Přejít k hlavnímu obsahu
Novinky

Převlečená aktualizace: ve skutečnosti ale Microsoft připravuje konec Windows 10

Jiří Palyza 10.03.2024
Zdroj: Midjourney (vygenerováno pomocí umělé inteligence)

Microsoft v současných dnech rozšiřuje nenápadnou aktualizaci, která je určena pro systém Windows 10. Uživatele a jejich systémy má připravit na blížící se konec podpory.

Kapitoly článku

S Windows 10 se děje něco, co Microsoft asi nevidí moc rád. Přestože je Windows 11 k dispozici už třetím rokem a mnoho uživatelů na nejnovější systém stále může přejít bezplatně, stále nejpoužívanějšími Windows zůstávají desítky. Jejich celosvětový podíl mezi ostatními verzemi systému Microsoftu v měsíci únoru 2024 dokonce nepatrně vzrostl.

Přesto je Redmond pevný ve své pozici a stále trvá na tom, že podpora Windows 10 bezpečnostními aktualizacemi na podzim roku 2025 skončí. Nyní vývojáři uvolnili aktualizaci, která má uživatele desítek připravit na blížící se konec podpory a povzbudit je k upgradu na Windows 11.

Dojde k nucenému přechodu na Windows 11?
 

Služba Windows Update v systému Windows 10
V současných dnech Microsoft šíří aktualizovanou verzi balíku KB5001716, která Windows 10 více směruje ke konci podpory.
Zdroj: Windows 10 / Windows Update

Pod kódovým označením KB5001716 Microsoft šíří balík, který označuje jako "aktualizaci spolehlivosti". Podle informací od samotného Microsoftu jde o aktualizaci komponent služby Windows Update. Obsahuje novou funkci uživatelského rozhraní pro tuto službu.

Ve skutečnosti se ale za tímto oficiálním označením ve službě Windows Update skrývá řada opatření, která pro uživatele mohou mít dalekosáhlé důsledky.

Umožní to systému Windows automaticky stáhnout a instalovat funkční aktualizace včetně bezpečnostních záplat v případě, kdy se blíží anebo už vypršel termín ukončení podpory aktuálně instalované verze Windows 10.

Mohlo by vás zajímat

Vzhledem ke skutečnosti, že od verze 22H2 nebyly pro desítky vydány žádné další aktualizace funkcí, mohlo by to znamenat přechod na Windows 11. Služba Windows Update by tak uživatelům Windows 10 po ukončení podpory systému v říjnu 2025 automaticky zahájila upgrade na Windows 11. Má to ale jeden háček: samozřejmě za předpokladu, že na to bude stačit hardware.

Vypínání Windows 10: systém bude zobrazovat více informativních bannerů

Infobanner v prostředí Windows 10
Kompatibilní počítače už nějakou dobu dostávají upozornění na možnost přechodu na Windows 11. Microsoft by mohl jít ještě o krok dál a spustit upgrade automaticky.
Zdroj: Microsoft

Aktualizace KB5001716 je distribuována také pro verze 2004 až 21H2, ačkoliv už tyto dřívější varianty Windows 10 vypadly z programu pravidelných bezpečnostních updatů Microsoftu. Všichni uživatelé, kteří stále používají tyto zastaralé desítky, pravděpodobně obdrží automatickou aktualizaci na nejnovější verzi Windows 10 22H2.

Microsoft ale nenápadnou KB5001716 může použít k tomu, aby v pravidelných intervalech zobrazoval oznámení o problémech s aktualizacemi zařízení. Zahrnuje to také oznámení o ukončení podpory.

Zdroj: Statcounter, Microsoft Support, Neowin

Mohlo by vás zajímat


Máte k článku připomínku? Napište nám

Sdílet článek

Mohlo by se vám líbit
Všechny nejnovější zprávy

doporučujeme


články odjinud