Krádeže kabelů Tesla
Nejnovější ochrana nabíjecích kabelů vlastně sestává pouze z toho, že do měděného jádra kabelu je vyražen nápis „Property of Tesla Motors“ (česky „majetek společnosti Tesla“). Jak uvádí ředitel segmentu nabíjení Max de Zegher, takto označené kabely nesmí být přijaty pro výkup.
„Jde o test. Stále zkoumáme nové možnosti. Na kabelech Supercharger bude vyryto „Property of Tesla“ z naší továrny v Buffalu v New Yorku, takže výkupní společnosti by je neměly přijímat a měly by nás na to upozornit. Jedná se o škálovatelné, nízkonákladové řešení, které nemá vliv na provoz servisu a zákaznickou zkušenost,“ napsal v reakci na novinku na síti X.
Nejde přitom o jedinou metodu na ochranu kabelů před krádežemi, se kterými se Tesla potýká od samotného začátku. Už dávno jsou kabely obalovány speciálním materiálem proti přeřezání. Na všech kabelech v USA a v Kanadě je také písemné upozornění, že přeříznutí kabelu spustí ochranný systém DyeDefender.
Just a trial. We're always exploring options. Supercharger cables will also have "Property of Tesla" engraved from our Buffalo NY factory, so recycling companies shouldn't accept them and notify us. It's a scalable, cost-effective solution that doesn't impact service operations &… pic.twitter.com/pktFK4hXcD
— Max de Zegher (@MdeZegher) February 12, 2025
Ochranné gravírování a modré barvivo
O co jde? Ochranné ocelové pouzdro kabelu je napuštěno modrým barvivem, které okamžitě vystříkne ve chvíli, kdy do něj říznete. Při troše snahy je tak možné kabel přeříznout speciálním náčiním, vandal ale bude označen špatně omyvatelnou modrou barvou.
Měď je prakticky jediným cenným kovem v nabíjecích kabelech tohoto typu. V České republice se měděné dráty vykupují za zhruba 185–200 korun za kilogram, u měděných plechů a jejich fragmentů je cena nižší, zhruba 170–185 korun za kilo.
Zdroj: Notebookcheck, Reddit