Přetaktováním procesoru a grafické karty lze z těchto hardwarových komponent získat vysoký výkon. Je to ale krok, který provádíte na vlastní riziko, při kterém může také dojít k poškození. Vyplatí se ale přetaktovat disk SSD?
Youtuber Gabriel Ferraz to vyzkoušel za nás a došel k překvapivým výsledkům. Na jednu věc je ale dobré upozornit hned předem: raději to nezkoušejte.
Dává přetaktování SSD smysl nebo nikoliv?
Disky SSD mají vlastní procesor, který plní funkci řadiče, a paměť typu NAND. Lze je tedy teoreticky přetaktovat. Tester Gabriel Ferraz to vyzkoušel v praxi, natočil o tom video a výsledné údaje ověřil spuštěním benchmarků.
Ke svému pokusu si vybral disk SSD značky RZX, který má kapacitu 240 GB. Taktovací frekvenci řadiče zvýšil ze 425 na 500 MHz a paměti NAND ze 194 na 400 MHz. Na první pohled to vypadá jako poměrně zásadní zvýšení, v konečném důsledku se to na výkonu disku téměř neprojeví.
Výsledky hovoří samy za sebe
Pro zjištění výsledku přetaktování disku Gabriel použil benchmarkový test Crystal Disk Mark. Rychlost čtení se podle jeho měření zvýšila o pouhý 1 MB/s na 551 MB/s. U rychlosti zápisu došlo ke zvýšení ze 495 MB/s na 505 MB/s. Jde tedy pouze o nepatrný nárůst výkonu.
Oproti tomu se ale téměř zdvojnásobila průměrná spotřeba energie. Přepočítáno na výkon disku testy ukázaly, že nepřetaktovaný model byl schopen dosáhnout rychlosti 416 MB/s při výkonové spotřebě 1 watt, po přetaktování to bylo pouhých 243 MB/s.
Disk SSD navíc po ukončení testování vypověděl svou službu a nebylo možné jej opravit. Celé to tedy nedává žádný smysl.
Raději se do toto ani nepouštějte
Přetaktování je vhodné pouze pro experimentátory, navíc mnoho výrobců už nabízí podobná řešení pouhým "stiskem tlačítka". V případě disků SSD se vyplatí používat pouze nastavení provedená výrobcem. Jinak je ve hře poměrně vysoké riziko nenapravitelného poškození, a to za cenu vlastně zcela nepodstatného zvýšení výkonu.
Zdroj: YouTube/GabrielFerraz