Přejít k hlavnímu obsahu
Novinky

Test: AOC U34G3XM – rychlý, velký a široký obraz

Michal Bareš 19.09.2023
Zdroj: AOC

Ultraširokoúhlý herní monitor s rozlišením Ultra Wide QHD (3 440 x 1 440 bodů) a 34” VA panelem nabízí zajímavý poměr mezi vynikajícím zobrazením, ergonomií a cenou.

Kapitoly článku

Ultraširokoúhlý herní monitor s rozlišením Ultra Wide QHD (3 440 x 1 440 bodů) a 34” VA panelem nabízí zajímavý poměr mezi vynikajícím zobrazením, ergonomií a cenou.

Monitor AOC U34G3XM na první pohled nevypadá jako herní extrémista, vlastně má zepředu čistě kancelářský černý rámeček bez barevné hudby. Střízlivý design mají i záda, herní zaměření prozrazuje jen červený pruh a hodně rozkročený podstavec, který sice monitoru zajišťuje perfektní stabilitu, ale na stole zabírá možná až zbytečně moc místa.
 

AOC U34G3XM
Červený pruh na rozkročeném stojanu jako jediný vizuálně připomíná herní zaměření monitoru AOC U34G3XM
Zdroj: Michal Bareš, Chip

Ergonomie a konektivita

AOC U34G3XM je jedním z monitorů, které jsou sice primárně herní, ale díky dobré ergonomii na nich lze i příjemně pracovat. Zobrazovací panel lze výškově nastavit v rozmezí mezi čtyřmi a 17 centimetry nad pracovní plochou. Panel lze také snadno natáčet do stran i naklápět, vzhledem k poměru stran 21:9 a 34” úhlopříčce jej nelze natáčet na výšku.

Portová výbava je standardní a skládá se ze dvou HDMI 2.0 konektorů a DisplayPortu 1.4, praktický moderní USB-C port zde bohužel není, chybí také USB rozbočovač. Na zadní straně ale najdeme 3,5mm audiokonektor, reproduktory ale nejsou součástí výbavy. Díky třem videovstupům lze ultraširokoúhlý monitor použít i pro současné zobrazení obsahu ze dvou zdrojů (PiP).

AOC U34G3XM
Portová výbava monitoru AOC U34G3XM
Zdroj: Michal Bareš, Chip

Kvalita obrazu

Nejdůležitější je na herním monitoru ale obraz, hlavně jeho plynulý pohyb. VA panel má 1ms dobu odezvy a maximální frekvenci zvýšenou na 144 Hz, přičemž podporuje synchronizační technologii FreeSync. Barvy jsou pouze osmibitové, v tomto ohledu se jedná o standardní monitor s běžným barevným pokrytím.

Vynikající je ale kontrast na úrovni 3 000:1, který umožňuje zobrazení HDR obrazu. Obraz je plynulý a byli jsme s ním spokojeni i v rychlých scénách. HDR obsah je dostatečně detailní, barvy jsou poměrně živé, maximální jas zajistí pohodlnou čitelnost obrazu i na přímém slunci. K tomu pomáhá i matný povrch zobrazovacího panelu, který zabraňuje nechtěným odrazům světelných zdrojů. Kvalitu obrazu hodnotíme celkově jako výbornou.

AOC U34G3XM
Zdroj: Michal Bareš, Chip

Menu monitoru s uživatelem dokáže komunikovat česky, najdeme v něm položky pro podrobnou úpravu herních parametrů, kvality a intenzity barev i jasu a kontrastu. Přednastavené režimy jsou bohužel pouze herní (RTS, FPS, Závod, Hráč 1-3), hodilo by se i pár režimů pracovních.

Spotřeba monitoru se v závislosti na použitém režimu a nastavení jasu pohybovala od 22 W (úsporný pracovní režim) do 45 W (herní režim).

Technická data

AOC U34G3XM


Displej / rozlišení 34" / 3 440 x 1 440 bodů / matný / VA / 144 Hz

Max. jas / kontrast 300 cd/m2 / 3 000 :1

Doba odezvy 1 ms

Výbava 2x HDMI 2.0, 2x DisplayPort 1.4, audio

Spotřeba – běžný provoz / max. 22W / 45 W

Cena 8 190 Kč

CHIP výborný (1,5)


Máte k článku připomínku? Napište nám

Sdílet článek

Mohlo by se vám líbit
Všechny nejnovější zprávy

doporučujeme


články odjinud