Přejít k hlavnímu obsahu

Samsung Galaxy S22 Ultra: Ultrafotografování

Pavel Trousil 14.02.2022
info ikonka
Zdroj:

Samsung před pár dny uvedl na trh svou novou vlajkovou loď mezi smartphony – model Galaxy S22 Ultra. Možnosti fotografování opět posunul hodně kupředu a my pro vás máme první ukázkové snímky.

Řada smartphonů Samsung Galaxy S22 se skládá z modelů S22, S22 Plus a S22 Ultra. Nejvýkonnější a také největší je model S22 Ultra s 6,8“ displejem s rozlišením 3080 x 1440 bodů a hmotností 228 g. Je také vybaven ovládacím perem S-Pen, které je známé z modelové řady Note, která u Samsungu končí.

Co je na tomto prémiovém modelu s cenovkou začínající na 32 000 Kč zajímavé, jsou fotografické funkce. Na zadní straně najdete hned čtyři fotoaparáty a to především ten hlavní s ohniskem 26 mm, světelností f/1.8 a rozlišením celých 108 Mpx. Jeho snímač má velikost 1/1.33" a jeden pixel má 0,8 µm. Doplňuje ho 3X zoom s rozlišením 10 Mpx a světelností f/2.2, dále pak 10X zoom (f/4.9, 10MPx) a ultraširokoúhlý fotoaparát (ohnisko 240 mm) s rozlišením 12 Mpx a světelností f/2.2. Uživatel má tedy při kompozici snímku skutečně hodně možností a ještě samozřejmě může využít digitální zoom.

100mpx-nahled

Pokud využijete 100Mpx snímače (vlevo), je snímek objemnější, ale je na něm více detailů, než při běžném rozlišení 4000 x 3000 bodů.

 

 

Hlavní fotoaparát

Pokud použijete hlavní fotoaparát, můžete si nastavit rozlišení až 100 Mpx, tedy 12000 x 9000 bodů. V běžném režimu mají fotografie rozlišení pro většinu účelů dostatečných 4000 x 3000 bodů. Pokud byste používali maximální rozlišení, paměť se rychle plní – jeden snímek si totiž ukousne nějakých 35-42 MB. Snímky v běžném rozlišení mají okolo 4,5 MB. Nicméně na fotografiích pořízených ve vyšším rozlišení je pochipiteně více detailů, což je možné úspěšně využít například když potřebujete z fotografie pouze výřez. Je to nakonec vidět na ukázkovém snímku.

screenshot-20220211-162226-camera-nahled

V režimu PRO máte možnost ručně nastavit parametry, jako je čas, ISO, vyvážení bílé a EV. A soubory lze ukládat do formátu RAW.

Při fotografování se také můžete přepnout do profi režimu (PRO), kdy máte možnost ručně nastavit parametry, jako je čas, ISO, vyvážení bílé a EV. A v tomto režimu můžete také ukládat do formátu RAW (Samsung používá koncovku DNG), kdy velikost snímku opět naroste, ale zato máte větší možnosti při postprodukci. Samsung slibuje i vhodný nástroj pro úpravu RAW snímků přímo v mobilu, ale ten zatím není k dispozici. Kromě režimu PRO můžete použít i další režimy, jako je Portrét (rozpozná i domácí mazlíčky a rozostří pozadí), Panorama, Jídlo, Hyperčas a Noc.

 

Noční záběry

Režim Noc využijete za horších světelných podmínek a v noci. Aplikace na fotografování ho nabízí i v případě, kdy nepřepnete do tohoto režimu a jste v běžném – v rozhraní se objeví ikona měsíčku. Stejně jako v případě zoomu i noční režim snadno udržíte mobil i v ruce, i když expozice trvá i několik sekund. Fotoaparát při pořizování nočních záběrů těží jednak z vysoké světelnosti objektivu, s možnosti delšího expozičního času a skládání více pixelů (pixel binning) do jednoho pro zlepšení zachycení přicházejícího světla. V noční fotografii je pak pro pořízení jednoho bodu obrazu použito celkem devět pixelů obrazového snímače.

screenshot-20220213-221257-camera-nahled

V nočním režimu si můžete vyzkoušet vyfotografovat i měsíc.

Noční snímky jsou ostřejší a bez větších šumů. Fotografii pořídíte v podstatě i v téměř naprosté tmě. Někdy je přílišné zesvětlení až na škodu, například když chcete udělat záběr noční oblohy s hvězdami a ta se úplně rozjasní. V tom případě je lepší noční režim vypnout.

 

Zoomujeme

Nejlepší výsledky samozřejmě podává hlavní fotoaparát s největším snímačem s vysokým rozlišením a objektivem s výbornou světelností. Za hezkého počasí můžete bez problémů použít i fotoaparáty se zoomem. Za šera a tmy ale kvůli nižší světelnosti (10X zoom má f/4.9) kvalita klesá a šum roste. Přesto se více možností zoomu hodí.

screenshot-20220212-150301-camera

Při použití zoomu se hodí náhledové okénko s celkovým záběrem ve kterém byste se jinak snadno ztratili. Stabilizace obraz udrží i když fotíte z ruky,

Možnosti zoomu nás nadchly. Není problém si s mobilem přiblížit i hodně vzdálené objekty a bát se nemusíte ani 100X digitálního zoomu. Co je hodně dobře udělané je stabilita i při tomto extrémním zoomování. Mobil totiž udržíte v ruce a díky náhledu, kdy v okénku vidíte zvětšenou scénu, se snadno zaměříte na požadované místo. Takže na vzdálenost několika kilometrů se můžete podívat třeba na miminka žižkovské věže, nebo na to, jak vybadá kopule petřínské rozhledny. Obraz se i v tomto extrémním zvětšení posouvá kupodivu plynule a neskáče zběsile po displeji.

zoom-porovnani-nahled

Při použití 100X digitálního zoomu (vlevo) se algoritmy snaží snímek zostřit, takže je přeci jen lepší, než při zvětšení snímku pořízeného pouze 10X optickým zoomem a následně zvětšeném (vpravo).

Algoritmy se snaží scénu dopočítat a zaostřit, takže výsledky digitálního zoomu jsou přeci jen o něco lepší, než když si zvětšíte snímek pořízený „pouze“ 10X zoomem. Co je téměř neuvěřitelné, že při 100X zoomu na vás vykouknou i detaily měsíce. Snímky z galerií si můžete stáhnout v plném rozlišení a prozkoumat.

 


Máte k článku připomínku? Napište nám

Sdílet článek

Mohlo by se vám líbit








Všechny nejnovější zprávy

doporučujeme