Přejít k hlavnímu obsahu

Test: Motorola Edge 50 Fusion – skvělá střední třída, za kterou se každý ohlédne

Michal Bareš 06.08.2024

Sympatický telefon střední třídy, spojující povedený design a voděodolnost s velmi dobrým hardwarem a atraktivními zády z veganské kůže.

Kapitoly článku

Řada Motorola Fusion tradičně přináší kombinaci hardwaru střední třídy a pohledného designového těla. V případě testovaného modelu Edge 50 Fusion uživatele na první pohled zaujme nezaměnitelná růžovo bílá barva zad Hot Pink (kód #FF69B4) s matným zdrsněným povrchem. Prodávají se i jiné barevné verze, ale tahle Hot Pink je nejkrásnější a sluší i mužům.

Jinak se pod kapotou nachází kombinace slušně výkonného procesoru Snapdragon 7s Gen 2 s podporou 12GB operační paměti, 512GB úložiště a lehce zaobleného OLED displeje s 6,67” úhlopříčkou a 144Hz obnovovací frekvencí. Tato výbava telefon řadí do slušné střední třídy a uspokojí i náročné uživatele.

Motorola Edge 50 Fusion
info ikonka
Zdroj: Michal Bareš, Chip
Displej telefonu Motorola Edge 50 Fusion má dostatečný jas pro sledování na slunci
Motorola Edge 50 Fusion
info ikonka
Zdroj: Michal Bareš, Chip
Detail veganské kůže na zádech telefonu Motorola Edge 50 Fusion. Díky ní na telefonu nezůstávají otisky prstů

Design důvodem ke koupi

Telefonů s podobnou výbavou je na trhu víc než dost, co na tomto smartphonu přitáhne pozornost zákazníků je design, barva a měkký povrch zad, která nekloužou a nezůstávají na nich otisky prstů. Rozhodně je to telefon, za kterým se lidé otočí s pokud si jej vezmou do ruky, možná jej ani nebudou chtít pustit. Zkrátka se výborně drží, čemuž pomáhá i příjemně tenké tělo se zaoblenými okraji. Rám je sice plastový, ale obklopují jej příjemná záda a krásný OLED displej.

Zahnutý 144Hz OLED displej

6,67” OLED displej s rozlišením 2 400 x 1 080 bodů a maximální 144Hz obnovovací frekvencí má lehce zahnuté boky, což se někomu nemusí líbit, ale nám to přijde praktické. Tedy pokud, stejně jako v tomto případě, není displej překryt ochrannou fólií, která u zahnutých displejů vadí při ovládání gesty. Zahnuté okraje naprosto plynule a přirozeně přechází do roviny displeje, nikde nic neškrábe, nepřečnívá a nevadí.

Mohlo by vás zajímat

Motorola Edge 50 Fusion
info ikonka
Zdroj: Michal Bareš, Chip
Displej telefonu Motorola Edge 50 Fusion je mírně zahnutý
Motorola Edge 50 Fusion
info ikonka
Zdroj: Michal Bareš, Chip
Díky zahnutému displeji i zahnutým zádům se telefon skvěle drží v ruce

OLED panel má slušný obraz, na slunci dosahuje maximálního jasu 1 590 cd/m2, takže je velmi dobře čitelný i na pláži. Smartphone jsme nosili několik týdnů a s čitelností displeje jsme neměli problém ani na přímém slunci. Displej lze samozřejmě přepnout do tmavého režimu, může pracovat s automatickou obnovovací frekvencí, ale lze jej i napevno nastavit na 60 Hz, 120 Hz nebo 144 Hz. Upravit lze samozřejmě i barevnou teplotu a ladění displeje. Za zmínku stojí funkce oznámení příchozích hovorů nebo zpráv pomocí okrajového světla na displeji. Když položíte telefon displejem dolů na stůl, barevný pruh na okraji displeje vás upozorní na příchozí zprávu nebo hovor.

Slušný výkon, úsporný provoz

Snapdragon 7s Gen 2 sice nedosahuje na absolutní výkonnostní špičku, ale většina uživatelů rozdíl mezi ním a Snapdragonem 8 Gen 3 nepozná, tedy pokud nehraje nejnáročnější hry. V každém případě stačí Snapdragon 7s Gen 2 i na náročné aplikace a intenzivní multitasking. Grafika Adreno 710 s přehledem zvládá středně náročné hry, na pomalejší chod okolo 20 fps si můžeme stěžovat jen u těch nejnáročnějších herních titulů.

V testu PCMark jsme telefonu naměřili celkové skóre 14 340 bodů, což je vynikající výsledek. Pro srovnání dražší skládací model Motorola Razr 50 Ultra s procesorem Snapdragon 8s Gen 3 dosáhl ve stejném testu výsledku 15 770 bodů. Rozdíl mezi oběma procesory se ale projevuje hlavně ve výkonu grafiky Adreno. V případě Edge 50 Fusion zvládla grafika Adreno 710 v testu 3DMark Wild Life Extreme benchmark náročný s frekvencí 4,7 fps, zatímco Adreno 735 v Razru 50 Ultra stejný test zvládá na 19,1 fps. Pro srovnání nejvýkonnější Snapdragon 8 Gen 3 v telefonu Samsung Galaxy Z Flip6 dosahuje v PCMarku výsledku 17 398 bodů a v 3DMarku WLE 28,9 fps.

Motorola Edge 50 Fusion
info ikonka
Zdroj: Array
USB-C konektor telefonu Motorola Edge 50 Fusion pracuje standardem USB 2.0
Motorola Edge 50 Fusion
info ikonka
Zdroj: Michal Bareš, Chip
Téměř neviditelný výdech horního reproduktoru telefonu Motorola Edge 50 Fusion

Výdrž na baterii a nabíjení

Energeticky úsporný provoz 4nm procesoru se pozitivně podepisuje na výdrži telefonu. V kombinaci s 5 000mAh baterií telefon naprosto bez problému přežije i nejnáročnější den, při běžném používání lze počítat se dnem a půl. V testu PCMark jsme telefonu při 200 cd/m2 a 60Hz obnovovací frekvenci naměřili výdrž 13 hodin a 28 minut, tedy naprosto standardní hodnotu, jaké dosahuje většina smartphonů.

Výhodou ale je velmi rychlé nabíjení. Motorola Edge 50 Fusion se dodává s 68W napájecím adaptérem, jehož výkon dokáže plně využít.  Prázdný telefon se s 68W adaptérem za 10 minut nabije na 30 % kapacity, po půl hodině v nabíječce se baterie zaplní ze 72 % a kompletní dobití nám zabralo 48 minut. Bezdrátové dobíjení není možné, ale to není s ohledem na cenu telefonu zas tak silná výtka.

Motorola Edge 50 Fusion
info ikonka
Zdroj: Michal Bareš, Chip
Detail fotoaparátu telefonu Motorola Edge 50 Fusion
Snímky pořízené telefonem Motorola Edge 50 Fusion
info ikonka
Zdroj: Michal Bareš, Chip
Noční snímek z telefonu Motorola Edge 50 Fusion

Fotoaparát odpovídá třídě

Motorola Edge 50 Fusion disponuje hlavním 50Mpx fotoaparátem s optickou stabilizací, který v základním nastavení produkuje 12Mpx snímky velmi dobré, ale samozřejmě ne špičkové, kvality. Za denního světla nelze snímkům nic vytknout, líbí se nám střízlivé barevné provedení, do kterého umělá inteligence zasahuje jen opravdu jemně.

Její zásahy jsou ale už patrné při digitálním zvětšení. V základním okně fotoaparátu je k dispozici možnost dvojnásobného digitálního zvětšení (jedná se o výřez z 50Mpx snímače), maximální možné zvětšení je 10x. Při něm je již jasně patrné slévání textur a umělá korekce hran, pro informativní snímek je 10x zvětšení použitelné, ale na tisk fotografií to není.

Velmi dobře si fotoaparát dokáže pořídit s večerním a nočním fotografováním v osvětlených městských ulicích, na pořizování snímků v naprosté tmě se ale Motorola Edge 50 Fusion nehodí. Při fotografických procházkách večerní Prahou se nám paradoxně líbily více fotky noční osvětlené ulice než záběry pořizované před západem slunce. Kontrast mezi tmavými scénami a osvětlenými budovami by mohl být lepší, ve stínu bychom ocenili lepší prosvícení, ale dlužno podotknout, že fotografie působí s temnějšími stíny opravdověji. Fotografie pořízení v interiéru jsou použitelné i pro tisk fotografií. Kromě hlavního 50Mpx snímače má Edge 50 Fusion i 13Mpx ultraširokoúhlý snímač s funkcí makra.

Přední selfie kamera má dokonce 32Mpx rozlišení a s pixel binningem vyrábí velmi pěkné 8Mpx snímky. Jak hlavní, tak selfie kamera dokáže natáčet videa ve 4K (30 fps) i Full HD (60 až 120 fps) rozlišení.

Snímky pořízené telefonem Motorola Edge 50 Fusion
info ikonka
Zdroj: Michal Bareš, Chip
Snímky pořízené telefonem Motorola Edge 50 Fusion
info ikonka
Zdroj: Michal Bareš, Chip
Motorola Edge 50 Fusion, 2násobné digitální přiblížení
Snímky pořízené telefonem Motorola Edge 50 Fusion
info ikonka
Zdroj: Michal Bareš, Chip
Motorola Edge 50 Fusion, 10násobné digitální přiblížení
Snímky pořízené telefonem Motorola Edge 50 Fusion
info ikonka
Zdroj: Michal Bareš, Chip
Noční snímek z telefonu Motorola Edge 50 Fusion

Výbava

Vynikající zpráva je, že vnitřní úložiště testovaného zařízení má velkou kapacitu 512 GB (dostupných 466,2 GB), takže absence microSD slotu naprosto nevadí, v případě potřeby lze použít OTG USB-C flash disk. V prodeji je ale i varianta s 256 GB a 8 GB RAM. USB-C rozhraní pracuje pomalým standardem USB 2.0, 3,5mm audiokonektor chybí.

O bezdrátovou komunikaci se stará Wi-Fi 6E a Bluetooth 5.2, k dispozici je NFC čip pro mobilní platby. Do telefonu lze vložit jednu 5G nanoSIM kartu a druhé telefonní číslo lze přidat přes eSIM. Kvalita stereoreproduktorů je přes miniaturní výdech horního speakeru výborná. Zvuk je čistý a nezkreslený i při vysoké hlasitosti, přítomné jsou i jasné basy.

Potěšila nás plná odolnost proti vodě a prachu na úrovni specifikace IP68, která se v tomto cenové segmentu nevidí každý den. Telefon obdrží podle výrobce tři velké aktualizace Androidu až na verzi 17 a čtyři roky brezpečnostních aktualizací.

Technická data

Motorola Edge 50 Fusion


Displej (úhlopříčka / rozlišení) 6,67" / 2 400 x 1 080 / AMOLED / 120 Hz

Displej (max. jas / šach. kontrast) 1 590 cd/m2 / 133 : 1

CPU / GPU / RAM Snapdragon 7s Gen 2 / 4x 1,96 GHz + 4x 2,40 GHz / Adreno 710 / 12 GB

Výbava 1x nanoSIM (5G), eSIM (5G), Wi-Fi 6E, USB-C 2.0, BT 5.2, 50+13 / 32 Mpx, 5 000 mAh, NFC, IP68

Uživatelská paměť (int. / ext. / USB OTG) 512 GB (466,2 GB) / ne / ano

Výdrž na baterii / dobíjení 13:28 h:m / 0:48 h:m

PCMark 3.0 / GFX-Bench 14 340 bodů / 49 fps

3DMark WL / GeekBench 2 992 / 2 652 bodů

Operační systém 14

Rozměry a hmotnost 160 x 73 x 8,35-10,5 mm, 179 g

Cena 9 990 Kč


Máte k článku připomínku? Napište nám

Sdílet článek

Mohlo by se vám líbit








Všechny nejnovější zprávy

doporučujeme