Přejít k hlavnímu obsahu

Test: Vivo X80 Pro 5G – nástup do první třídy

Pavel Trousil 11.07.2022
info ikonka
Zdroj:

Nový smartphone Vivo X80 Pro se povedl. Má výborný výkon, skvěle fotografuje a má rozumnou výdrž na baterii, která se rychle nabije. Máme pro vás ukázkové fotografie i výsledky testů.

Kapitoly článku

Značka Vivo je na českém trhu teprve od února loňského roku a pomalu se jí daří posilovat pozici. Pro start si firma vybrala levnější modely z řady Y, prodává už i smartphony řady V střední třídy a modely z vyšší třídy X60 Pro a X60 Pro+. Novinkou, se kterou se Vivo skutečně dostává do první třídy, je vlajkový model X80 Pro s vysokým výkonem, čtyřmi zadními fotoaparáty a rychlým nabíjením.

 

screenshot-20220618-111038(1)-nahled

S výkonem nemá Vivo X80 Pro problém. | Zdroj: Work 3.0

Dostatek výkonu a skvělý displej

Základem nového smartphonu je čip Snapdragon 8 Gen 1 doplněný pamětí LPDDR5 o kapacitě 12 GB a 256GB flash pamětí připojenou před rozhraní UFS3.1. Výkonu je tedy opravdu dostatek, o čem svědčí i výsledky benchmarků. Kapacita flash paměti (k dispozici vám zůstane 222,2 GB) je ale vzhledem k nemožnosti rozšíření o microSD kartu na hraně. 512 GB by bylo vzhledem k ceně lepších.

Nejviditelnější je na smartphonu displej, v tomto případě 6,8“ a po stranách prohnutý, který až na malý otvor pro přední fotoaparát pokrývá téměř celou přední stranu. Jde o OLED displej s rozlišením 3 200 x 1 440 bodů a frekvencí až 120 Hz. Naměřili jsme u něj výborný jas 1 122 cd/m2 a šachovnicový kontrast 153:1 a spokojeni jsme byli i s barvami. Je tedy dobře viditelný i za jasného osvětlení. Pod displejem je umístěn velký 3D ultrazvukový snímač otisku prstů od Qualcommu. Vivo u něj slibuje snadné zaznamenání nového prstu i velmi rychlé odemknutí, a to se v praxi potvrdilo. Na displej skutečně stačí jednou přiložit prst při zadávání, a pak stačí ťuknout pro odemčení. Plocha pro odemčení je velká. Nastavit můžete i odemykání aplikací pomocí dvou prstů najednou.

 

20220615-162902-nahled

Firma Vivo na vývoji fotografické části spolupracovala se společností Zeiss. Ta měla na starosti optiku a ladila barevnou věrnost a ostrost snímků. | Zdroj: Zeiss

Čtyři fotoaparáty a Zeiss

Kromě předního 32Mpx fotoaparátu má Vivo na zadní straně systém čtyř fotoaparátů, který se skládá z 50Mpx základního fotoaparátu s optickou stabilizací obrazu, laserovým zaostřováním a světelností f/1.57, 48Mpx širokoúhlého fotoaparátu (f/2.2), 12Mpx portrétního fotoaparátu (2X zoom, f/1.85) s gimbalem a 8Mpx periskopového fotoaparátu (5X zoom – až 60X digitální, f/3.4). Při kompozici snímku si tedy máte z čeho vybírat a u hlavního fotoaparátu můžete také přepnout na makro a získat tak i celkem pěkné snímky zblízka. Všechny fotoaparáty jsou umístěny v mírně vystupujícím a dost velkém modulu s keramickou povrchovou úpravou a certifikací IP68. Ten se ale dost leskně a zapatlává, takže ho budete muset pravidelně otírat. Čelní kamerka v „průstřelu“ má rozlišení 32 Mpx a clonu f/2.5.

Na vývoji částí smartphonu, které mají na starosti fotografování, spolupracovalo Vivo s tradiční značkou Zeiss, která má bohaté zkušenosti s optikou i fotografováním. Kromě obvyklých režimů fotografování nabízí tak Vivo i režim Zeiss, při kterém se využívá technologie Natural Color 2.0. Svět sociálních sítí je pestrý a barevný, a tak to s barvami většina fotoaparátů smartphonů přehání a většina uživatelů je s tím spokojena. Pokud chcete mít na fotografii barvy přirozené, podobné tomu, co vidí lidské oko, zvolte tento režim, který se snaží co nejlépe reprodukovat barvy a automaticky optimalizovat expozici i vyvážení bílé. Rozdíly jsou vidět na ukázkových fotografiích. Kromě fotografií se Zeiss podílel i na nové funkci Cinematic Video Bokeh pro nahrávání videa s oválným bokeh efektem a formátem 2,39:1, který umožňuje vytvořit širokoúhlý filmový efekt objektivu.

 

x80pro-45-degrees-left-back-rgb-nahled

Na zadní straně je modul s fotoaparáty s keramickou povrchovou úpravou. | Zdroj: Vivo

Nabídka fotorežimů je široká

Kromě už zmíněného režimu Zeiss s přirozenými barvami a jasem je k dispozici řada dalších režimů pro fotografování a nahrávání videa. Kromě tradičních, jako je režim Portrét nebo Noc, jich ale najdete mnohem víc. Například v režimu Noc můžete dále zvolit z několika barevných filtrů (Kyberpunk, Černobílé), ale i speciální scénické režimy s dlouhou expozicí, jako je Noční graffiti, Plynutí provozu (auta za sebou nechávají světelnou stopu), Ohňostroj, nebo Hvězdné nebe. Bez problémů udržíte v ruce i několikasekundovou expozici. A noční režim lze využít i za dne pro fotografování vodopádů nebo vodotrysků. Z vody se pak díky delšímu času expozice stane závoj. Podobně můžete zvolit i několik typů portrétů a se snímky si skutečně vyhrát. Navíc u portrétu po vyfotografování můžete ještě měnit nastavením hloubky ostrosti a zaostřit jinam a jinak.

Nechybí samozřejmě ani režim Panorama, nebo Profi režim, kdy si můžete parametry fotoaparátu nastavit sami. S hlavním fotoaparátem můžete také pořídit snímek v plném rozlišení, tedy 8 160 x 6 120 bodů, což je dvojnásobek oproti běžnému rozlišení. Snímky pak mají samozřejmě více detailů, ale zaberou také více místa (cca 23 MB). K dispozici je i režim HDR a několik videorežimů, včetně možnosti nahrávat videa téměř bez otřesů.

U nového fotoaparátu je tedy vidět, že se Vivo snažilo fotografickou část co jevíce vylepšit. Nakonec hezké fotografie jsou to, co uživatele na chytrých telefonech většinou nejvíce zajímá. My jsme byli s fotografiemi spokojeni, nakonec výsledky můžete posoudit. Snímky z hlavního fotoaparátu jsou bohaté na detaily ve středu i na okrajích a mají velmi málo šumu. Za dobrého světla jsou použitelné i fotografie pořízené se zoomem, ale u nich je už znát nižší světelnost objektivu a velikost a rozlišení snímačů. S různými režimy si můžete vyhrát a pořídit poutavé snímky. V noci dokáže Vivo scenérii úplně rozsvítit, někdy až přehnaně (u nočních snímků režim Zeiss nelze použít). Nabídka různých režimů v aplikaci Fotoaparát, někdy i zdvojených, je ale trochu matoucí.

 

Rychlé nabíjení a to i bezdrátové

Kapacita akumulátoru nového smartphonu X80 pro je 4 700 mAh. To na celodenní práci stačí a v našich testech on-line surfování vydržel 11 hodin a 9 minut. To nijak špičková hodnota není, ale Vivo to dohání velmi rychlým 80W nabíjením FlashCharge (nabíječka je v balení), tak i 50W bezdrátovým. V praxi to znamená, že telefon plně nabijete už za 40 minut a po 30 minutách nabíjení už máte 88 procent kapacity a vydržíte pak pracovat dalších téměř 10 hodin.

 

Vyvážený smartphone

Vivu se nový model povedl. Spokojeni jsme byli jak s výkonem, tak i s vybavením (zmínit je možné ještě například infraport), výdrží, displejem, i fotoaparátem. Má rozumnou hmotnost (219 g), je voděodolný a výborně zpracovaný. Dobře zní i reproduktory. Výrobce pak slibuje až 3 roky velkých aktualizací operačního systému (zatím se hlavně ladí překlady OS). V našem žebříčku smartphonů se zařadil mezi špičkové konkurenční modely a skončil na sedmé pozici. V tomto případě se ale Vivo nebojí si nechat tuto kvalitu zaplatit. Téměř 27 000 Kč je hodně.

 

Technické parametry

  • Displej (úhlopříčka / rozlišení) : 6,8” / 3 200 x 1 440/ AMOLED / 120 Hz
  • CPU / GPU / RAM : Snapdragon 8 Gen 1 / Adreno 730 / 12 GB LPDDR5
  • Výbava: 2x nanoSIM (5G)/eSIM, Wi-Fi 6, USB-C, BT 5.2, NFC, 50 + 48 + 12 / 32 MPx , 4 700 mAh, snímač otisků prstů, IP68
  • Uživatelská paměť (int. / ext. / USB OTG) : 256 GB (222,2 GB) / ano / ano
  • Operační systém :  Funtouch OS 12 (Android 12)
  • Rozměry a hmotnost : 165 x 75 x 11,5 mm, 219 g
  • Cena: 26 990 Kč

CHIP velmi dobrý (1,3)

| Zdroj: YouTube/"Vivo X80 Pro: video v režimu Zeiss Cinematic"


Máte k článku připomínku? Napište nám

Sdílet článek

Mohlo by se vám líbit








Všechny nejnovější zprávy

doporučujeme