Přejít k hlavnímu obsahu

Přitlačila Čína Microsoft ke zdi? Jeden z drahých modelů umělé inteligence bude v rámci Copilotu zdarma

Jiří Palyza 08.02.2025
info ikonka
Zdroj: Microsoft / Copilot press kit

Microsoft překvapil. Vloni na podzim uvedl jako jednu z funkcí Copilotu pokročilý model umělé inteligence "Think Deeper", který byl k dispozici jen jako součást placeného předplatného. Nyní oznámil, že jej všem uživatelům v rámci Copilotu uvolňuje zdarma.

Kapitoly článku

Velká věc, která zpřístupňuje výkonný nástroj AI mnohem více uživatelům

Překvapivé rozhodnutí Redmondu přišlo k 30. lednu 2025. Microsoft uvolnil pokročilý model OpenAI o1 v rámci Copilotu všem jeho uživatelům bezplatně. Abyste jej mohli používat, nemusíte se už zavazovat k měsíčnímu předplatnému ChatGPT Plus ve výši 20 USD.

"Think Deeper", jak Microsoft tuto integraci o1 nazývá, umožňuje Copilotu vypořádat se s daleko složitějšími otázkami než doposud. Model umožňuje nahlížet na složité otázky z různých úhlů pohledu a poskytuje podrobná řešení krok za krokem.

Model o1 umožňuje efektivnější řešení náročnějších úloh, jako je porovnávání více možností, psaní kódu nebo plánování projektů. Zpracování dotazu trvá přibližně 30 sekund, protože model používá sofistikovanější přístup k jeho analýze.

Novinku oznámil šéf divize umělé inteligence v Microsoftu, Mustafa Suleyman. Nešetřil superlativy a vyzval uživatele, aby si rozhodně možnosti verze o1 vyzkoušeli.

Mohlo by vás zajímat

DeepSeek: umělá inteligence z Číny zamotala západním technologickým společnostem hlavu

Rozhodnutí Microsoftu lze vnímat i jako odpověď na nedávné uvolnění čínského modelu umělé inteligence DeepSeek. Jde totiž podobně jako v případě OpenAI o1 také o "reasoning" model, který má pokročilé funkce a schopnosti, a je specializovaný na uvažování. Na rozdíl od technologie OpenAI jej čínský poskytovatel uvolnil zdarma v režimu open-source, tedy otevřeného zdrojového kódu.

Jako alternativa ke stávajícím modelům AI vyvolal DeepSeek rozruch. Podle informací čínské strany byl vytrénován za zlomek částky v porovnání s náklady na vývoj OpenAI, a také jeho hardwarové nároky nejsou zdaleka tak vysoké. Údajně spolehlivě běží i na mnohem nižších verzích procesorů nVidia, než jaké ke své spolehlivé funkci vyžaduje konkurenční ChatGPT.

Informace je ale potřeba brát s rezervou. Nelze je totiž ověřit z nezávislých zdrojů. Co ale zůstává faktem jsou výsledky benchmarkových testů, které byly na DeepSeek provedeny. Ukázaly, že ve specifických úlohách je čínský model dokonce lepší než ChatGPT a Claude Sonnet.

Zdroj: The Verge, LinkedIn, How-to-Geek, X / @nathanbenaich


Máte k článku připomínku? Napište nám

Sdílet článek

Mohlo by se vám líbit








Všechny nejnovější zprávy

doporučujeme