Přejít k hlavnímu obsahu
Tipy a triky

Připravuje se nová funkce pro Android: víte, co se stane po poklepání displeje dvěma prsty?

Jiří Palyza 11.05.2024
Zdroj: nensuria/Freepik

Ovládání mobilu gesty patří k oblíbeným způsobům, jak si zkrátit cestu k mnoha funkcím, jinak přístupným přes různá menu a nastavení. Pro Android vývojáři připravují nové gesto, které by mělo pomoci především uživatelům se slabším zrakem. Usnadní jim časté zvětšování zobrazení na displeji smartphonu.

Google neustále pracuje na vylepšování přístupnosti zařízení se systémem Android. Spolu s uvedením verze 15 přibude i nová metoda, značně usnadňující zvětšení obrazovky. K použití této užitečné funkce bude stačit, abyste dvakrát klepli dvěma prsty na displej.

Toto gesto by mělo usnadnit ovládání mobilu zejména uživatelům, kteří mají slabší zrak anebo pohybové omezení. Dosavadní metody, jakými jsou například různé klávesové kombinace nebo trojí poklepání obrazovky, nemusejí být úplně snadno přístupné a pro některé uživatele je jejich používání dokonce poměrně náročné. Nové gesto pomocí dvou prstů je intuitivní a snižuje potřebu přesných pohybů.

Android 15: vývoj funkcí pro přístupnost neustále pokračuje

Senior pracuje s mobilem
Nová funkce systému Android 15 je navržena tak, aby uživatelům zajistila lepší přístupnost.
Zdroj: Freepik

Ovládání novým gestem zatím není do standardní verze Androidu 15 integrováno, ale je už ve fázi vývoje. Testerům ze serveru Android Authority se podařilo potřebný přepínač objevit a aktivovat ručně. Pokud patříte k pokročilým uživatelům, můžete si jej otestovat už nyní. Potřebné pokyny najdete na vývojářských fórech, například na XDA.

Testeři ještě poukazují na jednu vlastnost, která prozatím nové gesto pro zvětšování obrazovky v Androidu provází. Všimli si, že při jeho používání po klepnutí na obrazovku stále dochází k mírnému zpoždění. Může to být způsobeno tím, že funkce ještě není dokončena, anebo to bude její standardní vlastnost, ale Google ji ještě nestihl řádně popsat.  

Mohlo by vás zajímat

V každém případě pro uživatele, kteří spoléhají na funkci zvětšování obrazovky v systému Android, jde o vítané ulehčení. Funkce by už měla být součástí očekávané nejnovější aktualizace Androidu 15. Snad tedy bude fungovat spolehlivě a uživatelům se slabším zrakem přinese usnadnění používání mobilu.

Zdroj: Android Authority, X / Mishaal Rahman


Máte k článku připomínku? Napište nám

Sdílet článek

Mohlo by se vám líbit
Všechny nejnovější zprávy

doporučujeme


články odjinud