Přejít k hlavnímu obsahu

Tip: těchto pěti chyb při nabíjení mobilu se vyvarujte: v opačném případě riskujete zničení

Jiří Palyza 20.02.2025
info ikonka
Zdroj: Ideogram (vygenerováno pomocí umělé inteligence)

Mnoho moderních smartphonů podporuje rychlé nabíjení výkonnými nabíječkami. Možná i vás už napadlo zkusit ji připojit k vašemu zařízení a otestovat, zda byste také nedosáhli rychlejšího dobití. Nejen že to není dobrý nápad, ale v extrémních případech byste si mohli akumulátor zničit. Podíváme se i na další rozšířené chyby, které mohou být pro váš mobil rizikem.

Kapitoly článku

Rizika při nabíjení baterií mobilů, ale i jiné techniky

Řeknete si, co může být na nabíjení smartphonu tak složitého. Prostě připojíte nabíjecí adaptér a je to. Na první pohled skutečně jde o triviální záležitost, nicméně dnes nejpoužívanější lithium-iontové baterie mají pro udržení dlouhé spolehlivé funkce s minimální ztrátou kapacity své požadavky.

Ať už jde o akumulátorové vysavače, sluchátka, mobilní telefony nebo tablety, převážná většina dnešních digitálních zařízení používá lithium-iontové baterie. Na první pohled se to sice nemusí zdát, ale při jejich používání je na místě jistá opatrnost. K ní patří zejména správný postup při nabíjení.

Odborníci se shodují, že při nesprávné manipulaci existuje riziko vzplanutí, ne-li v extrémních případech i výbuchu. Na to jsou mimochodem háklivé i lithium-polymerové baterie, které jsou také v některých produktech osazené. Životnost a správnou funkci baterií lze prodloužit správným nabíjením. A také je dobré se vyvarovat následujících chyb.

Mohlo by vás zajímat

1.chyba: nesprávný odhad úrovně nabití

Jeden z nejčastějších prohřešků při nabíjení se týká sledování úrovně vybití baterie, což je obecně citlivé u všech li-ion akumulátorů, ať už jde o mobilní telefon nebo jiné zařízení. Především je třeba se vyvarovat hlubokého vybíjení, které může baterii poškodit a vést k nebezpečným závadám.

Baterie také není úplně ideální vždy nabíjet na 100 %, optimální je udržovat je v rozmezí 30 až 70 %. Pokud je baterie na 70 %, nedobíjejte ji, pokud hodnota zbytkové energie neklesne. Pokud úroveň klesne pod 30 %, nenabíjejte jen krátce, ale pokud možno až na úroveň 70 %.

2.chyba: nabíjení špatným adaptérem

Nabíjení smartphonu
info ikonka
Zdroj: Ideogram (vygenerováno pomocí umělé inteligence)
Při nabíjení používejte pouze originální a kompatibilní příslušenství. Různé experimenty, především s výkonnějšími adaptéry, se nemusejí vyplatit.

Ke každému zařízení by měl být k dispozici nabíjecí kabel, v některých případech i adaptér. Především kabel je klíčovým prvkem kompatibility, ale nejen. Moderní smartphony by měly být vybaveny unifikovaným USB-C kabelem, který zaručuje, že nabíjení bude standardizováno.

Svou roli ale sehrává i výkon nabíjecího adaptéru: pokud byste použili příliš výkonný, může to vést k přebíjení akumulátoru. Také pozor na různé odnože standardu, například USB QC (quick charge), nebo USB PD (power delivery). V těchto případech adaptéry mohou nabíjet při vyšším napětí, což nemusí být kompatibilní s vaším smartphonem či jiným zařízením.

Pokud je zařízení při nabíjení příliš horké, je něco špatně. Raději jej odpojte od nabíjecího adaptéru a chvíli nepoužívejte. V extrémních případech by mohlo dojít i ke vznícení. V takové situaci se mohou tvořit i toxické výpary a je zle.

To může nastat, pokud připojíte příliš výkonný adaptér, který nabíjí příliš vysokým proudem – akumulátor ani související elektronika smartphonu tomu nemusí být přizpůsobena. Anebo je akumulátor například poškozený po předchozím pádu a došlo k narušení vnitřní konstrukce či řídící elektroniky. 

Když dojde na nejhorší a skutečně vznikne požár, zařízení se nedoporučuje hasit vodou.

Mohlo by vás zajímat

3. chyba: nepozornost při rychlém nabíjení

Experti varují před používáním nekompatibilního příslušenství při rychlém dobíjení. V takovém případě je nutné používat pouze originální adaptéry, se kterými je vaše zařízení kompatibilní.

Důvodem je mnohem větší zatížení článků vyšším nabíjecím proudem, což je na úkor životnosti baterie. Také je zde riziko přehřátí, které může vést k už zmíněnému vznícení, v krajních případech i explozi.

4.chyba: přehlížení viditelných poškození

Dbejte na používání zařízení při správných teplotách, škodit může i vlhkost. To se netýká pouze procesu nabíjení. Existuje jeden z mýtů, že při dlouhodobějším nepoužívání zařízení je pro životnost akumulátoru dobré uskladnit jej do ledničky. Nedělejte to.

Mohlo by vás zajímat

Nepříznivou tepelnou reakci může u lithium-iontových akumulátorů také vyvolat přímé sluneční světlo. Jejím důsledkem může být dosažení teploty uvnitř akumulátoru až k hodnotám 1000 °C.

Pokud pozorujete, že se baterie nafoukla, může explodovat. K tomu jsou náchylné především lithium-polymerové články. Bateriím neprospívají ani extrémní mrazy a rychlé střídání teplot.

5.chyba: uskladnění zařízení s akumulátorem

Pokud smartphone nebo jiné zařízení nebudete delší dobu používat, je-li to možné, vyjměte akumulátor a uložte jej odděleně. Stačí jej nabít na přibližně 50 % a uložit do chladnějších prostor – nikoliv lednice.

Zdroj: New York Post, Independent


Máte k článku připomínku? Napište nám

Sdílet článek

Mohlo by se vám líbit








Všechny nejnovější zprávy

doporučujeme