Přejít k hlavnímu obsahu
Novinky

Tak toto Mapy Google neumí: silná navigační aplikace Waze přináší spoustu novinek

Jiří Palyza 08.03.2024
Zdroj: Midjourney (vygenerováno pomocí umělé inteligence)

Odnož mapové služby od Google, navigace Waze, si získala přízeň celé řady českých motoristů. I když by se jejímu výběru trasy občas dalo přeci jen něco vytknout, nabízí funkce, kterými ostatní navigační aplikace převyšuje. Google ohlásil její aktualizaci, takže se můžeme těšit na přísun celé řady dalších zajímavostí.

Kapitoly článku

Navigační alternativa Map Google, kterou známe pod označením Waze, dostala významnou aktualizaci. Těšit se mohou jak uživatelé zařízení na platformě Android, tak i jablíčkáři s iOS. Bezplatná navigační aplikace dostala několik praktických funkcí, které prozatím konkurence nenabízí a které by měly přispět k bezpečnější a plynulejší jízdě.

Novinky se týkají především navigace na kruhových objezdech a oznámení o změně rychlostních limitů. Zdaleka to ale není vše.

Přehlednější navigace a pokyny včas

Navigační obrazovky aplikace Waze
Nová vylepšení v aplikaci Waze jsou navržena tak, aby navigace byla předvídatelnější a nezaskočila nás na poslední chvíli.
Zdroj: Google

Podle informací, které Google zveřejnil ve svém blogovém příspěvku, se uživatelé Waze mohou těšit především na následující novinky. Některé z nich budou ve stejný čas uvolněny jak pro uživatele Androidu, tak i iOS. U jiných budou mít provozovatelé systému od Google přeci jen výhodu okamžité dostupnosti, zatímco majitelé zařízení od Apple si budou muset počkat.

Nové varování limitu rychlosti: uživatelé budou včas informováni o blížící se změně rychlostního omezení na zvolené trase. To může být užitečné v případech, že na známé trase bylo náhle zavedeno nové omezení rychlosti.

Včasné varování: řidiči budou včas upozorňováni na blížící se ostré zatáčky, zpomalovací retardéry a prahy, nebo mýtné brány.

Mohlo by vás zajímat

Více informací u výběru trasy: Waze bude také navrhovat trasy, po kterých řidiči jezdí často, i když nejsou nejrychlejší. Uživatelé se tak budou moci rozhodnout, kterému návrhu trasy dají přednost, a to například na základě aktuálních dopravních informací, či úrovně třídy komunikace, po které trasa vede.

Vylepšená navigace na kruhových objezdech: zobrazuje se přesněji, do kterého jízdního pruhu se máte zařadit a kde máte vyjet. Uživatelé systému Android se této funkce dočkají ještě v březnu, zatímco pro systém iOS bude zavedena později v průběhu roku.

Oznámení o záchranných vozidlech: uživatelé budou předem upozorněni na vozidla složky IZS, která se mohou pohybovat na trase. Tato funkce bude zpočátku zprovozněna pouze v Severní Americe a Francii, brzy by ale měly následovat i další země.

Umělá inteligence bude pomáhat identifikovat riziková místa

Waze a přehled rizikových míst
Waze bude s předstihem upozorňovat na kritická místa s častým výskytem nehod.
Zdroj: Waze

Od konce loňského roku se řidičům také zobrazují informace o místech na silnicích, kde se často vyskytují dopravní nehody. Podle údajů Waze uživatelé aplikace celosvětově nahlásí každé dvě sekundy jednu nehodu. Oznámení kritických míst na trase, která na základě těchto dat Waze generuje, by měla přispět k vyšší bezpečnosti. Řidiči by se tak včas měli dozvědět, že se blíží k místu s vysokou četností dopravních nehod.

Google při označování těchto míst kombinuje data od komunity Waze s prvky umělé inteligence. Pracuje také s historickými údaji o nehodách a důležitými informacemi o trase: například intenzitou dopravy, charakterem komunikace či nadmořskou výškou.

Pokud je detekována silnice s rizikem nehody, zobrazí se před vjezdem do tohoto úseku varování a zazní také krátký výstražný tón. Aby tato funkce nebyla na pravidelně projížděných trasách obtěžující, je počet varování, která řidiči uvidí, omezen.

Zdroj: Waze Blog, TechCrunch

Mohlo by vás zajímat


Máte k článku připomínku? Napište nám

Sdílet článek

Mohlo by se vám líbit
Všechny nejnovější zprávy

doporučujeme


články odjinud