Přejít k hlavnímu obsahu
Tipy a triky

Tip: váš notebook zničehonic nejde spustit? Nezoufejte, zvládnete jej oživit sami

Michal Bareš 11.06.2023

Jedna z nejčastějších poruch notebooků se projevuje dost jednoduše: zařízení nejde spustit a nejeví žádné známky "života". Kontrolky nesvítí, neozývají se žádné systémové zvuky. Máme pro vás návod, jak si s tím rychle poradit. Zvládnete to sami.

S tímto problémem se setkáváme jak u starších, tak u nových notebooků. Jelikož se počítači intenzivně zabýváme nejen v testovací laboratoři, ale také fungujeme pro známé jako nejrychlejší první pomoc, setkáváme se s tímto případem prakticky několikrát do měsíce.

Stane se to hned. Prostě notebook večer vypnete a ráno nejde nastartovat, nereaguje na vypínač, nesvítí na něm žádné kontrolky (s výjimkou té napájecí) a na displeji se neobjeví ani marný pokus o vstup do BIOS nebo hlášení o chybějícím bootovacím disku. V naprosté většině případů lze tento problém vyřešit celkem snadno a s pomocí domácích nástrojů.

První podezření samozřejmě padne na to, že je notebook úplně vybitý, takže jej zkusíme připojit k jiné zásuvce a pokud máme tu možnost, vyzkoušíme jej připojit k jinému napájecímu adaptéru, ale většinou to nepomůže.

Problém spočívá v tom, že notebook z nějakého důvodu zastavil přívod elektrické energie na základní desku, ať už tento ochranný mechanismus spustilo cokoliv. Přívod elektrické energie se neobnoví do okamžiku, kdy se, zjednodušeně řečeno, vybijí kondenzátory na základní desce, je tedy nutné nějakým způsobem na chvíli odpojit baterii a notebook resetovat.

notebook-s-vyjimaci-baterii

Starý dobrý notebook se snadno vyměnitelnou baterií. Takový opravíte během pár sekund. | Foto: Michal Bareš, Chip

Nejjednodušší řešení nabízí starší notebooky se snadno vyjímatelnou baterií. U nich stačí notebook odpojit od adaptéru, baterku na chvíli vyndat a stisknout několikrát vypínač. Pak ji zase zapojte a notebook nastartuje.

Některé notebooky bez vyjímací baterie mají z tohoto důvodu na spodní straně resetovací otvor, vedle kterého se nachází ikona baterie. Pokud se závada týká notebooku s tímto otvorem, zvládnete závadu opravit za pár vteřin jen pomocí špendlíku nebo šťouchátka chytrého telefonu.

img-20230408-192927-1

Ani u moderních notebooků s resetovacím otvorem nebudete mít problém tento problém vyřešit během pár sekund. | Foto: Michal Bareš, Chip

Stačí jen notebook odpojit od napájecího adaptéru, vložit do otvoru tenký nástroj a několik sekund (raději alespoň deset) zmáčknout spínač, který se pod otvorem ukrývá. Pak ještě pro jistotu stiskněte na chvíli vypínač. Nyní stačí jen notebook připojit k napájecímu adaptéru a po stisknutí vypínače začne startovat.

Horší situace nastane, pokud vlastníte notebook, na kterém se resetovací otvor nenachází. Při výběru nového notebooku důrazně doporučujeme modely, které resetovací otvor mají, za léta používání se tato nehoda stane (většinou několikrát) prakticky každému přenosnému počítači.

Pokud tedy váš notebook resetovací otvor nemá, musíte odšroubovat jeho spodní stranu, opatrně ji sejmout a na několik desítek sekund odpojit konektor vedoucí od baterie k základní desce. Ačkoliv tato operace zní složitě, většinou ji s trochou opatrnosti zvládnete v domácích podmínkách provést.

img-20230408-205405-1

Některé notebooky používají speciální šroubky. Za méně než 200 Kč ale lze pořídit jednoduchou sadu, která vám na domácí opravy bohatě stačí. | Foto: Michal Bareš, Chip

Nejprve odpojte notebook od napájecího adaptéru. Poté vyberte správný šroubovák, kterým nepoškodíte šroubky uchycující základní desku. Pokud si nejste jistí, jak se notebook otevírá a zda spodní kryt není se základní deskou spojen nejakým skrytám konektorem, podívejte se na YouTube nebo na stránky ifixit.com, kde v naprosté většině případů najdete návod na výměnu baterie vašeho notebooku.

Poté, co sejmete spodní kryt, opatrně odpojte konektor vedoucí od baterie k základní desce a několik desítek sekund nechte desku odpojenou od napájení. Předtím než konektor baterie opět připojíte, stiskněte párkrát vypínač notebooku. Poté konektor připojte, opatrně notebook otočte, připojte k adaptéru a vyzkoušejte, zda teď již bude startovat. Pokud ano, po startu jej vypněte, přišroubujte kryt a můžete pracovat.

Nejhorší situace panuje u notebooků, které neumožňují snadné otevření krytu a zároveň nemají resetovací otvor. To se většinou týká stylových tenkých notebooků s lepeným tělem. Podívejte se také na YouTube nebo na ifixit.com, zda nenajdete nějaký snadný způsob, jak notebook otevřít a baterii odpojit. Opět hledejte návod na výměnu baterie vašeho modelu, který všechny potřebné kroky popisuje.

Pokud notebook ani tak otevřít nejde, budete muset počkat, dokud se baterie nevybije, což ale může zabrat několik dní. V takovém případě je rychlejší zajít do servisu a zapamatovat si, že notebook bez resetovacího otvoru nebo odnímatelného spodního krytu si příště radši nebudete kupovat.

Zdroj: autorský článek, Ifixit.com


Máte k článku připomínku? Napište nám

Sdílet článek

Mohlo by se vám líbit
Všechny nejnovější zprávy

doporučujeme