Nový prohlížeč Dezor je vlastně přehrávač médií s propojením na služby Rokkr, Vavoo a Watched. Jeho používání ale může být problematické. Není totiž moc jasné, do jaké míry sleduje data uživatelů a předává je třetím stranám.
Navíc je v mnoha případech jen málo pravděpodobné, že by se jednalo o legální používání obsahu. Zdarma totiž zpřístupňuje obsah, který je jinak placený a chráněný autorskými právy.
Co nabízí Dezor tak specifického?
Dezor je poměrně nový webový prohlížeč a v současné době se umísťuje na předních pozicích v žebříčcích nejstahovanějších aplikací. Není to ale proto, že by byl tolik revoluční, jak ho vývojáři prezentují na svých webových stránkách. Firefox, Chrome a další alternativy jej mnohonásobně předčí.
Dezor je vlastně přehrávač médií, který umožňuje bezplatný přístup k mnoha placeným streamovacím službám. Nepřekvapí proto, že v rámci služby existuje také propojení s oblíbenými univerzálními streamovacími platformami, jakými jsou Rokkr, Vavoo a Watched. Existuje dokonce podezření, že se na nich podílí stejný vývojář.
Použití Dezoru ale není tak úplně neškodné. A to nejen z hlediska ochrany osobních údajů, tedy jeho slídilství. I legalita jeho používání je v mnoha ohledech dost sporná a málo pravděpodobná.
Dezor: s autorskými právy si neláme hlavu
V současné době není jasné, jak dlouho bude Dezor v této podobě ještě k dispozici. | Zdroj: Obchod Google/Dezor pro Android
Dezor je k dispozici nejen pro iPhone a iPad, ale i pro další běžné platformy. Propagována je také jeho integrovaná VPN a blokátor reklam, a až sebechválou zavání konstatování, že jde o moderní prohlížeč, který má budoucnost a byl od základu promyšlen.
Ve skutečnosti se ale Dezor k internetovému surfování téměř nepoužívá. Místo toho mnoho uživatelů tento nástroj spouští v roli přehrávače médií. A právě zde je kámen úrazu, který by mohl nejen prohlížeč dostat do potíží.
Dezor totiž umožňuje přehrávání obsahu, který je chráněn autorskými právy a obvykle ani není k dispozici bezplatně.
Je Dezor nelegální a nebezpečný?
Na svých vlastních webových stránkách Dezor inzeruje VPN a adblocker. Ve skutečnosti je to ale pochybné. Minimálně v případě VPN jde spíš o proxy. | Zdroj: Dezor.net
Stejně jako u nástrojů Watched, Rokkr a Vavoo není jejich používání zakázáno ani nezákonné. Záleží ale na tom, k jakému obsahu se přistupuje a jak se služba používá.
Každý, kdo používá Dezor, Watched a další podobné alternativy k přehrávání obsahu z placených předplatných služeb Netflix, Disney+ nebo DAZN, chráněného autorskými právy, by se mohl dostat do problémů. Navíc je sporné, zda vůbec Dezor poskytuje to, co slibuje.
Je velmi pravděpodobné, že v průběhu používání prohlížeče budou shromažďovány a zpeněžovány uživatelské údaje. Proto není dobré do Dezoru zadávat osobní a citlivé údaje, nebo hesla. Není také jasné, zda integrovaná VPN je skutečnou plnohodnotnou službou VPN.
Jaké jsou legální alternativy?
Pokud chcete streamovat seriály a filmy zdarma, je lepší použít legální alternativy. Kromě placených streamingových služeb, jakými jsou Netflix, Disney+, Voyo, Prima+, HBO Max a mnoho dalších, existuje už dlouho velká nabídka služeb, které nabízejí filmy a seriály zdarma.
Jednou z nich je Rokkr, který se sice v minulosti už dostal na přetřes, ale pro uživatele, kteří se drží legálních zdrojů, je to špičkový nástroj pro streamování obsahu. Další variantou může být Rakuten TV, který nabízí zdarma originální pořady (zejména dokumenty a dokusérie) a také volně běžící televizní kanály, jako je Euronews Live, Wired, Reuters, Baby Shark TV, Failarmy TV nebo Rakuten Viki a řadu dalších.
Zdroj: Dezor.net, Rokkr.net, Watched.com, Vavoo.tv