Přejít k hlavnímu obsahu
Tipy a triky

Tip: bezplatná verze prémiové kancelářské sady má většinu profesionálních funkcí – skvělá náhrada za MS Office

Jiří Palyza 21.06.2024
Zdroj: Midjourney (vygenerováno pomocí umělé inteligence)

Už jste se někdy poohlíželi po vhodné bezplatné alternativě kancelářských programů Microsoft Office? Pak jste jistě skončili u LibreOffice. Existuje ale ještě další kancelářský software, který si právem zaslouží vaši pozornost: FreeOffice od vývojáře SoftMaker. Zdarma jej můžete používat doma i v kanceláři.

Kapitoly článku

FreeOffice je vlastně mladším sourozencem placeného kancelářského balíku SoftMaker Office a lze jej používat zcela zdarma. V aktuální verzi 2024 je freeware na stejné úrovni jako roční verze a mimo jiné nabízí lepší kompatibilitu s formáty Microsoft Office.

FreeOffice 2024 obsahuje tři hlavní komponenty:

  • TextMaker, což je textový editor, obdoba Wordu,
  • PlanMaker, tabulkový kalkulátor, obdoba Excelu,
  • Presetations, program pro zpracování prezentací, obdoba PowerPointu.

Podle informací poskytovatele je software plně v souladu s nařízením GDPR, není vázán propojením s jakýmkoliv účtem ani cloudem a nedochází k přenosu zpracovávaného obsahu do internetového prostředí.

Na rozdíl od placené verze nástroje postrádají některé funkce a šablony. Nicméně i tak by měl být FreeOffice pro většinu uživatelů k soukromému použitívání naprosto dostačující. Srovnání funkcí poskytovatel nabízí na svých webových stránkách.

FreeOffice: praktická alternativa kancelářské sady je s Microsoft Office dobře kompatibilní

FreeOffice a program pro tvorbu prezentací
Pokud byste se rozhodli FreeOffice vyzkoušet, jistě oceníte možnost nastavení vzhledu prostředí podle vlastního vkusu.
Zdroj: FreeOffice

Nejčastější výtkou vůči mnoha bezplatným alternativám MS Office bývá jejich kompatibilita s de facto standardem od Microsoftu. Omezení starších verzí FreeOffice, které umožňovalo pouze otevírat, ale nikoliv ukládat dokumenty ve formátech DOCX, XLSX a PPTX, je už dávno minulostí.

Dokumenty v microsoftském standardu lze ve FreeOffice obvykle otevřít, upravit i uložit bez ztráty formátování. I vizuálně je software silně orientován na sadu MS Office, i přesto ale svým uživatelům nabízí klasický vzhled.

Mohlo by vás zajímat

Máte tak možnost pracovat s moderním "ribbon menu", nástrojovými lištami, jak jste zvyklí z prostředí Wordu a podobných aplikací. FreeOffice ale obsahuje i klasickou nabídku včetně světlého i tmavého režimu. K dispozici je i režim pro dotykové obrazovky, který výrazně zlepšuje ovládání gesty.

Zpracování textu

TextMaker 2024 usnadňuje vytváření textových dokumentů. K dispozici jsou také rozsáhlé DTP funkce pro vkládání obrázků a grafiky, záhlaví a zápatí, tabulek a mnoha dalších objektů. Kromě podpory DOCX nabízí textový procesor práci se zachováním formátování i s mnoha dalšími standardy souborů.

Beze ztrát například otevírá dokumenty ve starém formátu Microsoft DOC i ve formátu ODT, používaném kancelářskými balíky LibreOffice a OpenOffice. K dispozici je také funkce exportu do formátu PDF.

Tabulkový kalkulátor

Tabulkový kalkulátor ze sady FreeOffice
Obdoba Excelu v podání vývojářů ze SoftMakeru obsahuje vše potřebné pro práci s tabulkami a grafy. Pokud byste potřebovali, zvládne i kontingenční tabulky.
Zdroj: FreeOffice

Modul, který je ekvivalentem Excelu, pokrývá základní rozsah funkcí, potřebných k vytváření výpočtů, tabulek a diagramů. Zahrnuty jsou dokonce i některé funkce pro zkušené uživatele, jako jsou kontingenční tabulky nebo podmíněné formátování.

Program pro vytváření prezentací

Presentations 2024 je nyní ještě více kompatibilní s aplikací PowerPoint. Podporuje nejen otevírání a ukládání formátu PPTX, ale pracuje také s návrhy, šablonami, barevnými schématy, animacemi a přechody snímků ve stylu vzoru od Microsoftu.

Nutná je registrace a aktivace

Textový editor ze sady FreeOffice
Ještě donedávna bylo FreeOffice vyčítáno, že není dostatečně kompatibilní se standardy MS Office. To možná platilo pro starší verzi, která neumožňovala dokumenty ukládat ve formátech DOCX, XLSX a PPTX. To už je ale minulost. Pro bezplatné používání sady FreeOffice postačí zadat e-mailovou adresu a do pěti dnů byste měli obdržet produktový klíč.
Zdroj: FreeOffice

Abyste mohli FreeOffice používat zdarma, musíte si software zaregistrovat. Stačí zadat platnou e-mailovou adresu a do pěti dnů byste měli dostat odpověď. Nejlepší je přímo získat produktový klíč od programu. Pomocí jednoho klíče můžete zdarma aktivovat až tři instalace.

FreeOffice je silnou alternativou kancelářské sady pro každého, kdo nechce utrácet peníze, ale přesto potřebuje kompatibilitu s formáty Microsoft Office. Seznámení s programy vám také usnadní optická podobnost s Wordem a dalšími programy, a s ovládáním se naučíte velmi rychle.

Mohlo by vás zajímat

Ačkoli je FreeOffice ve srovnání s placeným řešením od SoftMakeru přeci jen v některých oblastech omezený, rozsah funkcí by měl být pro většinu soukromých uživatelů zcela dostačující.

Zdroj: TechRadar, FreeOffice


Máte k článku připomínku? Napište nám

Sdílet článek

Mohlo by se vám líbit
Všechny nejnovější zprávy

doporučujeme