Přejít k hlavnímu obsahu
Bezpečnost

Proč byste u oblíbené funkce kancelářské sady Office měli být stále opatrní: pořád jde o ta nešťastná makra

Jiří Palyza 30.01.2024
info ikonka
Zdroj: Midjourney (vygenerováno pomocí umělé inteligence)

Word, Excel, PowerPoint: pro mnoho lidí jsou tyto programy součástí jejich každodenního pracovního života. Jedna z funkcí, kterou obsahují a která velmi rozšiřuje jejich možnosti, je ale stále riziková.

Kapitoly článku

Malou výstražnou zprávu, která se zobrazuje ve žlutém rámečku v horní části okna po otevření dokumentu staženého z internetu nebo z e-mailu, zná jistě každý uživatel kancelářské sady MS Office. Upozorňuje na to, že soubor může obsahovat viry.

Pokud nepotřebujete soubor upravovat, je z hlediska bezpečnosti samozřejmě lepší zůstat v režimu chráněného zobrazení. Uživatelé tak nemusejí dělat nic a soubor si v klidu prohlédnu ve "chráněném zobrazení" se zobrazeným žlutým pruhem. Nebo také můžete kliknou na "Aktivovat úpravy", žlutý banner zmizí a vy můžete v otevřeném dokumentu provádět libovolné změny.

Jsou dobré důvody, proč se to ale doporučuje pouze u důvěryhodných zdrojů. Zločinci zneužívají soubory aplikací Word, PowerPoint a Excel k šíření škodlivého kódu už několik let. Abychom byli přesní, konkrétně takzvaná makra.

Makra jsou praktická, ale také nebezpečná

Uživatel pracuje s Excelem na laptopu
info ikonka
Zdroj: Freepik/rawpixel.com
Škodlivý kód může být skryt v makrech tabulkového kalkulátoru Excel.

Makra slouží pro automatizaci činností. Typické opakující se sekvence příkazů lze shrnout do zápisu ve formě spustitelného kódu a provést v jednom kroku. Uživatel si například může do makra uložit vkládaní adres, aby to pak nemusel v každém formuláři vkládat ručně. Makra se také používají pro různé typy výpočtů nebo formátování v tabulkách Excelu.

To vše je velmi praktické a práci s kancelářskými aplikacemi to zvyšuje efektivitu. Makra ale mohou obsahovat i škodlivé příkazy a infiltrovat do počítače malware. V minulosti kyberzločinci tuto možnost často zneužívali. A to dokonce k nakažení ransomwarem, který šifruje kompletní obsah hostitelského počítače a je schopen se rozšiřovat v prostředí propojené sítě.

Jsou známy případy, kdy zaměstnanec otevřel přílohu e-mailu a v dokumentu aplikace Word kliknul na tlačítko "Aktivovat úpravy". Tímto způsobem se do prostředí sítě dostal jeden z nejnebezpečnějších programů na světě, Emotet.

Proč jsou makra nebezpečná i přes jejich blokaci

Nastavení navigace v Excelu
info ikonka
Zdroj: Microsoft 365/Excel
Metody sociálního inženýrství jsou zkázou mnoha uživatelů.

Zmíněné varování ve žlutém pruhu Microsoft zavedl z důvodu, že makra byla dlouhodobě považována za velmi problematická. Ve výchozím nastavení byla deaktivována před více než deseti lety. Kdo by si ale myslel, že je problém vyřešen, dopustil by se omylu.

Mnoho uživatelů bez opatrnosti kliká na povolení úprav anebo povolení maker i nadále, a to i přes to, že je Office zakazuje. Útočníci se navíc snaží se svými obětmi manipulovat.

Jak se uživatelé mohou chránit

Ve svých přesvědčovacích taktikách se útočníci snaží své oběti přimět, aby prozradily citlivé údaje nebo nainstalovaly malware. Bezostyšně zneužívají lidské vlastnosti, jako například vstřícnost, důvěru nebo respekt k autoritám.

Je až překvapivé, kolik lidí se takto dá přesvědčit. Proto jsou útoky tohoto typu stále tolik populární. Také je stále obtížnější hledat bezpečnostní chyby, takže jednodušší cestou je manipulace uživatelem, tedy sociální inženýrství.

Mohlo by vás zajímat

Abyste se vyhnuli náhodnému nakažení malwarem z maker, je důležité přijmout několik základních opatření. Pokud vám například kolega nebo známý pošle soubor, který jste nečekali anebo vám s ohledem na předchozí komunikaci připadá nezvyklý, přílohu bez rozmyslu neotevírejte a raději se zeptejte.

Buďte ostražití v okamžicích, kdy jste v e-mailu nebo na webových stránkách požádáni o aktivaci obsahu, například právě zahrnutých maker.

Microsoft chtěl makra blokovat už dříve

V posledních měsících se diskutovalo o standardním blokování maker opakovaně, což by uživatele mělo chránit před malwarem. V únoru 2022 Microsoft oznámil, že tuto funkci v aplikacích sady Office zablokuje.

Redmondská společnost ale toto opatření po několika měsících zrušila, a to údajně na základě zpětné vazby. Co je ale ještě zajímavější, nastavení podle některých reakcí stejně nefungovalo správně.

Mohlo by vás zajímat

Bezpečnostní experti testovali verze Office, kde se už údajně blokace maker měla projevit. Jediné co se ale stalo bylo zobrazení upozornění ve žlutém pruhu, známá varovná zpráva, kterou šlo jednoduše odkliknout.

Současné výchozí nastavení tedy je, že makra jsou zakázána a současně se zobrazí text v horní části okna, který informuje o potenciální rizikovosti dokumentu. Pokud by se tedy makro mělo automaticky spustit při otevření dokumentu, nestane se tak. A je na našem rozhodnutí, jak s dokumentem naložíme.

Zdroj: Microsoft Learn, DarkReading

Mohlo by vás zajímat


Máte k článku připomínku? Napište nám

Sdílet článek

Mohlo by se vám líbit








Všechny nejnovější zprávy

doporučujeme