Solární energie je k dispozici prakticky neustále, je udržitelná a za slunečného dne lze pomocí fotovoltaických modulů generovat výkon 1000 wattů na metr čtvereční. Výzkumník Jasper Sikken vyvinul už mnoho projektů, které využívají přeměnu sluneční energie na elektrickou. Píše se o tom na blogu Hackaday.com. V současnosti Sikken výrazně zdokonalil svůj nejnovější solární modul, který slouží k napájení mikropočítačů.
Základní koncept slouží k nabíjení Li-Ion kondenzátoru, který lze následně použít k napájení dalších řešení, využívajících mikropočítače. Související výzkumná práce Jaspera Sikkena už byla oceněna v roce 2021, a to při příležitosti jedné ze soutěží vynálezců. V té době se podařilo dosáhnout výstupu 80 mA při napětí 2,2 V. Jak projekt vypadá v praxi je možné vidět ve videu.
| Zdroj: YouTube/Jasper Sikken, A highly efficient solar powered Li-ion Capacitor charger
Pětkrát vyšší výkon umožňuje efektivnější využití v mnoha oblastech
Současná testovací sestava už je schopna poskytnout až 400 mA při napětí 3,3 V. To otevírá zcela nové možnosti a umožňuje řešení se solárním modulem provozovat projekty, využívající technologie jako například Bluetooth, Wi-Fi nebo LTE. Ty pro svůj provoz vyžadují více energie. Jasper Sikken používá k ukládání energie kondenzátor s vysokou kapacitou a k její výrobě speciální čip. Pomocí sledování maximálního bodu výkonu (MPPT, Maximum Power Point Tracking) se ze solárního panelu získává maximum.
Zdroj: Hackaday.com