Přejít k hlavnímu obsahu
Novinky

Test: Samsung ViewFinity S80PB – krůček k dokonalosti

Michal Bareš 28.03.2023

Moderní 32” monitor disponuje vysokým UHD rozlišením 3 840 x 2 160 bodů a splní požadavky nejnáročnějších kancelářských uživatelů. Zároveň se může pochlubit skvělým matným displejem, designem a ergonomií.

32 palců je dostatečná úhlopříčka na zobrazení několika oken zároveň a díky UHD rozlišení bude obsah každého okna skvěle čitelný a ostrý. Monitor s touto úhlopříčkou je pro UHD rozlišení ideální, zvlášť když jej doprovází IPS panel s 98% pokrytím barevného prostoru DCI-P3 (HDR). Displej splňuje nároky standardu DisplayHDR 600.

Kvalita obrazu uspokojí kromě kancelářských pracovníků i uživatele náročných grafických programů a stačí i pro středně náročnou úpravu fotografií a videa. Zobrazovací panel má rovnoměrné podsvícení a vysoký rozsah jasu, díky kterému přesvítí monitor i sluneční záření dopadající skrze okno (max. jas 600 cd/m2).

Pro pohodlnou práci v kanceláři i domácí pracovně je důležitý i matný povrch panelu, který spolehlivě pohlcuje rušivé odrazy světelných zdrojů. Spokojeni jsme byli i velkým rozsahem pozorovacích úhlů.

viewfinity-s8-model-1-web

Samsung ViewFinity S80PB, foto: Samsung

Z hlediska ergonomie splňuje monitor vše, co bychom si mohli přát, počínaje výškově stavitelným stojanem (spodní hranu monitoru lze polohovat od 5,5 do 18 cm nad plochou stolu), přes možnost postavení obrazovky do režimu portrét až po schopnost naklápění a otáčení panelu.

Moc se nám líbil extrémně tenký podstavec, který má na výšku jen 2,5 mm a monitor tak jakoby nezabírá na stole žádné místo. Díky 8mm tenkým rámečkům budou vypadat dva monitory vedle sebe téměř jednolitě. Přední panel monitoru nemá rušivou stavovou diodu.

K ergonomii ale patří také vypínač a ovládací prvky menu nastavení. Ty jsou sice umístěné uprostřed spodní hrany monitoru a snadno přístupné, ale špatně se nahmatávají a nejsou dobře rozlišitelné. Časem si na ovládání asi zvyknete, ale pohodlí vypadá jinak.

Miniaturní a příliš blízko sebe umístěná tlačítka mají i funkci přímého přístupu k ovládání volby zdroje signálu, přednastaveným režimům (Vlastní, Vysoký jas, sRGB, BT.709, DCI-P3, DICOM Simulace, Film, Dynamický kontrast) nebo řízení jasu a kontrastu. OSD menu není bohužel lokalizováno do češtiny.

f17-hr-monitor-pc-web

Porty Samsung ViewFinity S80PB, foto: Samsung

Výborné jsou možnosti připojení. Díky integrovanému USB rozbočovači (3x USB-A 3.0) lze k monitoru připojit klávesnici a myš, které při použití USB-C konektoru poslouží k ovládání připojeného notebooku nebo mobilu. USB-C konektor podporuje přenos videa a napájení připojeného zařízení až s výkonem 90 W.

Kromě notebooku lze k USB-C připojit i smartphone, který tak lze v režimu desktopu používat téměř jako přenosný počítač. Ideální spolupráce je s telefony Samsung podporujícími DeX. Jako jeden z mála monitorů má Samsung ViewFinity S80PB integrované i rozhraní LAN, takže připojený notebook může být připojen rychle a bezpečně k drátové firemní síti.

Nechybí ani klasická videorozhraní v podobě HDMI 2.0 a DisplayPort 1.4. Ve výbavě najdeme i 3,5mm konektor pro připojení sluchátek. Integrované reproduktory chybí, stejně jako kamera pro videokonference). V provozu se podle intenzity jasu a nastaveného režimu pohybuje příkon od 20 do 55 W.

Technická data

Displej / rozlišení 32" / 3 840 x 2 160 bodů / matný / IPS / 60 Hz
Max. jas / kontrast 600 cd/m2 / 1 000 : 1
Doba odezvy 5 ms
Výbava USB-C (DP, PD), DisplayPort 1.4, HDMI 2.0, 3x USB-A 3.2 Gen1, 1Gb LAN, audio
Spotřeba – provoz / stand-by 55 W / >0,5 W
Cena 18 990 Kč
CHIP výborný (1,2)

Máte k článku připomínku? Napište nám

Sdílet článek

Mohlo by se vám líbit
Všechny nejnovější zprávy

doporučujeme


články odjinud