Přejít k hlavnímu obsahu

Test: Epson EcoTank L8050 – když tisknete hodně fotografií

Michal Bareš 01.04.2023
info ikonka
Zdroj:

Poměrně komapktní domácí fototiskárna s šesti samostatnými inkousty a levným tankovým tiskem. Fotografie zvládá rychle a kvalitně a poslouží i k občasnému tisku dokumentů.

Kapitoly článku

Systém velkoobjemových inkoustových tanků revolučně snížil tiskové náklady inkoustových tiskáren a umožnil uživatelům tisknout v daleko větší míře než dříve.

V souladu se rčením, že co je levné, nemusí být perfektní se uživatelé i smířili s tím, že tankové tiskárny produkují výtisky s o trochu horší kvalitou tisku než jaké dosahovaly tiskárny kartridžové. Rozdíl v kvalitě tisku stejně není většinou pouhým okem vidět.

Faktem ale je, že tankové inkoustovky se používají hlavně k intenzivnímu tisku pracovních dokumentů a pokud na nich chcete tisknout fotografie, budou sice za hubičku, ale nezbyde vám, než se smířit s pouze průměrnou kvalitou.

Fotografie ze šesti inkoustů

To ale neplatí o novince Epson EcoTank L8050, která se na tisk fotografií specializuje a používá šest samostatných barevných tanků. Klasické čtyři barvy CMYK doprovází světlá purpurová (LM) a světlá azurová (LC), takže fotografie mají jemnější přechody, přesnější barvy a jsou celkově světlejší. Celkový vliv dvou přidaných barev na kvalitu fotografií je viditelný na první pohled.

20230331-101909-1

Šest tankových zásobníků tiskárny Epson L8050, foto: Michal Bareš, Chip

Samozřejmě existuje řada fototiskáren využívajících šest samostatných inkoustů, profesionální fotografické inkoustové tiskárny jich mají dokonce až 12, v tomto ohledu není Epson EcoTank L8050 výjimkou, ale tankových inkoustovek s šesti barvami na trhu mnoho není.

Epson EcoTank L8050 je určen hlavně náročnějším amatérským fotografům, profesionálové by měli dát spíše přednost inkoustovým tiskárnám, které navíc obsahují samostatné inkousty s různými odstíny černé a šedé. To ale neznamená, že fotografie z Epsonu EcoTank L8050 nelze použít pro veřejnou prezentaci, vypadají skvěle.

epson004-1

Sken černobílé fotografie z tiskárny Epson L8050, foto: Michal Bareš, Chip

Tiskárně nejlépe vyhovují fotografie s modrým nebem, mořem nebo záběry z barevného tržiště. Na profesionální tisk černobílých fotografií uzpůsobena není, ale samozřejmě je také zvládá velmi dobře.

Instalace: snadná díky aplikaci

Instalace tiskárny je díky mobilní aplikaci Epson Smart Panel ve smartphonu jednoduchá, i když samotné zařízení nemá vlastní displej, ale jen pár tlačítek a diod. Nejprve ze všeho je do tiskárny nutné doplnit inkousty z přibalených 70ml lahviček.

screenshot-20230331-103006-epson-smart-panel-1 screenshot-20230401-083309-creative-print-1

Aplikace Epson Creative Point, zdroj: rozhraní aplikace Epson Creative Point

Instalace pomocí aplikace Epson Smart Panel, zdroj: rozhraní aplikace Epson Smart Panel

Doplnění inkoustu je velmi rychlé, celá lahvička se do tiskárny přelije ani ne za minutu, nehrozí, že by uživatel omylem nalil nějakou barvu do jiného tanku, než kam opravdu patří. Po doplnění všech šesti tanků si musí tiskárna načerpat inkoust do útrob, což zabere přibližně osm minut.

Poté se aplikace dotáže na způsob připojení tiskárny. Zde doporučujeme zvolit klasický Wi-Fi režim, při kterém se zařízení připojí k domácímu routeru a bude poté dostupné všem notebookům a smartphonům v domácnosti. Zadávání hesla do Wi-Fi je díky virtuální klávesnici na smartphonu snadné.


 

Raději přes router než Wi-Fi Direct

Tiskárnu lze připojit s telefonem i snadněji pomocí Wi-Fi Direct, ovšem v takovém případě budete muset pokaždé potvrdit tisk na samotné tiskárně a navíc vám tiskárnu Windows nenajdou jako síťové zařízení a mohou nastat problémy s instalací.

Tisk přes Wi-Fi Direct je navíc pomalejší. Standardní fotografii o velikosti 10x15 cm L8050 přes Wi-Fi Direct tiskla téměř 100 sekund, přes klasické Wi-Fi pak jen 25 sekund. Pomalejší je i tisk dokumentů.

Klasickou možností je připojení tiskárny k počítači pomocí USB kabelu, ale to doporučujeme už jen majitelům stolních počítačů bez Wi-Fi adaptéru. Výhoda jedné tiskárny, dostupné všem členům domácnosti je ohromná, navíc když můžete zařízení umístit někam do obývacího pokoje a každý si jej může obsluhovat sám.

20230331-103123-1

Pouze základní ovládací panel tiskárny Epson L8050, foto: Michal Bareš, Chip

Pokud vše funguje dobře, je instalace i používání tiskárny snadné, jakmile k ní ale musíte přeci jen přijít a řešit nějaký problém, ocenili byste alespoň základní displej. Kombinace pouze čtyř tlačítek a několika diod vede k tomu, že budete muset dříve nebo později otevřít digitální návod k použití a zjistit, jak lze resetovat nastavení sítě, jak přepínat mezi Wi-Fi a Wi-Fi Direct, jak provést údržbu a podobně.

Příjemné jsou kompaktní rozměry tiskárny, která není větší než běžné zařízení se čtyřmi inkousty a snadno se vejde na poličku do obývacího pokoje nebo do společné haly. Potěšilo nás rovněž, že je tiskárna při práci příjemně tichá.

Rychlé fotografie, pomalejší dokumenty, nízká cena

Rychlost tisku záleží na typu připojení, ale přes USB nebo přes Wi-Fi router zvládne vytisknout bezrámečkovou fotografii 10x15 cm za méně než půl minuty, fotografie formátu A4 nezabere ani minutu. 10stránkový obchodní dopis zabral tiskárně 81 sekund, 18stránkový složitý PDF dokument byl hotový za 138 sekund. Duplexní tisk nepodporuje a vzhledem k absenci skenerové části ani neposlouží jako kopírka.

Spolu s tiskárnou se dodává speciální podavač, který umožňuje potisk CD/DVD disků nebo plastových identifikačních karet.

epson8050-1

epson4ink-1

Srovnání skenu fotografie vytištěné na tiskárně se čtyřmi inkousty (dole) a šestiinkoustovém Epsonu L8050 (nahoře)

Nejlepší na tiskárně je kombinace rychlého a levného fototisku. Součástí balení je inkoust na cca 2 100 fotografií formátu 10x15 cm, po jeho vypotřebování stojí kompletní doplnění tanků cca 1 600 Kč (6x 268 Kč), ovšem to bereme v úvahu doporučenou cenu inkoustů, běžně se dají originální náplně koupit o čtvrtinu levněji.

Po spotřebování dodaného inkoustu zaplatíte za jednu fotografii 10x15 cm přibližně 68 haléřů (bez nákladů na papír), za fotografii A4 okolo tří korun. Černobílá stránka A4 vyjde na cca 7,5 haléře, barevná stránka na 0,26 Kč.

Technická data

Rozlišení tisk / formát

5 760 x 1 440 dpi / A4

Rychlost tisku (K / CMYK) 8 / 8 stran A4/min.
Výbava

USB, Wi-Fi 802.11n, podavač na potisk CD/DVD a kartiček

Kapacita vstupní / výstupní

 100 / 20 listů A4

Rozměry

40 x 36 x 14,5 cm

Tiskové náklady (K/CMYK) 0,075 / 0,26 Kč / A4
Tiskové náklady (foto 10x15 cm) 0,68 Kč
Rychlost tisku (10 str. / 18 str. PDF) 81 s / 138 s
Cena

10 440 Kč

CHIP výborný (1,4)

Máte k článku připomínku? Napište nám

Sdílet článek

Mohlo by se vám líbit








Všechny nejnovější zprávy

doporučujeme