Přejít k hlavnímu obsahu

Tip: znáte pravidlo 80-30-3? Pokud kupujete mobily z druhé ruky, je dobré si ho zapamatovat

Jiří Palyza 08.03.2025
Tři mobily v rukou uživatelů
info ikonka
Zdroj: Ideogram (vygenerováno pomocí umělé inteligence)

Nákup použité či repasované elektroniky není vůbec špatný a můžete při tom ušetřit spoustu peněz. Platí to nejen pro počítače a laptopy, ale také mobilní telefony. Pokud dobře vyberete, udělá vám použitý smartphone ještě mnoho služby a často může jít o zánovní kousek, který vypadá jako nový. Jen je dobré se při výběru držet osvědčeného pravidla a neunáhlit se. Prozradíme vám, podle jakých kritérií se rozhodovat.

Kapitoly článku

Nákupem použité techniky můžete výrazně ušetřit, také se ale při nákupu spálit

Podle výsledků průzkumu, který byl proveden před dvěma lety, se o použité mobily v regionu Evropy zajímá každý druhý zákazník. A nikoho jistě nepřekvapí, že obvyklým důvodem je cena. Současné špičkové modely daleko přesahují hranici 25 tisíc Kč, což si ne každý může dovolit, anebo nechce tak vysokou částku za mobil utratit.

Pozitivním trendem je, že čím dál víc výrobců nabízí pro svá nejnovější zařízení delší dobu podpory aktualizacemi. Pro nákup mobilu z druhé roky to znamená, že se nemusíte bát rychlého vyřazení z životního cyklu. Updaty jej udrží ve hře déle. Přesto je ale dobré mít na paměti několik důležitých věcí.

Mohlo by vás zajímat

Soukromý nákup nebo výhodné nabídky prodejců

Na rozdíl od nových se můžete v případě použitých smartphonů setkat s nabídkami mnoha soukromých prodejců, kteří je inzerují na různých typech bazarových portálů. Často zde naleznete na první pohled velmi výhodné nabídky, za kterými se ale nezřídka skrývá riziko.

Stále větší část trhu také obsazují prodejci a menší firmy, které nabízejí repasovaná zařízení. V tomto případě můžete být klidnější, přesto se vyplatí důkladně se seznámit s detaily provedených úprav u modelů, které vás zaujaly.

U oficiálních prodejců také dostanete na zboží dvanáctiměsíční záruku a pokud jej kupujete online, tedy distančně, můžete vyžít práva ochranné lhůty pro odstoupení od smlouvy. Tím získáte dostatek času si smartphone v klidu prohlédnout, vyzkoušet a v případě nespokojenosti vrátit. Náklady na poštovné, které jsou s tím spojené, představují riziko, které se dá finančně zvládnout.

Mohlo by vás zajímat

Soukromí prodejci nejsou v tomto ohledu tolik svázáni povinnostmi. Navíc mohou jednoduchou formulací v kupní smlouvě vyloučit odpovědnost za věcné vady, zjištěné později. To opakovaně vede ke sporům, které často končí u soudu. Abyste se těmto nepříjemnostem vyhnuli, je důležité si ještě před nákupem vše důkladně vyjasnit.

Mohlo by vás zajímat

Na co si u použitých smartphonů dát obzvlášť pozor

Každý, kdo prodává použitý smartphone, by vám měl sdělit správné informace o jeho stavu. Proto se pečlivě seznamte s popisem zařízení, včetně případných závad. K dispozici by měly být také informativní fotografie nabízeného smartphonu, ideálně s detaily poškození, která jsou zmíněna v popisu.

Stav zařízení může odpovídat míře jeho používání a záleží pouze na vašem rozhodnutí, co vše jste v tomto ohledu ještě ochotni akceptovat. Škrábance na těle zařízení lze zakrýt pouzdrem, poškozený či dokonce prasklý displej je ale vážnější problém.

Mohlo by vás zajímat

Pro rychlou orientaci existují tři body, které – budete-li se jich držet – vám mohou pomoci při výběru. Jde o pravidlo 80-30-3:

80 procent kapacity baterie: mobilní telefon by měl na jedno nabití vydržet alespoň den. Baterie postupem času ztrácí svou kapacitu a její výměna je často velmi nákladná. Proto jde zvlášť u použitých zařízení o klíčovou komponentu, které se vyplatí věnovat pozornost.

Zbývající kapacita baterie by měla být alespoň 80 %. iPhone vám to ukáže v oblasti nastavení, v případě Androidu můžete využít některou z aplikací třetích stran. Například CPU-Z funguje napříč zařízeními a poskytuje vyhodnocení stavu baterie.

Mohlo by vás zajímat

Úspora alespoň 30 % z ceny nového zboží: trendy v oblasti mobilních telefonů se vyvíjejí velmi rychle. Například v těchto dnech jsme svědky mohutného zavádění technologií umělé inteligence. Mobilní telefony z druhé ruky mohou v tomto ohledu působit přinejmenším zastarale. To ale vůbec nemusí být na škodu věci, protože svůj účel mohou plnit bezezbytku ještě mnoho let.

Nicméně jejich pořízení dává smysl v případě, kdy výrazně ušetříte. Snažte se vybírat v cenové hladině, která bude alespoň o 30 % nižší ve srovnání s prodejními cenou nového modelu.

Mohlo by vás zajímat

Maximální stáří 3 roky: pokud je vašim přáním pořídit si smartphone střední a vyšší třídy, jsou dva až tři roky maximem, za které byste už neměli jít. Důvod je jednoduchý: mobil byste měli mít možnost používat co nejdéle, a také bezpečně. Apple zpravidla dodává aktualizace pro své iPhony o něco déle, takže tři roky jsou v tomto případě přijatelné.

U Androidu to může být různé a interval poskytovaných updatů se u jednotlivých výrobců liší. Je zde ale vidět potěšitelný trend jeho postupného prodlužování. Například Google nebo Samsung už u svých nejnovějších smartphonů nabízejí podporu v délce až sedm let.

Zdroj: Vodafone.com, CPU-Z


Máte k článku připomínku? Napište nám

Mohlo by se vám líbit








Všechny nejnovější zprávy

doporučujeme