Přejít k hlavnímu obsahu

Test: Huawei MatePad 11

Michal Bareš 27.11.2021

Huawei MatePad 11 sice trpí zákazem používání služeb Googlu, ale jinak je to velmi dobrý tablet se slušným výkonem, kvalitním displejem a nadstandardní výdrží na baterii.   

V rámci testu jsme měli možnost vyzkoušet tablet s doplňkovou výbavou v podobě pouzdra s klávesnicí (cca 2 800 Kč) a dotykového pera M-Pen 2 (cca 2 600 Kč), díky kterým může slušně nahradit i nouzový pracovní počítač nebo kreativní nástroj nejen pro děti, ale s ohledem na kvalitu displeje i pro náročnější grafiky. Pravda, sada dohromady přijde na 16 890 Kč, za což už lze sehnat slušný počítač, například Microsoft Surface Go 3 ve 128GB verzi se sadou obsahující klávesnici a pero ale stojí cca 20 500 Kč. 

Tablet s 11” IPS displejem má 120Hz obnovovací frekvenci, příjemně vysoké rozlišení 2 560 x 1 600 bodů s jemností 276 ppi a je obklopen tenkými 7mm rámečky. V laboratoři jsme displeji naměřili velmi dobré hodnoty maximálního jasu (468 cd/m2) i šachovnicového kontrastu (101:1) se 100% pokrytím barevného prostoru sRGB a 97,1% pokrytím prostoru DCI-P3 (HDR). Displej vypadá na pohled opravdu parádně a díky 120Hz frekvenci vypadá obraz tak stabilně, jako by byl z papíru. Na displeji lze velmi dobře sledovat i HDR filmy. Ty bude doprovázet vynikající zvuková kulisa, produkovaná čtveřicí reproduktorů Harman Kardon. Ty v kombinaci se čtyřmi integrovanými reproduktory zajistí i vynikající srozumitelnost při videohovorech nebo vzdálené výuce. O přenos obrazu se stará přední kamerka s 8Mpx rozlišením, která dokáže snímat video ve Full HD rozlišení. 4K rozlišení pak zajistí hlavní 13Mpx fotoaparát, který zvládne za dobrého světla pořizovat velmi dobré snímky, ale na noční focení určen není.

Tablet nás potěšil opravdu svižným výkonem, náš obsáhlý a složitý testovací PDF soubor přes Wi-Fi stáhl a otevřel za čtyři sekundy, tedy stejně rychle jako Samsung Galaxy Tab S7+, i když Samsung Galaxy Tab S7 FE nebo nové iPady to zvládnou pod dvě sekundy. V testu PCMark dosáhl výsledku 9 240 bodů, v herním testu GFX Bench jsme naměřili 45 fps. O výkon se stará Snapdragon 865+ s grafikou Adreno 650 v kombinaci s 6 GB RAM. Data se ukládají na 128GB disk (dostupná kapacita 105,6 GB), s možností rozšíření o paměťovou microSD kartu. Bezdrátovou komunikaci s okolím zajišťuje Wi-Fi 6 a Bluetooth ve verzi 5.1, USB-C kabel pracuje se standardem 3.0. 3,5mm audiokonekor chybí, stejně jako certifikace Dolby nebo odolnosti vůči vodě a prachu. 

matepad-11-s-klavesnici

Huawei MatePad 11 s přídavným krytem a klávesnicí, zdroj: Chip

MatePad 11 patří k tabletům s nejdelší výdrží, jaké jsme v poslední době testovali. Interní 7 250mAh akumulátor v kombinaci s úspornými komponentami zajistil jak v testu neustálého streamování videa z internetu, tak v testu intenzivního surfování výdrž okolo 13 a půl hodiny při nastavené automatice obnovovací frekvence. Při neustálém 120Hz zobrazování se výdrž stále pohybuje okolo 11 hodin. Pomocí dodávaného 23W adaptéru nám ale plné dobití tabletu zabralo tři hodiny a jednu minutu.

Tablet sice neumožňuje stahování aplikací z Obchodu Play ani přímý aplikační přístup k ostatním službám Google, ale v obchodu App Gallery se již nachází dostatek aplikací pro veškerou běžnou práci, pro správu bankovnictví a s tabletem lze přes službu Curve i bezkontaktně platit, což se týká i nového telefonu nova 9 , který jsme s ním měli šanci otestovat. Zajímavá je aplikace GSpace, která dokáže i na tabletu nebo telefonu s HamonyOS zpřístupnit některé aplikace Googlu (YouTube, Disk, Učebna, Mapy Google, Meet, Fotky, Dokumenty, Tabulky, Keep nebo Gmail). Jedná se ale o emulaci v rámci služby GSpace, takže ikony těchto služeb jsou k dispozici pouze po kliknutí na ikonu GSpace a navíc je používání bezplatné služby GSpace spojeno s častými otravnými reklamami. Pro provoz bez reklam je třeba zaplatit cca 400 Kč. Pokud vám tedy jde pouze o výše zmíněné aplikace od Googlu, je asi jednodušší si na ploše tabletu vytvořit přímé záložky s odkazu na webovou verzi těchto služeb. Rozhodně nedoporučujeme GSpace používat pro práci s citlivými daty nebo bankovnictvím. V AppGallery a Petal Search ale najdeme aplikace pro většinu běžných pracovních činností, pro instalaci hlavních komunikačních služeb nebo sociálních sítí, i když v některých případech přes APK. 

Tablet jsme spolu s klávesnicí a perem používali namísto notebooku a přes dlouhou výdrž a nízkou hmotnost (samotný tablet 496 g, s klávesnicí 816 g a pero váží 16 g) jsme se po několika dnech vrátili ke klasickému přenosnému počítači. Nemohlo za to ani tak aplikační omezení, ale spíš příliš omezená klávesnice. Její tlačítka sice mají použitelné rozměry 14 x 14 mm a nízký a relativně přesný chod, ale chybí ji řada důležitých tlačítek, na jejichž přítomnost jsme si u strojů s Windows tak zvykli, že nám bez nich práce na tabletu připadá zbytečně složitá. Na klávesnici lze tvořit i delší texty, ale samozřejmě ne tak rychle a pohodlně jako na klávesnici průměrného notebooku. Klávesnice navíc není podsvícená a v testované verzi neobsahuje českou diakritiku. 

matepad11-pero

Huawei MatePad 11 s perem M-Pencil 2, zdroj: Chip

Jiná věc je práce s perem M-Pen 2. Tablety jsou pro práci s perem mnohem lépe optimalizovány a tento typ vstupního zařízení se k nim víc hodí. M-Pen 2 je aktivní pero, které dokáže rozpoznat 4 096 úrovní přítlaku a citlivostí na sklon. Navíc se dodává se dvěma zaměnitelnými hroty, které potěší hlavně malíře a grafiky. Dobíjí se bezdrátově, stačí jej přiložit na správné místo na okraji tabletu, kde se magneticky přichytí a dobije. Součástí dodávky je ale i speciální magnetická dobíječka. Pero není ani příliš lehké, ani příliš těžké, dobře se drží v prstech. Odezva při kreslení na tabletu je okamžitá. Teoretická výdrž pera na baterii se pohybuje okolo deseti hodin, jelikož jsme ale vždy po skončení práce pero uchytili magneticky k tabletu, kde si samo doplnilo energii, nikdy se nám během práce nevybilo. 

 

Technická data

Displej (úhlopříčka / rozlišení) 11" / 2 560 x 1 600 / IPS

CPU / RAM Snapdragon 865+ / Adreno 650 / 6 GB

Výbava Wi-Fi 6, Bluetooth 5.1, microSD, USB-C 3.0, 13+8 Mpx, 4x repro, 4x mikrofon

Uživatelská paměť (int. / ext. / USB OTG) 128 GB (105,6 GB) / ano / ano

PCMark Work 3.0 / GeekBench 5 MC 9 240 bodů / 2 721 bodů

Výdrž na akumulátor (video/online) 13:28 h:m / 13:16 h:m

Rozměry a hmotnost 254 x 166 x 9,2 mm, 496 g

Cena 11 490 Kč

CHIP velmi dobrý (2,3)


Máte k článku připomínku? Napište nám

Sdílet článek

Mohlo by se vám líbit
Všechny nejnovější zprávy

doporučujeme


články odjinud