Přejít k hlavnímu obsahu

Správné nabíjení smartphonů: kdy mám zařízení připojit a naopak nabíječku odpojit

Jiří Palyza 10.05.2022
info ikonka
Zdroj:

Uživatelé mobilních telefonů, a to ať už jde o běžné konzumenty, nebo nadšence, neustále hledají způsob, jak akumulátory svých zařízení udržet co nejdéle v nejlepší kondici. Současný trend rychlého nabíjení sice minimalizuje kritický nedostatek energie ve chvílích, kdy se nám to opravdu nehodí, nicméně projeví se to na životnosti baterie.

Nemožnost snadno vyměnit akumulátor v mnoha modelech moderních výkonných zařízení znamená, že zvlášť v případě používání výkonných nabíječek akumulátory v našich telefonech rychle zestárnou a zhorší se jejich kapacita.

Kolem akumulátorů a způsobů jejich nabíjení existuje několik mýtů, které přetrvávají ještě z dob olověných nebo nikl-kadmiových článků. Ty trpěly efektem známým jako "paměť akumulátoru", a z toho důvodu pro jejich maximální životnost bylo dobré je v pravidelných cyklech vybíjet a opětovně nabíjet na stoprocentní kapacitu. V našich současných domácnostech je ale dnes většina digitálních zařízení napájena Lithium-iontovými akumulátory. Ty se používají v mnoha zařízeních od chytrých telefonů, přes notebooky, až po různé bluetooth gadgety. Ty sice paměťovým efektem netrpí, ale i přesto se lze při jejich používání, souvisejícím s nabíjením a vybíjením, dopouštět řady chyb.

Obecně platí, že Li-ion akumulátory, osazené například ve smartphonu, by se neměly nikdy zcela vybíjet. Takové hloubkové vybíjení může vést k nebezpečným poruchám akumulátorů, výrazné ztrátě jejich kapacity, ale i zkrácení životnosti.

Akumulátor smartphonu: plný není vždy nejlepší

charging

Pokud je to alespoň trochu možné, je dobré se vyvarovat hloubkovému vybíjení akumulátoru u smartphonu. | Zdroj: Onur Binay/Unsplash

Totéž platí i naopak: jde-li to pohlídat, akumulátory není vhodné pokaždé zcela nabíjet, nebo dokonce nechávat připojené k nabíječce přes noc.

Pro udržení ideální kondice akumulátoru po co nejdelší dobu jeho životnosti je udržovat jeho kapacitu mezi 30 a 70 procenty. Neměli byste jej tedy nabíjet na více než 70 až 80 % a naopak vybíjet pod 30 % kapacity. V případě, že je váš akumulátor na úrovni např. 50 %, lepší než jej připojit a dobít, je počkat na pokles úrovně na hodnotu 30 %, a poté jej teprve připojit na nabíječku.

Dobrou zprávou je, že některé kvalitní akumulátory anebo zařízení jsou dnes vybaveny inteligentním systémem ochrany (BMS), který dokáže řídit proces jejich nabíjení a vybíjení. Ten dokáže nejen upozornit na nízkou úroveň zbývající kapacity, ale také vypnout zařízení ve chvíli, kdy by akumulátoru hrozilo hloubkové vybití. Pokud by napětí Li-ion akumulátoru kleslo pod minimální hraniční hodnotu, dojde k jeho trvalému poškození.

Chraňte smartphony před nadměrným teplem, ale i chladem

Akumulátory sice nejsou syrová vejce, přesto by vždy měly být chráněny před extrémním chladem a teplem, podobně jako před vlhkostí, nárazy, mechanickým poškozením a pády. Škodlivé pro ně není jen nesprávné nabíjení a vybíjení.

Mechanické poškození článků akumulátoru, způsobené fyzickým nárazem nebo extrémními teplotami, může také vést k vnitřnímu zkratu a teplotní reakci. Odborníci také varují, že pokud se akumulátor nafoukne, hrozí v závislosti a konstrukci a použitých materiálech nebezpečí vzplanutí, nebo dokonce exploze. To je zvlášť případ Lithium-polymerových akumulátorů, které se v některých zařízeních také používají a jsou zvlášť oblíbené pro svou schopnost krátkodobě poskytnout vysoký proud.

Zdroj: QuoraTUV


Máte k článku připomínku? Napište nám

Sdílet článek

Mohlo by se vám líbit








Všechny nejnovější zprávy

doporučujeme