Přejít k hlavnímu obsahu
Novinky

Technologická branže už se připravuje: v roce 2038 má nastat totální kolaps počítačů

Jiří Palyza 23.05.2024
Zdroj: Midjourney (vygenerováno pomocí umělé inteligence)

Vzpomínáte na počítačovou hrozbu přelomu tisíciletí, která dostala označení Y2K? Další podobný problém sice hrozí až v roce 2038, ale technologický svět se na něj připravuje už nyní. O co půjde tentokrát?

Kapitoly článku

V souvislosti s problémem přelomu roku 2000 se odborníci obávali, že počítačové systémy zkolabují nebo budou poskytovat chybné výsledky. Pokud by k tomu došlo, mělo by to dalekosáhlé důsledky v různých oblastech, jakými jsou například finance, dodávky energie, telekomunikace a doprava.

Společnosti i vlády v jednotlivých zemích naštěstí do řešení této počítačové chyby investovaly značné prostředky a ukázalo se, že úspěšně.

Další podobná událost by mohla nastat v roce 2038 a má rovněž potenciál ochromit velkou část IT infrastruktury. Problém je také známý pod označeními Y2K38, Unix Y2K nebo Epochalypse. O co se vlastně jedná?

Problém roku 2038 a jeho souvislosti

Futuristický laptop
Totální selhání mnoha počítačových systémů v roce 2038 by mohlo skončit špatně.
Zdroj: Midjourney (vygenerováno pomocí umělé inteligence)

Problém roku 2038 představuje potenciální krizi počítačové bezpečnosti. Souvisí to se způsobem, jak mnoho počítačových systémů ukládá datum a čas v platformách, založených na Unixu. Od 1. ledna 1970 se tak děje v sekundách, které jsou vyjádřené v podobě 32bitového celého čísla.

Jeho limit ale bude 19. ledna 2038 přesně ve 4:14 vyčerpán. Právě v tento okamžik totiž dojde k uplynutí 2 147 483 647 sekund. S tím souvisí riziko, že po tomto datu už počítačové systémy nebudou schopny správně zobrazit nebo interpretovat časové razítko. Pak by jej mohly restartovat na 13. prosinec 1901.

Mohlo by vás zajímat

A jistě si dokážete domyslet, co by to vše mohlo způsobit v odvětvích financí, dodávek energií, telekomunikačních služeb nebo dopravě. Nešlo by jen o správnou interpretaci časových razítek, ale také o správné časové zaznamenávání různých událostí.

Systémy založené na Unixu, včetně všech distribucí Linuxu, se často používají na serverech po celém světě. Více než 600 distribucí pak pravděpodobně zcela zanikne. Ty nejdůležitější, jako je Ubuntu nebo MX Linux, jsou ale v bezpečí.

Jaká opatření v rámci řešení problému roku 2038 se přijímají už nyní?

Apokalyptický výjev z budoucnosti
Zda bude v roce 292 277 026 596 ještě vůbec existovat lidstvo je otázkou.
Zdroj: Midjourney (vygenerováno pomocí umělé inteligence)

Společnosti a vlády po celém světě se snaží problém vyřešit přechodem na 64bitové systémy. Například v systému Unix a jeho odvozeninách, které používají 64bitové číslo pro ukládání času v sekundách, je maximální datum, které lze reprezentovat, 4. prosince roku 292 277 026 596. Nabízí se ale otázka, jak to v té době vůbec na Zemi bude vypadat a zda něco takového bude potřeba.

Hledají se i jiná řešení, jak problém roku 2038 vyřešit. Patří mezi ně například použití alternativních formátů dat, u nichž se omezení na 32 bitů neuplatní, nebo použití algoritmů, které problém vyřeší i bez přechodu na 64bitový operační systém.

Nastane epochalypsa?

Chyby Y2K na přelomu tisíciletí se všichni obávali, ale nakonec se ukázalo, že byla téměř k smíchu. V obecném povědomí se zapomnělo na to, že mnoho IT odborníků pracovalo už v předstihu, aby se očekávanému problému včas předešlo.

Tentokrát to bude pravděpodobně podobné a v příštích 14 letech bude ještě dost času na výměnu dotčených 32bitových systémů. V každém případě je zajímavé sledovat, jaký dopad mohou malá rozhodnutí přinést o desítky let později.

Zdroj: Tanium, The Year 2038 Problem

Mohlo by vás zajímat


Máte k článku připomínku? Napište nám

Sdílet článek

Mohlo by se vám líbit








Všechny nejnovější zprávy

doporučujeme


články odjinud