Přejít k hlavnímu obsahu
Novinky

Špičková alternativa pro CCleaner: bezplatný čistící nástroj Privazer získal update

Jiří Palyza 01.06.2021

Windows 10 jsou známá mimo jiné i tím, že v počítači zanechávají spoustu kostlivců. Někteří uživatelé se jich zbavují pomocí vestavěných nástrojů, jiní používají čističe od třetích stran, např. známý CCleaner. Ten ale nemusí být vždy zcela důkladný.

Malý bezplatný program Privazer zvládne vyčištění systému rychleji a komplexněji. Navíc skryje i špionské komponenty Microsoftu.

Windows 10 zdaleka nejsou dokonalé. K velkým problémům patří sledovací mechanizmy Microsoftu a hromadící se smetí v podobě starších souborů. Bezplatný program Privazer se postará o obojí. O lepší pochopení fungování programu se starají podrobná vysvětlení jednotlivých činností programu s uvedením důvodů, proč jsou přijímána konkrétní opatření. To usnadňuje pochopení filozofie programu, ale i významu jednotlivých procesů v počítači. Z toho důvodu je nástroj vhodný pro méně zkušené uživatele, kterým dává dobrý vhled do související problematiky. CCleaner oproti tomu ve většině případů poskytuje pouze krátké popisné texty.

Nyní se nástroj dočkal dalšího updatu. V aktuální verzi 4.0.24 bylo výrazně vylepšeno čištění několika komponent, které by nyní mělo probíhat rychleji a důkladněji.

privazer-logo

PrivaZer 4.0.24

CHIP hodnotí Velmi dobrý

Program vyčistí počítač, pomůže s vymazáním různých zbytečných souborů a zlepší ochranu soukromí.

Stáhněte si
privazer-logo

PrivaZer Portable 4.0.24

CHIP hodnotí Velmi dobrý

Čistící program lze spustit i bez nutnosti instalace a používat v přenositelné verzi na více PC.

Stáhněte si

 

Privazer: porozumět tomu, co se děje

provazerupdate1

Ochrana soukromí nebo pohodlí? Měl by Privazer mazat historii? Rozhoduje uživatel. | Zdroj: Privazer

Už během instalace a následného nastavení Privazeru je patrné, že vývojáři kladli velký důraz na uživatelskou přívětivost. Pokud chcete, můžete nástroj používat ihned bez instalace jako přenosnou verzi. "První kroky" v aplikaci Privazer jsou tutoriálem a vysvětlují, jak přesně Privazer funguje. K dispozici je jeden návod pro začátečníky a jeden pro zkušené uživatele. Dozvíte se například, co jsou to "smart cookies" a na názorných obrázcích nástroj vysvětluje, jaké má účinky například funkce automatického dokončování, mezipaměť obrázků nebo staré verze systému Windows.

Ochrana dat v Privazeru

provazerupdate2

Internetové aktivity: během nich po sobě uživatelé zanechávají opravdu velké množství digitálních stop. | Zdroj: Privazer

Na internetu nevyhnutelně zanecháváme stopy. Například sledovací soubory cookie nebo historie procházení prozradí mnoho o uživatelských zvycích. Privazer tato data odstraní a také se podívá, jaké stopy zůstávají v počítači. Program vyhledá soubory, které měl počítač odstranit, ukáže, který software byl v počítači aktivní a které položky registru s tím mohou souviset a lze dohledat.

Nástroj také spolehlivě detekuje nepotřebné soubory. V případě potřeby může Privazer tyto položky beze zbytku odstranit a vysypat koš.

Volitelný datový detektiv

provazerupdate3

Co vše se provedlo v počítači? Prozradí to historie Windows. | Zdroj: Privazer

Privazer je možné použít i pro sledování aktivit na PC. Můžete si vyhledat informace o posledním využívání programů na PC, jaké programy a kdy byly spouštěny, jaké webové stránky byly navštíveny a jaké soubory se otevíraly a používaly. Tyto stopy lze také pomocí programu odstranit, a to je dobře.

Programem si můžete oskenovat i USB disky, připojené pevné disky, síťové disky nebo SD karty, a i na nich hledat záznamy a zbytky činnosti programů. Během instalace si praktickou funkci mazání Privazerem můžete integrovat do kontextové nabídky Windows. Pokud tak učiníte, můžete nevratně mazat soubory nebo bezpečně vyprázdnit koš přes pravé tlačítko myši.

S pročištěním starých a nepotřebných souborů pomůže

Pokud bychom měli Privazer srovnávat s nejbližším konkurentem, programem CCleaner, tak ten vypadá moderněji a přehledněji. Pokud ale hledáte jeho bezplatnou alternativu, která nabízí stejné funkce, nicméně s větším důrazem a důkladností, Privazer je dobrou volbou. Softare je pravidelně aktualizován a nabízí tak vždy něco nového.


Máte k článku připomínku? Napište nám

Sdílet článek

Mohlo by se vám líbit
Všechny nejnovější zprávy

doporučujeme


články odjinud