich hlad po datech, nebo se od něj zcela odvrátí. Rozumnou střední cestou by mohlo být zkusit alternativy. V případě vyhledávače se nemusí sahat vždy jen po Google a v případě prohlížeče po Chrome. Ungoogled Chromium je určitě zajímavý projekt, ale s Firefoxem také dosáhnete "méně Googlu". A bezpečnost nezůstane na okraji zájmu.