Přejít k hlavnímu obsahu
Novinky

Uživatelé Androidu, touto aplikací si svůj mobil vyladíte tak, že vám to budou všichni závidět

Jiří Palyza 09.05.2024
Zdroj: Midjourney (vygenerováno pomocí umělé inteligence)

Jen málokterá jiná aplikace vám nabídne více funkcí pro přizpůsobení vzhledu Androidu. Bezplatný "Nova Launcher" je nyní k dispozici ve zbrusu nové verzi. Kromě nastavitelného rozvržení prvků a grafiky domovské obrazovky nabízí celou řadu dalších zajímavých možností.

Kapitoly článku

Android je známý a mnoha uživateli i oblíbený pro své bohaté možnosti uživatelského přizpůsobení. To by jim uživatelé iPhonů mohli závidět. Díky aplikacím pro spouštění a přizpůsobení domovské obrazovky, takzvaným launcherům, si grafiku můžete přizpůsobit do značné míry podle svého. A nejen to.

Jedním z nejoblíbenějších nástrojů pro personalizaci v této oblasti je Nova Launcher. Aplikace je nyní k dispozici v rozsáhlé aktualizaci na verzi 8.

Nova Launcher 8: nový design a silné možnosti vyhledávání

Nova Launcher a jeho obrazovky
Z hlediska designu se vývojáři u nejnovější verze aplikace soustředili především na grafiku ve stylu "Material You".
Zdroj: Nova Launcher

Nova Launcher je skutečná klasika. Oblíbená aplikace pro úpravu domovské obrazovky Androidu je na platformě Obchod Play k dispozici už od roku 2012. V roce 2022 projekt koupila americká společnost Branch, nicméně původního týmu vývojářů se to nijak nedotklo a na projektu spolupracují i nadále. Nyní uvolnili verzi 8.0 s několika novými funkcemi.

Kromě jiného jde o vylepšené vyhledávání. To už dříve silně rozšiřovalo základní možnosti Androidu, nyní nabízí vyhledávání v aplikacích a kontaktech. Lze jej také rozšířit o API rozhraní od jiných vývojářů a propojit například s Discordem nebo Spotify.

Mohlo by vás zajímat

V oblasti informačních kanálů lze aplikaci propojit kromě Google Discovery také s jinými externími poskytovateli, například Smartspacerem.

Nové karty v grafickém rozhraní aplikace umožňují rychlý přístup k ovládání hudby nebo přehled o počasí.

Po vizuální stránce vývojáři grafiku Nova Launcheru přizpůsobili aktuálnímu vzoru Androidu, "Material You". Barevné schéma se dynamicky přizpůsobuje podle obrázku na pozadí.

Osvědčená řada funkcí v novém designu

Nova Launcher v zobrazení na šířku
Uživatelé Androidu, kteří rádi experimentují, si mohou domovskou obrazovku přizpůsobit do nejmenších detailů.
Zdroj: Nova Launcher

Každý prvek grafického rozhraní si můžete graficky přizpůsobit. Můžete také zvolit zobrazení nabídek v tmavé černé, což by mělo pomoci zlepšit výdrž na baterii především u smartphonů, které jsou vybaveny displeji AMOLED.

Přizpůsobení je jedinečnou vlastností Nova Launcheru – množství možností, které aplikace nabízí, vás zpočátku může až ohromit. Pokud rádi experimentujete, Launcher vám umožní nastavit mnohem víc, než nabízejí domovské obrazovky Androidu, které máte k dispozici ve výchozím nastavení. Různé konfigurace lze jednoduše zálohovat a případně později obnovit. 

Mohlo by vás zajímat

Bezplatná verze je bez reklam a nabízí širokou škálu funkcí. K dispozici je i placená verze Prime, která vás přijde v jednorázovém poplatku na 99 Kč. Ta navíc umožňuje skrývat aplikace nebo ovládat zařízení gesty.

Dopřejte si podle chuti

Obrazovka alternativního launcheru Ratio
Ratio nabízí jednotné a stylové grafické rozhraní výchozí obrazovky Androidu.
Zdroj: Ratio

Pokud hledáte změnu pro svou monotónní domovskou obrazovku smartphonu s Androidem, určitě neuděláte chybu, sáhnete-li po aplikaci "Ratio". Androidový homescreen dokáže zcela proměnit a nabídnout všechny důležité funkce v minimalistickém rozhraní. Předchozí domovská obrazovka a další stránky se sbírkou aplikací jsou nahrazeny dvěma jednoduchými stránkami.

Pod položkou "Root" najdete základní funkce vašeho mobilního telefonu. Přes vyhledávání nebo klepnutím můžete provádět základní funkce jednu po druhé, aniž byste museli přepínat na jednotlivé aplikace.

Mohlo by vás zajímat

Můžete nastavit časovač, použít kalkulačku nebo zkontrolovat svůj kalendář. Další aplikace smartphonu najdete v automaticky seřazených kategoriích aplikací. Minimalistický design nepoužívá barvy, na co je potřeba si zvyknout. Připomíná spíš futuristické ovládací centrum.

Zdroj: Tom's Guide, Nova Launcher, Ratio


Máte k článku připomínku? Napište nám

Sdílet článek

Mohlo by se vám líbit
Všechny nejnovější zprávy

doporučujeme


články odjinud